Αναπαραγωγή Τι φύλο είναι αυτό το budgie μας;

Σχετικα με την τρυπα επειδη και γω εχω κανει για να ζευγαρωσω τα κοκατιλ πηρα μια πορτα απο το προηγουμενο κλουβι και τη εσφηξα πανω επισης μπορεις να βρεις μια παλια σχαρα να κοψεις τις διαστασεις που θες και το δενεις με νταιραψ
 
Καλησπεραααα! Επειδη προχθες βρηκαμε την πατεντα να βγει απεξω η φωλια... Δεν ςχουν μπει ποτε μεσα αυτα βεβαια δεν ξερω γιατι ενω οταν ηταν μεσα στο κλουβι ηταν συνεχεια μεσα. Ειναι κατι να μείνει εκει η φωλια δεν κανει λετε?
[automerge]1599061239[/automerge]
Οι πατηθρες ειναι στρογγυλες εξω ειναι τετραγωνισμα εκει που πιανει.
 
Οι πατηθρες ειναι στρογγυλες εξω ειναι τετραγωνισμα εκει που πιανει.
OK, αυτό ήθελα να ξέρω, διότι αν υπήρχαν γωνίες εκεί που αγκαλιάζει το πόδι την πατήθρα, ίσως σε λίγο καιρό να αντιμετώπιζαν προβλήματα με τα ποδαράκια τους.
Το μήκος του κλουβιού πόσο είναι;
 
Αν μετρησα σωστα 40 επι 55..
[automerge]1599070877[/automerge]
Τελικα η φωλια απεξω πειραζει να υπαρχει τελικα? Δεν μπαινουν ποτε ακομη βεβαια μαλλον δεν τους αρεσε η αλλαγη που καναμε αλλα ετσι έχουν περισσοτερο χωρο. Επισης δεν μπαινουν ποτε στην μπανιερααα και δεν κανουν ποτε κουνια την αγνοουν.. Χαχχα
 
Μπορείς να κλείσει την είσοδο της με μια ένα λεπτό τετράγωνο κομμάτι λαμαρίνας στο οποίο μπορείς να διπλώσεις την πάνω πλευρά για να στέκεται. Εγώ έτσι έκλεινα τη φωλιά για να ελέγξω τα μωρά χωρίς να με φάει ο πατέρας τους.
 
Τι μήκος έχει το κλουβί τους;
Οι πατήθρες έχουν γωνίες ή τα σημεία εκείνα έχουν λειανθεί; (δεν μπορώ να δω καλά)
@Sissy , έχεις μήπως κάποια ιδέα για την εσωτερική διάταξη του κλουβιού και για το πως η φίλη μας να "μπαλώσει" το κενό που θα μείνει από τα κομμένα κάγκελα, αν αφαιρέσει τη φωλιά;

Σε γενικές γραμμές θεωρώ μικρό και καθόλου βολικό το κλουβί τους.
Τα κλουβιά με τρούλους και οι διάφορες καμπύλες στο επάνω μέρος τους, απλά στερούν χρήσιμο εσωτερικό χώρο.
Βλέποντας την φωτογραφία, μου δημιουργήθηκε η εντύπωση πως δεν πρέπει να χρησιμοποιούν την κούνια.εάν αυτή η εντύπωση μου είναι σωστή προτείνω ν΄αφαιρεθεί και να μπει πιο ψηλά άλλη μια πατήθρα (ξύλινη ή σχοινένια).
Ούτως ή άλλως οι υπάρχουσες πατήθρες θα πρέπει να μετακινηθούν προκειμένου να μην ακουμπά και τρίβεται η ουρά των πουλιών στα πλαϊνά κάγκελα.
Όσο για την τρύπα που έχει δημιουργηθεί στα κάγκελα,
ή
θα την έκλεινα στερεώνοντας ένα λεπτό-ελαφρύ κομμάτι πχ κόντρα πλακέ- χοντρό (διάφανο) πλαστικό (κάνοντας του τρύπες μ΄ένα καυτό μικρό καρφί, προκειμένου να στερεωθεί)
ή
θα στερέωνα (''μόνιμα'' στο μέρος αυτό) μια εξωτερική μπανιέρα.Εγώ τις χρησιμοποιώ και ως θέση για τα φρούτα και λαχανικά τους επί καθημερινής βάσης.
Επίσης η εξωτερική μπανιέρα μπορεί να χρησιμοποιηθεί για τον ρόλο που έχει κατασκευασθεί...
ή
να τοποθετηθούν μέσα της κάποια μικρά παιχνίδια (ξυλάκια-μπαλάκια).
Οπωσδήποτε προτείνω να μουν εξωτερικές ταΐστρες αφού ήδη το κλουβί διαθέτει πορτάκια, ώστε ν΄αποσυμφορηθεί ο χώρος...
καθώς και κάποια μικρά παιχνιδάκια για την απασχόληση τους.
n - Αντίγραφο.webp
Και τέλος κάτι πολύ σημαντικό.
Να δοθεί ιδιαίτερη προσοχή στα κομμένα καγκελάκια που περισσεύουν και μπορούν να τραυματίσουν θανάσιμα τα πουλιά ή να λιμαριστούν ώστε να κοντύνουν ή να τυλιχθούν με ύφασμα-σχοινί κτλ
01.webp
🙂
[automerge]1599131235[/automerge]
*Τελικα η φωλια απεξω πειραζει να υπαρχει τελικα? Δεν μπαινουν ποτε ακομη βεβαια μαλλον δεν τους αρεσε η αλλαγη που καναμε αλλα ετσι έχουν περισσοτερο χωρο. Επισης δεν μπαινουν ποτε στην μπανιερααα και **δεν κανουν ποτε κουνια την αγνοουν.. Χαχχα
*Ναι, η φωλιά θα πρέπει να βγει
**Ήμουν σίγουρη (τώρα είδα την απάντηση)
 
@Sissy Συμφωνώ
Επισης να κανω μια ερωτηση γιατι δε τους παίρνετε ενα νεο κλουβακι; Μια 60αρα ζευγαρωστρα θα βοηθησει πολυ και στην αναπαραγωγη.Δεν ειναι ακριβες 20-25 ευρω
 
Ευχαριστωωω πολυυ χρήσιμες πληροφοριες ολεςς και χιλια ευχαριστω και για τον χρόνο σας! Πολυ βοηθητικο το σχεδιαγραμμα @Sissy! Θα τα αλλαξω ολα το κλουβακι ηταν δωρο ετσι μας δοθηκαν τα παπαγαλακια μας.. Δεν εχουμε γενικα καθολου γνωσεις... Κουνια δεν κανουν ποτε. Ουτε στην φωλια μπαινουν ουτε στην μπανιερα ποτε.
[automerge]1599140669[/automerge]
Σας ζαλισα αλλα ςξωτερικη μπανιερα τι εννοειτε? Δεν ξερω καν. Επισης δεν τρωνε φρουτα ουτε λαχανικα τους βαζω αγγουρι διαφορα φρουτα δεν τα ακουμπουν ποτε. Τι αλλο κανει να τους δινω;
 
Τελευταία επεξεργασία:
ςξωτερικη* μπανιερα τι εννοειτε? Δεν ξερω καν. Επισης **δεν τρωνε φρουτα ουτε λαχανικα τους βαζω αγγουρι διαφορα φρουτα δεν τα ακουμπουν ποτε. Τι αλλο κανει να τους δινω;
Δες τον τύπο εξωτερικής μπανιέρας που αγοράζω
μπορείς να τον βρεις εδώ http://www.birdmarket.gr
1599142764980.png

Τα πουλάκια δεν έχουν μάθει να τρώνε άλλες τροφές εκτός από σπόρους, οπότε θα πρέπει να μάθουν. Αυτό δεν γίνεται από τη μια μέρα στην άλλη, θα χρειαστεί να μάθουν να τα βλέπουν πρώτα και σιγά σιγά ν΄αρχίσουν να δοκιμάζουν. Θα βοηθήσει να κάνεις ότι τρως κι εσύ, δηλ να προκαλέσεις την περιέργεια τους βλέποντας σε και να...ζηλέψουν ώστε να δοκιμάσουν!
Δες πως χρησιμοποιώ τις δικές μου #46

https://community.petbirds.gr/threads/Η-διατροφή-των-παπαγάλων-από-τον-tony-silva.22447/
https://community.petbirds.gr/threads/Ασφαλή-και-τοξικά-φυτά-και-καρποί-για-τα-πουλιά.26454/
Ποιά φρούτα και λαχανικά είναι ασφαλή
Φρούτα-και-λαχανικά-στα-budgie
 
Back
Top