Φροντίδα Τι χρειάζεται για να καθαρίσω ένα νέο καινούριο κλουβί;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ckdodis
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

ckdodis

PB New Member
Εγγραφή
26 Φεβ 2022
Μηνύματα
226
Πόλη
Ηγουμενίτσα
Καλησπέρα σε όλο το foroum,

σε λίγο θα πάω στην μεταφορική να παραλάβω ένα νέο κλουβί για τα παπαγαλάκια μου ( 2 μπάτζι ).

Θα ήθελα να ξέρω τι χρειάζεται για να καθαρίσω - απολυμάνω το νέο κλουβάκι. Είναι καινούριο και αμεταχείριστο.

Ευχαριστώ πολύ για όλα!
Σύντομα θα ανεβάσω και φωτογραφίες.
 
Το τι χρειάζεται είναι μεγάλη κουβέντα, υπό την έννοια ότι ο καθένας από εμάς έχει τη δική του προσέγγιση. Θα σου περιγράψω τι θα έκανα ο ίδιος:
  1. Νερό με πίεση από το ντουζ
  2. Ζεστό νερό με πίεση από το ντουζ
  3. Σαπουνόνερο πέρασμα με ένα καθαρό σφουγγάρι / πανί, ξέπλυμα
  4. Χλωρίνη (1μέρος χλωρίνη + 9 μέρη νερού) πέρασμα με το σφουγγάρι, παραμονή χωρίς ξέπλυμα 10 λεπτά, ξέπλυμα πολύ καλό υπό πίεση
  5. Νερό με ξύδι πέρασμα
  6. Οινόπνευμα (70-80%) spray
  7. Στέγνωμα σε εξωτερικό χώρο τουλάχιστον ένα 12ωρο
  8. Αν μυρίζει χλωρίνη στεγνό τότε πάλι ξέπλυμα, αλλιώς το χρησιμοποιείς.
 
Ας περιγράψω τι θα έκανα κι εγώ:
  1. Ζεστό νερό με πίεση από το ντουζ
  2. Πολύ καλό πλύσιμο με σφουγγάρι με υγρό πιάτων ή υγρό σαπούνι τύπου dettol.
  3. Πολύ καλό ξέπλυμα με ζεστό νερό από το ντουζ
  4. Περιμένουμε να στεγνώσει εντελώς
Με γεια!
 
Εγώ θα ψεκαζα με τις νέου τύπου χλωρίνες (χωρίς χλώριο), θα άφηνα για δέκα λεπτά και θα ξεπλενα με ζεστό νερό.
Μετά στέγνωμα και καλό αερισμό και έτοιμο να το χαρούν τα παπαγαλάκια σου!
 
Θα το καθάριζα με ένα σφουγγαράκι χρησιμοποιώντας οινόπνευμα ή ξύδι διαλυμένο σε νερό ή ελάχιστο πετρέλαιο. Αν πλένεις επανειλημμένα τα κλουβιά, σκουριάζουν.
 
Ακόμη και ελάχιστο υγρό πιάτων κάνει με καλό ξέπλυμμα μετά, είναι το πιο ασφαλές ίσως. Οινοπνευμα ή χλωρίνη δεν χρειάζονται ειδικά εφόσον δεν έχει μπει άλλο πουλί μέσα πιο πριν και πάλι μόνο αν ήταν άρρωστο θα τα χρησμιοποιούσα. Πετρέλαιο σε καμία περίπτωση.
 
Θα το καθάριζα με ένα σφουγγαράκι χρησιμοποιώντας οινόπνευμα ή ξύδι διαλυμένο σε νερό ή ελάχιστο πετρέλαιο. Αν πλένεις επανειλημμένα τα κλουβιά, σκουριάζουν.
Όχι φιλαράκι,ουτε καν τέτοιες μίξεις.
 
Το υγρό πιάτων είναι το καλύτερο, αλλά χρειάζεται ξέπλυμα. Το πετρέλαιο σε ελάχιστη ποσότητα είναι ασφαλές. Εγώ περνούσα με πετρέλαιο και τα πόδια των καναρινιών μου προληπτικά και δεν πάθαιναν τίποτα.
 
Το υγρό πιάτων είναι το καλύτερο, αλλά χρειάζεται ξέπλυμα. Το πετρέλαιο σε ελάχιστη ποσότητα είναι ασφαλές. Εγώ περνούσα με πετρέλαιο και τα πόδια των καναρινιών μου προληπτικά και δεν πάθαιναν τίποτα.
Εξαιρετικά τολμηρό και επικίνδυνο.
Πειράματα εκανες;
 
@ckdodis Καλησπερα! Πετρελαιο πουθενα, ουτε στο καναρινακι ουτε στο κλουβακι!

Για πλυσιμο του κλουβιου αναφερθηκε πιο πανω απο τον Σταύρο:

Μήνυμα στη συζήτηση "Τι χρειάζεται για να καθαρίσω ένα νέο καινούριο κλουβί;" https://community.petbirds.gr/threa...ω-ένα-νέο-καινούριο-κλουβί.44676/post-2499072

Και αφου απ' οτι διαβασα, επλυνες το κλουβι ετσι, δεν χρειαζεται τιποτα παραπανω να κανεις! 😁
 
Το υγρό πιάτων είναι το καλύτερο, αλλά χρειάζεται ξέπλυμα. Το πετρέλαιο σε ελάχιστη ποσότητα είναι ασφαλές. Εγώ περνούσα με πετρέλαιο και τα πόδια των καναρινιών μου προληπτικά και δεν πάθαιναν τίποτα.
Το πετρελαιο σε καμια ποσοτητα δεν ειναι ασφαλες.
 
Εγώ περνούσα με πετρέλαιο και τα πόδια των καναρινιών μου προληπτικά και δεν πάθαιναν τίποτα.
@birdyme , κι εμείς που δεν περάσαμε τα πόδια των καναρινιών μας με πετρέλαιο, πάλι τίποτα δεν πάθανε.
Αυτό σου το λέω, όχι για να σε ειρωνευτώ, ίσα - ίσα, αλλά για να σου πω ότι δεν ήταν το πετρέλαιο που τα έκανε να μην παθαίνουν τίποτα.
Αλλά επίσης αν εννοείς ότι το πετρέλαιο δεν απεδείχθη τοξικό στην επαφή τους με τα πόδια των πτηνών, θα αντιτάξω ότι το πετρέλαιο μπορεί να οδηγήσει σε επαφή του με το δέρμα σε εξανθήματα, θυλακίτιδες και γενικότερα ερεθισμούς.
 
Το υγρό πιάτων είναι το καλύτερο, αλλά χρειάζεται ξέπλυμα. Το πετρέλαιο σε ελάχιστη ποσότητα είναι ασφαλές. Εγώ περνούσα με πετρέλαιο και τα πόδια των καναρινιών μου προληπτικά και δεν πάθαιναν τίποτα.
Το έχω δει να το κάνουν σε κότες παλιά στο χωριό. Νομίζω ότι το έκαναν για να κρατάει χώμα το πόδι της κότας πάνω του κι έτσι να πεθαίνουν τα ακαρεα. Να παθαίνουν ασφυξία δηλαδή. Το λέω γιατί έβλεπα τις κότες να σκάβουν συνέχεια και τσιμπούσαν από το χώμα. Μέσα σε λίγη ώρα τα πόδια τις κότας ήταν μέχρι πάνω με μια κρούστα χώματος. Δεν ξέρω αν η μυρωδιά του πετρελαίου τα διώχνει η το ίδιο το πετρέλαιο σκοτώνει τα ακαρεα. Πάντως το έκαναν στις κότες..
 
Back
Top