Γενικά Τον τελευταίο καιρό δέχομαι τις επισκέψεις μιας καρακάξας

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης adef
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
μην δοκιμασεις να την σκοτωσεις αλλα να την παγιδευσεις δελεαζοντας την να ερθει στο μπαλκονι σου και μετα να την πας στην εξοχη και να την αφησεις ελευθερη.
Πολυ καλο αυτο που λες φιλε μου. Μηπως ξερεις και καποιον τροπο να μας πεις για το πως θα μπορουσαμε να παγιδευσουμε ενα τετοιο πανεξυπνο πουλι;:)
 
Να μην αμφιβάλλετε για τις καρακάξες.. Μια χαρά επιτίθονται στα καναρινάκια..☹ Εγώ μένω Πετρούπολη (Αθήνα) κ βλέπω ένα σωρό στην γειτονιά μου, μερικές μάλιστα πάνε κ αράζουν π κ π στην κεραία της απέναντι πολυκατοικίας.. Έχω χάσει κ εγώ 3 πουλάκια από επίθεση κ υποψιαζόμαστε ότι ήτανε απο καρακάξα γτ έγινε μέρα.. Να σημειώσω επίσης πως το καλοκαίρι είχα δει καρακάξα να τρώει πατημένο ποντίκι σε επαρχιακό δρόμο κ είχα μείνει έκπληκτη..
Επίσης παλιότερα είχε επιτεθεί κ κουκουβάγια σε καναρίνια γείτονα,όταν είχε αρχίσει να σουρουπώνει..
Αφήστε παιδιά πονεμένες ιστορίες από επιθέσεις αρπακτικών κ το κακό είναι ότι πολύς κόσμος όταν αποκτάει κάποιο καναρινάκι (ειδικά άμα μένει σε μεγαλούπολη) δεν γνωρίζει ότι υπάρχει πιθανότητα να συμβεί κ κάτι τέτοιο κ έτσι βρίσκεται προ δυσάρεστων εκπλήξεων.. Δλδ πρέπει να το πάθεις για να μάθεις ☹ Λίγοι είναι οι τυχεροί π το ακούνε από άλλους κ έχουνε το νου τους..
Αλήθεια σε παπαγαλάκια επιτίθονται τα αρπακτικά, δεν έτυχε να ακούσω για κάποιο περιστατικό, για αυτό ρωτάω..
 
Από ότι είδα όλα τα ποστ αναφέρουν πουλιά που χάθηκαν από εξωτερικούς παράγοντες.
Όταν εκεί που ήταν το χωράφι που πριν λίγα χρόνια τρεφόταν η άγρια πανίδα αυτού του χτισμένου τόπου που θα βρουν τροφή τόσα άγρια ζώα που είναι ανάμεσα μας;

Και το ποιο κακό είναι να βρίσκουν τροφή έτοιμη από την αμέλεια μας.
Εμείς τα φέρνουμε κοντά μας με της τροφές που πέφτουν από τα κλουβιά, με τα φανερά κλουβιά και συγχρονος ακάλυπτα..
Όπως κλειδώνεται το σπίτι σας για να το προστατέψετε από τα ανθρώπινα ζώα έτσι να μεριμνήσετε και για τα πουλιά.
 
Προσωπικά δεν διαφωνώ με αυτό π λες, φυσικά είναι δικό μας το φταίξιμο σε τέτοιου είδους απώλειες.., απλά το θέμα είναι να το δουν όσοι δεν το ξέρουν ακόμα. 🙂
 
Το πρόβλημα από τα άγρια πουλιά είναι σοβαρό και θα πρέπει όλοι να έχουμε τον νου μας. Όταν έχασα μέρα μεσημέρι ένα καναρίνι τότε κατάλαβα ότι οι κύνδινοι δεν είναι μόνο από χαμηλά αλλά και από ψηλά. Η συμβουλή που πήρα από pet shop είναι ότι θα πρέπει να καλύψω τα κλουβιά από το πάνω μέρος τους ώστε τα πουλιά που πετάνε ψηλά να μην έχουν οπτική επαφή. Βρίσκομε στον πρώτο όροφο με μια επταόροφη πολυκατοικία απέναντί μου. Έχουν περάσει δύο χρόνια από τότε και δεν είχα άλλο πρόβλημα. Βέβαια τα πουλάκια μου τα έχω μέσα όλους του χειμερεινούς μήνες και τους καλοκαιρινούς μήνες που τα έχω έξω μου φαίνεται βαρύ να καλύψω τα κλουβιά από έξω. Είναι που είναι κλεισμένα σε κλουβί να μπορούν να πάρουν μια ανάσα τουλάχιστον.
 
Πηρα την αποφαση και καλυψα 2 μικρα κλουβια καρδερινοκαναρο & καρδερινα) που εχω με ψιλη πλαστικη σιτα ωστε να μην δινουν οπτικο στοχο απο μεση και μακρινη αποσταση. Οσο για την μεγαλη κλουβα (1 Χ 0,5 Χ 0,5 ) ειναι βαρια (8 -10 κιλα) και καλα κατασκευασμενη και δεν πιστευω πως κινδυνευουν απο επιθεση πουλιου σε αυτην
 
Παιδιά η καρακάξα τρώει μικρά πουλια που είναι στη φωλιά. Εχω δει να τρώνε μικρα κωτσυφια και μικρα δεκαοχτουρας.
 
εχω δει να κυνηγαν και ποντικια οπως κυνηγα μια κουκουβαγια.στα αβουλα πουλακια θα φρεναρη η ορεξη της;
 
Το ότι οι καρακάξες και οι κάργες επιτίθενται σε κλουβιά είναι γεγονός.
Το να βάλετε σίτα στο κλουβί είναι απλά μία πρόληψη, δεν είναι όμως η λύση. Ακόμη και αν το πουλί στο κλουβί προστατευτεί από την επίθεση, υπάρχουν πολλές πιθανότητες να ψοφήσει από καρδιά ή στην καλύτερη να σταματήσει να τραγουδάει για x καιρό, από την τρομάρα που θα πάρει.
Η μοναδική λύση είναι να πάρεις το/α κλουβί/ά από το σημείο που το/α έχεις, έτσι ώστε να σταματήσει να έρχεται στο μπαλκόνι σου.
 
Το ότι οι καρακάξες και οι κάργες επιτίθενται σε κλουβιά είναι γεγονός.
Το να βάλετε σίτα στο κλουβί είναι απλά μία πρόληψη, δεν είναι όμως η λύση. Ακόμη και αν το πουλί στο κλουβί προστατευτεί από την επίθεση, υπάρχουν πολλές πιθανότητες να ψοφήσει από καρδιά ή στην καλύτερη να σταματήσει να τραγουδάει για x καιρό, από την τρομάρα που θα πάρει.
Η μοναδική λύση είναι να πάρεις το/α κλουβί/ά από το σημείο που το/α έχεις, έτσι ώστε να σταματήσει να έρχεται στο μπαλκόνι σου.


Συμφωνω! Αυτος ειναι ο μονος τροπος να προστατεψεις τα κατοικιδια σου και συγχρονως να δειξεις το σεβασμο σου για τη φυση.σε αντιθεση με την ευκολη λυση του(αχρηστου αντικειμενου)αεροβολου😡
 
Back
Top