Αναπαραγωγή Τι φωλιές και υλικά επίστρωσης χρησιμοποιείτε στην αναπαραγωγή καναρινιών;

Πρώτη φορά φέτος θα κάνω αναπαραγωγή.
Έχω πάρει ότι πουλιέται στην αγορά από
φωλιές υλικά επίστρωσης κλπ. και ακόμη δεν νιώθω σίγουρος παρόλο που γέμισα σχεδόν την ντουλάπα μου στο μπαλκόνι.
Του χρόνου θα είμαι ελπίζω έτοιμος να σας πω τι προτιμούν τα δικά μου πουλιά.
Καλή μας επιτυχία!
 
Πρώτη φορά φέτος θα κάνω αναπαραγωγή.
Έχω πάρει ότι πουλιέται στην αγορά από
φωλιές υλικά επίστρωσης κλπ.
😀 έτσι ακριβώς! Και εγώ πριν κάνω την πρώτη μου γέννα για ένα ζευγαράκι είχα πέσει θύμα του μαρκετινγκ και ειχα αγοράσει τα πάντα και απο το αγχος μου οταν έφτασε η ώρα κόντεψα να κάνω και εγώ αυγό. Εγω χρησιμοποιώ εξωτερικές φωλιες με ένα μικρό πορτάκι πίσω (της εταιρείας 2gr) αλλά έχω και εσωτερικές πλαστικές που πιάνονται με σιδεράκι όμως (όχι αυτες που μαγκώνουν σαν πάτηθρα στα κάγκελα γιατι φοβάμαι μην πέσουν). τσοχάκι εμπορίου για επίστρωση και μετά νήμα έτοιμο μαζι με βαμβάκι (sisal juta) τα οποία με το που τα αγοράζω ανοίγω την συσκευασία και τα ψεκάζω ελαφρώς με tabernil για παράσιτα. Ερώτηση: κάπου είδα στο youtube εναν εκτροφέα ο οποίος την τσόχα την κολλούσε πάνω στην φωλια με μια κόλλα γιατι λεει οι κανάρες του μαδουσαν την κλωστή οταν τα έραβε. (εγω εως τώρα ραφτή την εβαζα). Μήπως ξερετε τι κολλα ειναι αυτη; στο βιντεο δεν καταφερα να καταλάβω. Εσεις ξερετε αλλον τρόπο πέραν του ραψίματος;
 
. Και μετά νήμα έτοιμο μαζι με βαμβάκι (sisal juta)
Να προτιμάς το sisal-cotton χωρίς προσθήκες επεξεργασμένου βαμβακιού. Το προτιμούν και οι κανάρες. Η Juta βολεύει καλύτερα στα παραδείσια
 
Να προτιμάς το sisal-cotton χωρίς προσθήκες επεξεργασμένου βαμβακιού. Το προτιμούν και οι κανάρες. Η Juta βολεύει καλύτερα στα παραδείσια

Εγραψα μια "πατάτα" εδώ, επειδή είμαι άριστος γνώστης της γλώσσας 😛 . Η προτίμηση πρέπει να είναι Juta-cotton . Εκείνο που δουλεύουν τα εξωτικά είναι το Sisal . Συγγνώμη
 
Φώτη, δεν ρωτάμε τιμή σ' αυτά :D . Κάπου στα 14 ευρώ,
Μία διόρθωση η τιμή τούς είναι 5.90 από birdmarket.gr και είναι πραγματικά πολύ καλές φωλιές, αναφέρομαι σε αυτές
... Και μιά φωλιά που ίσως καταγραφεί σαν η Rolls-Royce της κατηγορίας της.
61eIbxgQk8L._SL1300_.jpg
 
εγω χρησιμοποιω εσωτερικες φωλιες το κλασικο πλαστικο καλαθακι για τα καναρινια κ νημα αυτο το εμποριου που ειναι ανακατεμενο. Για τα εξωτικα εχω καποιες αλλες φωλιες σαν πλεχτες ειναι πιο μικρες σε διαμετρο απο τα καλαθακια (8cm)και αυτες εσωτερικες
 
Χρησιμοποιησα εξωτερικη φωλια οπως την παρουσιαζει στη φωτογραφια ο Φωτης τσοχα αγορασα μια λευκη στρογγυλη την οποια και εραψα που πρηγουμενα την ψεκασα με Dettol Spray και οταν στεγνωσε την ραντησα με Pinex powder , και υλικο αγορασα σε σακκουλα απο το Petshop
 
@fotis71 Για δωσε μας μια φώτο αν μπορείς αυτής της φωλιάς που λες.
[automerge]1648925150[/automerge]
 
Τελευταία επεξεργασία:
@fotis71 Για δωσε μας μια φώτο αν μπορείς αυτής της φωλιάς που λες.
[automerge]1648925150[/automerge]
Τη δείχνει λίγο πιο κάτω:

Μήνυμα στη συζήτηση "Τι φωλιές και υλικά επίστρωσης χρησιμοποιείτε στην αναπαραγωγή καναρινιών;" https://community.petbirds.gr/threa...στην-αναπαραγωγή-καναρινιών.29635/post-404949
 
Εγώ στα δικά μου χρησιμοποιώ εσωτερικές φωλιές (τα βολεύει πάρα πολύ) χρησιμοποιώ επίσης και νήμα από λινάτσα και βαμβάκι. Είναι ο πιο καλός συνδυασμός.
 
Καλαμενιες φωλιες σε γωνια, με πουπουλα χηνας. Εχω αποκτησει και δυο αρσενικα καναρινια για τα δυο θηλυκα που εχω.
 
@pàpia , με αυτήν την επίστρωση φωλιάς που αναφέρεις πιο πάνω είχες στο παρελθόν πετυχημένες γέννες; Και μήπως θα μπορούσες να ανεβάσεις μια φωτό από την καλαμένια φωλιά; Θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να τη δούμε.
 
@ianos
[automerge]1711275777[/automerge]
δεν εχω γεννες αυτη τη στιγμη. οι καναρινες ητανε ευχαριστημενες εκαναν χρηση.
[automerge]1711275900[/automerge]
@pàpia δεν καταφερα να φορτωσω τη φωτο, αλλα ειναι η κλασικη καλαμενια φωτο που υπαρχει στα καταστηματα.
 
Back
Top