Ασθένειες Τους πιάνει τους παπαγάλους κρυολόγημα;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης botainio
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

botainio

PB New Member
Εγγραφή
7 Οκτ 2019
Μηνύματα
11
Γεια σας. Εχω διαβασει αρκετσ για τις ασθενειες των πτηνων αλλα θελω να ρωτησω κατι. Ας πουμε οτι εχω εναν παπαγαλο που δεν εχει ουτε γριπη των πτηνων ουτε ψιτακιωση μπορει ομως να εχει ενα κοινο κρυολογημα οπως εχουν οι ανθρωποι και να με κολλησει;τους πιανει τους παπαγαλους κρυολογημα
 
Τελευταία επεξεργασία:
Εσύ δεν μπορείς να κολλήσεις... Αλλά αν είσαι εσύ κρυωμενος τότε μπορεί να κολλήσεις τον παπαγαλο σου... Αυτό γνωρίζω εγώ...
Αυτό Εύα ισχύει και για τα άλλα πουλιά η μόνο στους παπαγάλους;
 
Αυτό Εύα ισχύει και για τα άλλα πουλιά η μόνο στους παπαγάλους;
Δυστυχώς δε γνωρίζω την απάντηση... Εμένα ο κτηνίατρος μου το είχε πει και το είχα διαβάσει κι εδώ στο φόρουμ μας...
 
Το κοινο κρυλογημα δεν κολλαει απο τον παπαγαλο στον ανθρωπο
Ανακουφιστηκα. Ειναι σιγουρο αυτο ομως γιατι εγω δεν πρεπει να γριπονομαι ουτε απο απλη γριπη γιατι δεν μπορω να την ξεπερασω ευκολα. Οποτε σκεφτηκα θα παρω παπαγαλο θα τον κανω εξαιτασεις και αν δεν εχει ψιτακιωση κ γριπη των πτηνων απο την στιγμη που δεν μεταδιδετε το κοινο κρυολογημα απο παπαγαλο σε ανθρωπο δεν θα εχω προβλημα. Τι λετε;
 
Μετάδοση από εμάς σε αυτα ισχύει μόνο για συγκεκριμένες ασθένειες(ανθρωποζωονόσους) που έχουν αρκετά μεγάλο εύρος ξενιστών ωστε να προσβάλλουν άνθρωπο και πτηνά (που είναι αρκετά "μακρινά" είδη). Ίσως κάποιες γενικεύσεις να οφείλονται στο γεγονός ότι οι περισσότεροι δεν μπορούμε να ξεχωρίσουμε αυτές τις ασθένειες, οπότε δεν γνωρίζουμε και πότε να πάρουμε προφυλάξεις. Σε γενικές γραμμές αν δεν έχουμε ψιττακωση ή γρίπη των πτηνών και δεν έρχεται το πτηνο σε αμεση επαφη με το σάλιο μας/ βρώμικα χέρια νομίζω είμαστε αρκετά καλά, δεν είμαι όμως γιατρός ή κτηνιατρος (και εχω συναντήσει επαγγελματίες και από τους δύο κλάδους που δεν ήταν σίγουροι τι ακριβώς ισχύει). Σπανιότερα νοσοι του αναπνευστικού που αναφέρεται μετάδοση σε κατοικίδιο πτηνό από άνθρωπο φυματίωσης ή ψευδοπανώλης (Newcastle disease) που μπορεί στον άνθρωπο να έχουν απροσδιοριστα συμπτώματα. Η βιβλιογραφία αναφέρεται συνήθως σε μετάδοση από τα πτηνα στον άνθρωπο, και δεν ισχύει πάντα το αντίστροφο. Κάποιες πηγές (δυστυχώς στα Αγγλικά μόνο)
(ισως ξέφυγα απο το στενό θέμα του κρυολόγηματος)
[automerge]1572019850[/automerge]
Ενα απομονωμένο (πχ οχι εξωτερική κλούβα με "παρέα" περιστεριων κ αγριων πτηνών) και υγιές ζώο μόνο από εμας και πράγματα (τροφές, αντικείμενα κλπ) που βάζουμε στο σπίτι μας μπορεί να κολλήσει κάτι.
 
@botainio

Αν υπαρχει καποια ιδιαιτερη ανοσολογικη κατάσταση θα σου προτεινα να συμβουλευτείς τον γιατρό σου γιατι περα απο το κοινο κρυολογημα μπορει να ενοχληθεις απο κατι αλλο.
Πχ στα φτερα καποιων ειδων υπαρχει μια πουδρα που καποιους ανθρωπους με ιδιαιτερα χαρακτηριστικα τους ενοχλεί.
 
@botainio

Αν υπαρχει καποια ιδιαιτερη ανοσολογικη κατάσταση θα σου προτεινα να συμβουλευτείς τον γιατρό σου γιατι περα απο το κοινο κρυολογημα μπορει να ενοχληθεις απο κατι αλλο.
Πχ στα φτερα καποιων ειδων υπαρχει μια πουδρα που καποιους ανθρωπους με ιδιαιτερα χαρακτηριστικα τους ενοχλεί.
Ξερεις ποια ειδη παπαγαλων εχουν περισσοτερη πουδρα
 
Back
Top