Αναπαραγωγή Τι ωρα θα βγουν οι νεοσσοι;

lefterhs tibrados

PB New Member
Εγγραφή
30 Ιουν 2014
Μηνύματα
139
Πόλη
Λάρισα
καλήμερα σε όλη την παρέα του πβ έχω να σας πω ότι με αγωνία περιμένω σήμερα τούς νεοσσούς από τα 2 ζευγάρια που έχω και τέλος για φέτος... Το βάτεμα έγινε στις 21 μαη το πρώτο αυγό βγήκε στις 25 μαη και κλωσάει από το πρώτο άρα σήμερα είναι να βγει το πρώτο...άλλα κανονικά μέχρι τις 10"30 δεν έπρεπε να σκάσει μύτη;
 
+- στις μερες παιζεις. Ναι σημερα εισαι στις 14 μερες, αυτο δεν σημαινει οτι καποιο δεν μπορουσε να βγει χτες, ή να βγει αυριο. Ολημερις μπορουν να βγουν οτι ωρα να ναι, ακομα και τη νυχτα, και η διαδικασια να κρατησει ωρες. Δεν εχουν συγκεκριμενη ωρα που σκανε.
 
καλήμερα Μιράντα έχεις απόλυτο δίκαιο φαντάζεσαι την αγωνιά μου δεν τα πειράζω μην τα χαλάσω την τελευταία στιγμή... Να σημειώσω ότι δεν έκανα ωτοσκόπηση
 
Δεν πειραζει, απλα εχεις διακριτικα το νου σου. Με το καλο :) Ναι φανταζομαι την αγωνια σου!
 
από το στόμα σου και στου θεού το αυτί μακάρι να πάνε όλα καλά...η καναρα συνεχίζει να κλωσάει κανονικά δεν σηκώνεται που λέει ο λόγος ούτε για να φάει είναι πολύ καλή...
 
καλήμερα σε όλη την παρέα του πβ έχω να σας πω ότι με αγωνία περιμένω σήμερα τούς νεοσσούς από τα 2 ζευγάρια που έχω και τέλος για φέτος... Το βάτεμα έγινε στις 21 μαη το πρώτο αυγό βγήκε στις 25 μαη και κλωσάει από το πρώτο άρα σήμερα είναι να βγει το πρώτο...άλλα κανονικά μέχρι τις 10"30 δεν έπρεπε να σκάσει μύτη;
ακριβώς έτσι
+- στις μερες παιζεις. Ναι σημερα εισαι στις 14 μερες, αυτο δεν σημαινει οτι καποιο δεν μπορουσε να βγει χτες, ή να βγει αυριο. Ολημερις μπορουν να βγουν οτι ωρα να ναι, ακομα και τη νυχτα, και η διαδικασια να κρατησει ωρες. Δεν εχουν συγκεκριμενη ωρα που σκανε.
Εσύ απλά παό την προηγούμενη βάζεις όλα τα απαραίτητα ωστε να μην ενοχλείς κατά την εκκόλαψη.
από το στόμα σου και στου θεού το αυτί μακάρι να πάνε όλα καλά...η καναρα συνεχίζει να κλωσάει κανονικά δεν σηκώνεται που λέει ο λόγος ούτε για να φάει είναι πολύ καλή...
Καλά αποτελέσματα... μην την ενοχλείς αφού δε σηκώνεται
Έλεγχο θα κάνεις όταν τη δεις έξω από τη φωλιά... εντάξει;
 
Ή απλα δες μηπως κατω απο τα πουπουλακια της κουνιεται κατι... Και μενα δε σηκωνοταν αλλα το ειδααα το αλιεν!
 
Λευτέρη μου, με το καλό να δεις τα μωράκια σου!
Έτσι που είδα τον τίτλο μου ήρθε να σου απαντήσω : Πέντε παρά τέταρτο :) Συγγνώμη για την πλάκα αλλά δεν μπορούσα να το βαστήξω :)
 
Λευτέρη μου, με το καλό να δεις τα μωράκια σου!
Έτσι που είδα τον τίτλο μου ήρθε να σου απαντήσω : Πέντε παρά τέταρτο :) Συγγνώμη για την πλάκα αλλά δεν μπορούσα να το βαστήξω :)
Δεν ειχε πριν αυτον τον τιτλο, αλλα "αναμενοντας τους νεοσσους" τα παραπονα στον ξενοδοχο!
 
Λευτέρη μου, με το καλό να δεις τα μωράκια σου!
Έτσι που είδα τον τίτλο μου ήρθε να σου απαντήσω : Πέντε παρά τέταρτο :) Συγγνώμη για την πλάκα αλλά δεν μπορούσα να το βαστήξω :)
Θαρρείς πως είναι ο μόνος που ρωτάει;
Η μεγαλύτερη μάζα των ανθρώπων που δε γνωρίζουν έχουν αυτή την απορία.
😀ούχα οκ κύριε γιαννη ναι μαρια δεν ξέρω ποιος τον άλλαξε
Μη σκας Λευτέρη...
Θα δεις πως είναι πιο αντικειμενικός... ως προς το θέμα ο τίτλος.
 
ναι κύριε γιαννη δεν έχω αντιρηση προς θεού, αχ αυτό το περίμενε
Να είσαι έτοιμος ψυχολογικά να δεις ακόμη και αύριο την ηρωική έξοδο των νεοσσών από το αυγό...
Έτσι θα έχεις λιγότερη αγωνία σήμερα.
 
αυτό είναι αλήθεια κύριε γιαννη
Βάλε Λευτέρη πλούσια σε πρωτεΐνες τροφή από τώρα... (αυγό αν δεν έχεις κάτι άλλο) και οπλίσου με υπομονή...
Τα μικρά σαν να αναγνωρίζουν πως μας παιδεύουν... και καθυστερούν την εκκόλαψη όσο γίνεται.
 
μπορεισ να ακουσεις και το κλαμα των μικρων ειναι ενας μικρος ηχος σαν τσιριγμα που δηλωνει οτι ολα βαινουν καλος..συμπασχω και εγω με εσενα.. Εαν δεν την δεις ολη την μερα να σηκωνεται μπορεις διακριτηκα να πλησιασεις και εαν ακουσεις καποιον ηχο απο την φωλια σημαινει πως εχεις ενα μικρο πουλακι κατω απο τα φτερα της μαμας του...
 
μπορεισ να ακουσεις και το κλαμα των μικρων ειναι ενας μικρος ηχος σαν τσιριγμα που δηλωνει οτι ολα βαινουν καλος..συμπασχω και εγω με εσενα.. Εαν δεν την δεις ολη την μερα να σηκωνεται μπορεις διακριτηκα να πλησιασεις και εαν ακουσεις καποιον ηχο απο την φωλια σημαινει πως εχεις ενα μικρο πουλακι κατω απο τα φτερα της μαμας του...
Όταν είναι 1-2 ημερών δεν κάνουν θόρυβο.. Ή είναι ανεπαίσθητος.. μετά από 10-12 μέρες κάνουν ένα χαρακτηριστικό ήχο και ζητάνε φαγητό. Καλύτερα να περιμένει να σηκωθεί η μαμά και μετά να πάει να τσεκάρει τη φωλιά! 😉
 
Όταν είναι 1-2 ημερών δεν κάνουν θόρυβο.. Ή είναι ανεπαίσθητος.. μετά από 10-12 μέρες κάνουν ένα χαρακτηριστικό ήχο και ζητάνε φαγητό. Καλύτερα να περιμένει να σηκωθεί η μαμά και μετά να πάει να τσεκάρει τη φωλιά! 😉
εμενα που ειναι 2 ημερων οταν κλεινω τα παραθυρα τα ακουω να κλαινε πλ σιγα βεβαια αλλαακουγεται
 
Παιδιά τπτ ακόμα περιμένω τώρα θα βάλω αυγό κάργα μέσα και θα τα δω αύριο να σας ενημερωσω

Σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον σας
 
Back
Top