Φροντίδα Τοποθέτηση εξωτερικής μπανιέρας σε κινεζική ζευγαρώστρα

George vrk

PB New Member
Εγγραφή
10 Αυγ 2020
Μηνύματα
130
Πόλη
Βόνιτσα
Καλησπέρα στην παρέα.
Ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά με τις μπανιέρες.
Σε κινεζική ζευγαρώστρα επειδή είναι μεγάλες οι πόρτες κυνδινευω να μου φύγει κάποιο πουλί κάθε φορά που πάω να τους βαλω εσωτερική μπανιέρα.ηδη μου έφυγε με αυτό τον τρόπο ένα τις προάλλες όπως είχα προαναφέρει.
Είχω και κάποιες εξωτερικές αλλά δεν στέκονται καλά και αφήνουν κενό στο πλάι μιας και οι πόρτες είναι ανοιγμένες και όχι συρταρωτες προς τα πάνω όπως στα άλλα κλουβιά.
Κάθε ιδέα μπορεί να μου φανεί χρήσιμη και θα την εκτιμούσα ιδιαίτερα!
 
Σε κινεζική ζευγαρώστρα επειδή είναι μεγάλες οι πόρτες κυνδινευω να μου φύγει κάποιο πουλί κάθε φορά που πάω να τους βαλω εσωτερική μπανιέρα.
Να χρησιμοποιείς το διαχωριστικό για να απομονώνεις τα πουλιά και να βάζεις την μπανιέρα με ασφάλεια,
 
Βάζω το διαχωριστικό πιάνω την πόρτα με ειδικό σύρμα για φυτά βάζω την εξωτερική μπανιέρα. Αυτό το διάστημα που δεν έχω το σύρμα την πιάνω με το μανταλάκι για τα λαχανικά! Ότι και να κάνεις πάντα να βάζεις το διαχωριστικό! Δεν έχεις ατυχήματα αλλά δεν στρεσάρονται και τα πουλιά!
 
Εγώ δεν έχω βάλει ακόμα την εξωτερική του μπανιέρα στην κινεζική Ζευγαρώστρα. Ελευθερωνω το τρόλεϊ από τα πράγματα κ βάζω εκεί την μπανιέρα του κ του δίνει κ καταλαβαίνει. Όμως θα ήθελα να ξέρω εναλλακτική, την μπανιέρα στην πόρτα της Ζευγαρώστρας. Υπόψη η πόρτα είναι με ελατήριο όχι όπως οι πόρτες του Θεου 😇που κλείνουν γκιλοτίνα στυλ. Μια φωτό καλοί μου φίλοι θα βοηθούσε!😉
 
Τα διχωριστικα είναι ήδη στις ζευγαρωστρες και έχω ένα πουλάκι σε κάθε θέση.
Δύο ανα ζευγαρωστρα δηλαδή
Εν τέλη μήπως είναι λάθος επιλογή ή ζευγαρώστρα και πρέπει να πάω σε άλλη επιλογή κλουβιων;
Δεν μπορώ να καταλάβω τι θα με βόλευε καλύτερα...
 
εγω παλι εχω το προβλημα οτι και ο γκουλντυ μου {gouldian) και ο cielo (budgie) δεν μπαινουν σε μπανιερα για μπανιο, ενω πριν λιγους μηνες εμπαιναν-αν και οχι καθε φορα που τους εβαζα!☹️
 
Τα διχωριστικα είναι ήδη στις ζευγαρωστρες και έχω ένα πουλάκι σε κάθε θέση.
Δεν μπορώ να καταλάβω τι θα με βόλευε καλύτερα...
Ένα πουλί σε κάθε ζευγαρώστρα ή σε ατομικό κλουβί μήκους από 40-60cm.
Τα θηλυκά μπορούν να μπουν 2-3 σε μια ζευγαρώστρα χωρίς το διαχωριστικό αν είναι καλές και δεν ξεμαλλιάζονται 😆
 
60αρα ζευγαρώστρα ναι.
Και έχω ένα πουλάκι από τη μια πλευρά και ένα από την άλλη.δηλαδη ουσιαστικά 30 εκατοστά στο καθένα αναλογεί.
Απλά επέλεξα αυτές γιατί με βόλευουν σε αυτή τη φαση επειδή συνδέονται και μεταξυ τους πάνω κάτω ...
Ίσως αργότερα να πρέπει να αλλάξω ....
 
@pikos apikos πάντα ομορφα αλλά είναι περιορισμένα. Την ίδια έχω για τον Σοφοκλάκη μου. Ερώτηση: ο αριστερά δεν έχει κάπου να πατήσει όπως ο δεξιά για το νερό. Φτάνει από το πάτωμα;
Πάντως όμορφα κ περιποιημένα τάχεις. Μπράβο σου.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Εάν κάποιος έχει αυτή την κινέζικη Ζευγαρώστρα κ χρησιμοποιεί εξωτερική μπανιέρα, στερεώνει την πόρτα με το ελατήριο με σύρμα ώστε να μένει ανοιχτή ή χρησιμοποιείτε κάτι άλλο; Το ερώτημα το κάνω γιατί είναι επί του θέματος του θεματοδότη.
 
Καλησπέρα στην παρέα.
Ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά με τις μπανιέρες.
Σε κινεζική ζευγαρώστρα επειδή είναι μεγάλες οι πόρτες κυνδινευω να μου φύγει κάποιο πουλί κάθε φορά που πάω να τους βαλω εσωτερική μπανιέρα.ηδη μου έφυγε με αυτό τον τρόπο ένα τις προάλλες όπως είχα προαναφέρει.
Είχω και κάποιες εξωτερικές αλλά δεν στέκονται καλά και αφήνουν κενό στο πλάι μιας και οι πόρτες είναι ανοιγμένες και όχι συρταρωτες προς τα πάνω όπως στα άλλα κλουβιά.
Κάθε ιδέα μπορεί να μου φανεί χρήσιμη και θα την εκτιμούσα ιδιαίτερα!

Γενικά πρέπει να προσέχουμε με τη διαχείριση των πουλιών...
Πολλά χρόνια σε ζευγαρώστρες σαν της φωτογραφίας σου χρησιμοποιώ εξωτερικές μπανιέρες σαν της φωτογραφίας του Αντώνη και ποτέ δεν αντιμετώπισα πρόβλημα με τα καναρίνια μου, δεν παίρνω όρκο για παραδείσια και ιθαγενή...
 
@pikos apikos πάντα ομορφα αλλά είναι περιορισμένα. Την ίδια έχω για τον Σοφοκλάκη μου. Ερώτηση: ο αριστερά δεν έχει κάπου να πατήσει όπως ο δεξιά για το νερό. Φτάνει από το πάτωμα;
Πάντως όμορφα κ περιποιημένα τάχεις. Μπράβο σου.
Σε ευχαριστώ πολύ.προσπαθω όσο μπορώ να είναι καθαρά και περιποιημένα!
Φτάνουν από το πάτωμα ναι.
[automerge]1656537424[/automerge]
Έχω πάρει και εξωτερικές μπανιέρες τις οποίες τις βάζω στα άλλα δύο κλουβιά μου κανονικά.
Στις κινεζικές όμως δεν μπενουν γιατί αφήνουν κενό στο πλάι και χωράει άνετα ένα πουλί να φύγει.
 
Back
Top