Γενικά Τι φύλο είναι αυτή η καρδερίνα;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης zikos
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Δεν μας κάνεις και τα αποκαλυπτήρια βρε zikos γιατί σκάσαμε… βγάλ’ τες από μια καλή φωτογραφία για να λύσουμε το μυστήριο. :)

Ας πω και εγώ τη γνώμη μου έστω και χωρίς να κατέχω το θέμα απόλυτα, ξεκινώντας από τη φωτογραφία της δεύτερης καρδερίνας για την οποία και έκανα την ερώτηση.

Αν και η φωτογραφία δεν απεικονίζει όντως την πλαϊνή πλευρά του κεφαλιού, μου δίνει την εντύπωση ότι η μάσκα καταλήγει έστω και μετά βίας στην άκρη του ματιού. Αυτό που μου ενισχύει την εντύπωση αυτή είναι ότι η μάσκα και στο μέτωπο αλλά πολύ περισσότερο στην κάτω πλευρά διατηρεί το εύρος της, είναι αρκετά μεγάλη και δεν κλείνει απότομα προς τα μέσα. Ψηφίζω λοιπόν αρσενική. :D

Νομίζω επίσης πως και η πρώτη είναι αρσενική, για τους λόγους που αναφέρει ήδη ο Κώστας και έχω την εντύπωση πώς όταν ντυθεί εντελώς το πουλί θα τονιστούν και θα υπερισχύσουν τα αρσενικά χαρακτηριστικά.

Πιστεύω πάντως πως μέχρι να λύσει το μυστήριο ο zikos, μόνο κουβέντα μπορεί να γίνεται χωρίς να μπορεί να δοθεί σίγουρη απάντηση. :)
 
συμφωνω οτι το πρωτο πουλι ειναι σχετικα μικρο ακομα για ασφαλη συμπερασματα αλλα το σευτερο ειναι σιγουρα αρσενικο για τους λογους που προαναφερθηκαν
 
συμφωνω οτι το πρωτο πουλι ειναι σχετικα μικρο ακομα για ασφαλη συμπερασματα αλλα το σευτερο ειναι σιγουρα αρσενικο για τους λογους που προαναφερθηκαν
Εχω μια απορια την ηλικια του πρωτου πουλιου απο που την προσδιορισες; Και οταν λες μικρο σε ηλικια ποσο πιστευεις πως ειναι;
 
εννοω οτι ειναι σχετικα μικρο που σημαινει οτι δεν εχει ντυθει πληρως σαν ενηλικο και απο οτι φαινεται πρεπει να ειναι φετινο απριλιου διτι εχω και εγω 3 οι οποιες ειναι σχεδον ετσι λογω του δεν εχουν ντυθει ακομα κανονικα σε καλυψα;
 
Οχι δεν με καλυψες. Δηλαδη αν ηταν ενος ή και παραπανω ετων και δεν ειχε ντυθει πληρως οπως λες ακομα δεν θα ηταν ιδιο με αυτο της φωτογραφιας;
 
δε νομιζω γιατι εχω και μεγαλες και δεν τις εχω δει να ειναι ετσι τελος παντων ισως εχεις μεγαλυτερη εμπειρεια απο εμενα και ξερεις καλυτερα εγω απλα λεω την γνωμη μου οπως και εσυ την δικη σου και ολοι εδω ειμαστε να λεμε αυτο που ξερουμε και ο καθε ενδιαφερομενος αποφασιζει τι θα κρατησει και τι οχι
 
στην πρωτη φωτο που δεν εχει ντυθει ολοκληρωτικα η μασκα στο πουλι συμβαινει μονο οταν ειναι μικρο. Οταν η καρδερινα ειναι απο ενος ετους και πανω αλλαζει παλι η μασκα αλλα δεν εχει αυτα τα γκρι πουπουλακια αλλα κοκκινα η πορτοκαλι.
 
Σιγουρα ο καθενας λεει την γνωμη του και ο καθενας κραταει οτι θελει και ολοι παιρνουμε νεα πραγματα απο ολους ανεξαρτητα το βαθμο εμπειριας καποιου, αρκει αυτο να τεκμηριωνετε, μπορει εσυ να εχεις μεγαλυτερη εμπειρια απο μενα. Ομως εμενα αυτο το κριτηριο που λες δεν με πειθει.
 
ενταξει συνμφωνω με αυτο που λες διοτι ο καθενας μας εχει τα βασικα κριτηρια συν κατι ακομα το οποιο το αποκτα αναλογα με την εμπειρεια που εχει τωρα αν δεν σε πειθω με αυτο μπορεις να συνδυασεις τα λεγομενα ολων και να βρεις μεσα σε ολα οσα ειπαμε ολοι αυτο που θες και εννοω οτι λιγο η πολυ ολοι ξερουμε 2 πραγματα τα οποια αν μαζευτουν σε μια δεξαμενη γνωσης {οπως αυτο το φορουμ}μας δινουν το αποτελεσμα που επιθυμουμε απισης να πω οτι δεν ειμαι παντογνωστης και οποιος νομιζει οτι καποια στιγμη θα πω μπαρουφα να μου το πει αμεσως και χωρις υπεκφυγες διοτι οταν μονο μας κανουν κριτικη γινομαστε καλυτεροι{και ως ανθρωποι και ως χομπιστες-εκτροφεις}αυτα.
 
Φιλε μου Μιχαλη βλεπεις το αβαταρ σου;Ηκαρδερινα μονο οταν ειναι μικρη εχει αυτο τον χρωματισμο και σιγα σιγα αρχιζει να ντυνεται κανονικα αλλαζοντας αυτα τα φτερα. Οταν παει μετα απο ενα χρνο να κανει πτερορροια δεν ξαναγινεται γκρι απλως αλλαζει πχ την κοκκινη μασκα με αλλα φτερα κοκκινα και ετσι δεν εμφανιζονται αυτα τα γκρι φτερα.
 
Γιαννη γεια σου, δεν καταλαβα, πιστευεις και εσυ πως η καρδερινα αυτη, βαφετε για πρωτη φορα;
 
η καρδερινα μιχαλη στην πρωτη φωτο ναι ειμαι συγουρος και ειναι στο τελικο σταδιο βαψιματος της μασκας.
 
Πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω την διαφορα παλιας με νεας στην συγκεκριμενη φωτο. Την συγκρινω με δικια μου και δεν βλεπω διαφορα. Δεν φοραω τα γυαλια μου ομως.
 
Back
Top