Φροντίδα Τι φύλο budgie να πάρω για παρέα στο θηλυκό μου;

AntoniaAliki

PB New Member
Εγγραφή
10 Δεκ 2017
Μηνύματα
23
Πόλη
Λάρισα
Γεια σας. Εχω ενα θηλυκο παπαγαλακι και θελω να παρω ενα ακομα για βα κανουν παρεα. Δεν ξερω τη φυλλο να επιλεξω. Σκευτομαι πως αν παρω κι αλλο θηλυκο μπορει να μαλωνουν συχνα αλλα αν παρω αρσενικο δεν θελω να κανουν απογονους. Ποια ειναι η καλυτερη επιλογη;
 
Δύο θηλυκά μπορεί να κάνουν ωραία παρέα αν δεν υπάρχει αρσενικό στο περιβάλλον τους.
Τότε κατά την περίοδο του οίστρου τους, μπορεί και να αλληλοσκοτωθούν λόγω ανταγωνισμού. Διαφορετικά κανένα πρόβλημα. Πάρε ένα ακόμα θηλυκό.
Να ξέρεις πως τα θηλυκά πιθανότατα θα σου κάνουν άσπορα αυγά από μόνα τους. Πάντα πρέπει να υπάρχει σουπιοκόκκαλο στο κλουβί τους για την τροφοδοσία τους με ασβέστιο (όχι πετρούλες, το σουπιοκόκκαλο).
Πάρε λοιπόν άλλο ένα θηλυκό πουλάκι :)
 
Ευχαριστω για την βοηθεια.
Υπαρχει προβλημα εαν εχουν διαφορα ηλικιας πανω απο 6 μηνες;
 
Υπαρχει προβλημα εαν εχουν διαφορα ηλικιας πανω απο 6 μηνες;
Όχι, κανένα πρόβλημα.
Όπως πάντα όταν αγοράζουμε ένα πουλάκι, να κοιτάξεις οπτικά να φαίνεται υγιές, να μην έχει ακατάστατο πτέρωμα, να είναι καθαρό, να μην έχει κολλημένες κουτσουλιές κάτω στην αμάρα του, το πτέρωμα να είναι στιλπνό και σφιχτό στο σώμα του και φυσικά να είναι ζωηρό.
 
Ευχαριστω
Α κ κατι ακομα. Το παπαγαλακι μου εχει πολυ λιγες φλουδες στο ραμφος της. Πρεπει να ανησυχησω;
 
Επειδη ειμαι καινουρια στο σάιτ δεν ξερω πως να κανω καινουριο θεμα αλλα μπορω να σας στειλω σε αυτο το θεμα μια φωτογραφια
 
Back
Top