Ασθένειες Τον τελευταίο μήνα το καναρίνι μου είναι αδιάθετο

Εδώ η λίστα των πτηνιάτρων. Μην το καθυστερείς άλλο! Όλα αυτά που αναφέρεις είναι σοβαρά και πολύ ανησυχητικά συμπτώματα! Εύχομαι περαστικά στο καναρινάκι σου!
 
Θεσσαλονίκη μένω. αύριο θα αναρτήσω νέες φώτο
Θωμά, το πουλί πρέπει να επισκεφτεί γιατρό και μάλιστα γρήγορα! Από αυτά που μας λες φαίνεται να έχει κάτι ανησυχητικό!
 
αύριο θα αναρτήσω νέες φώτο
Αύριο μπορεί να μην ζει το πουλάκι... Ακόμα και τα λεπτά σε τέτοιες περιπτώσεις είναι υπερπολύτιμα!

Για μένα κάνεις λάθος που περιμένεις διάγνωση από εμάς απ το φόρουμ με 2 φώτο της κοιλιάς..
Πήγαινέ το στο ΑΠΘ να το δει κάποιος που να γνωρίζει τότε. Έχω ακούσει καλά λόγια.
Θωμά, το πουλί πρέπει να επισκεφτεί γιατρό και μάλιστα γρήγορα! Από αυτά που μας λες φαίνεται να έχει κάτι ανησυχητικό!
Θα συμφωνήσω! Αύριο πρωί πρωί κιόλας!
 
έχετε κάποιο τηλέφωνο ή κάποιο συγκεγκριμένο άτομο στο ΑΠΘ? υποθέτω ότι είναι στο κτηνιατρικό.
Σ αυτή τη λίστα έχει 2 πτηνιάτρους από Θεσσαλονίκη. Πάρε τηλ να ρωτήσεις αν ασχολούνται και ξέρουν από καναρίνια.
 
Ετσι για την ιστορία παιδιά θα ήθελα να σας πω και την ιατρική γνωμάτευση για το πουλί.
αρκετοί αχώνευτοι σπόροι στις κουτσουλιές άρα πρόβλημα με την πέψη καθώς και δυσκολία στην αναπνοή άρα και μόλυνση του αναπνευστικού. Λόγω της δυσκολίας στην αναπνοή δεν κελαηδάει (αυτό γίνεται αντιληπτό αν δούμε το κούνημα της ουράς πάνω κάτω όταν αναπνέει). Θεραπεία με ευρέως φάσματος αντιβίωση καθώς και σταγόνες στην ράχη για ενδοπαράσιτα. Σταμάτημα όλων των φρούτων κλπ που περιέχουν χημικά. Πήγα στον θεοδωρίδη νικόλαο που έχει pet shop στην θεσσαλονίκη αρχαιολογικού μουσείου 17, ο οποίος είναι και κτηνίατρος με ειδίκευση στα πουλιά. Μου εξήγησε πολλά πράγματα και ήταν πολύ οικονομικός ( 5 ευρώ σαν πρώτη φορά) και μάλιστα εξέτασε με μικροσκόπιο τις κουτσουλιές και θα δούμε.

ααα έχει και λίγη διάρροια η οποία φαίνεται από τον ερεθισμό κοκκίνισμα της σχισμής του πρωκτού
 
Ετσι για την ιστορία παιδιά θα ήθελα να σας πω και την ιατρική γνωμάτευση για το πουλί.
αρκετοί αχώνευτοι σπόροι στις κουτσουλιές άρα πρόβλημα με την πέψη καθώς και δυσκολία στην αναπνοή άρα και μόλυνση του αναπνευστικού. Λόγω της δυσκολίας στην αναπνοή δεν κελαηδάει (αυτό γίνεται αντιληπτό αν δούμε το κούνημα της ουράς πάνω κάτω όταν αναπνέει). Θεραπεία με ευρέως φάσματος αντιβίωση καθώς και σταγόνες στην ράχη για ενδοπαράσιτα. Σταμάτημα όλων των φρούτων κλπ που περιέχουν χημικά.
Σ ευχαριστούμε πολύ Θωμά που μπήκες στον κόπο να μας ενημερώσεις για το τι σου είπε ο κτηνίατρος!

Αλλά έχω μερικές απορίες..
θεραπεία με ευρέως φάσματος αντιβίωση
Ποια αντιβίωση σου έδωσε; Την Aviomycine? Ή κάποια που σχετίζεται με το αναπνευστικό του σύστημα; Το έπιασε το πουλάκι για να το εξετάσει;

καθώς και σταγόνες στην ράχη για ενδοπαράσιτα.
Εννοείς το Pulmosan? Άρα το καναρινάκι σου έχει και ακάρεα της τραχείας; Δεν σου είπε να πας για επανάληψη μετά από κάποιες μέρες;

Σταμάτημα όλων των φρούτων κλπ που περιέχουν χημικά.
Τι εννοεί ότι τα φρούτε έχουν χημικά; Μήπως εννοούσε τα φυτοφάρμακα; Πάντως ενημερωτικά στο λέω όταν δίνουμε κάτο στο νερό (κάποιο φάρμακο, ή βιταμίνη κτλ) δεν δίνουμε αυγό ή αυγοτροφή ή χορταρικά/λαχανικά/φρούτα, όχι γιατί έχουν χημικά, αλλά γιατί περιέχουν νερό και έτσι το καναρίνι δε θα πιει όσο νερό θα έπινε και έτσι δε θα πιει απ την αντιβίωση ή την βιταμίνη που του έχουμε χορηγήσει στην ποτίστρα. :)

Φυσικά αυτές οι απορίες δεν πάνε σε σένα, αλλά στον ειδικό! Για να μαθαίνουμε και εμείς! 😛

πήγα στον θεοδωρίδη νικόλαο που έχει pet shop στην θεσσαλονίκη αρχαιολογικού μουσείου 17, ο οποίος είναι και κτηνίατρος με ειδίκευση στα πουλιά. Μου εξήγησε πολλά πράγματα και ήταν πολύ οικονομικός ( 5 ευρώ σαν πρώτη φορά) και μάλιστα εξέτασε με μικροσκόπιο τις κουτσουλιές και θα δούμε.
Αν όντως έμεινες ευχαριστημένος και θα τον πρότεινες σε κάποιον άλλο φίλο του φόρουμ που μένει κοντά, μπορείς να τον προσθέσεις στην λίστα των πτηνιάτρων του φόρουμ μας!
 
aviomycine. Ναι το πήρε στα χερια και το εξετασε και μεσα στο κλουβί το παρατήρησε για πολύ ώρα.
οχι χορτα κλπ για να πίνει μόνο νερό αλλά είπε πως καλύτερα είναι αποξηραμένα φρούτα ή stick λόγω των χημικών.
να για τα ακάρεα της ίδιας εταιρείας και μου είπε να τον πάρω τηλ σε 2 μέρες ή νωρίτερα αν υπάρξει κάποιο πρόβλημα.
 
αλλά είπε πως καλύτερα είναι αποξηραμένα φρούτα ή stick λόγω των χημικών.
Μα τα stick έχουν πιο πολλά χημικά από τα φυσικά φρούτα, λαχανικά, χορταρικά και βότανα της Ελληνικής φύσης... Τέλος πάντων!

να για τα ακάρεα της ίδιας εταιρείας και μου είπε να τον πάρω τηλ σε 2 μέρες ή νωρίτερα αν υπάρξει κάποιο πρόβλημα.
Νομίζω πρέπει να γίνει επαναληπτική χορήγηση στο σβέρκο του πουλιού σε 7-8 μέρες. Ρώτησε καλύτερα το γιατρό!
 
Back
Top