Γενικά Το Θέμη, Θεμιστοκλή ή για τους φίλους Θεμάρα!

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ace21
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ace21

PB New Member
Εγγραφή
27 Δεκ 2017
Μηνύματα
350
Πόλη
Μυτιλήνη
Παιδιά να σας παρουσιάσω το Θέμη, Θεμιστοκλή ή για τους φίλους (όλους εσάς!) Θεμάρα! Ο Θέμης αγοράστηκε από πετ σοπά ο οποίος σκαμπάζει από καναρίνια είναι η αλήθεια. Δεν είχα σκοπό να φέρω ξένον αλήτη στο σπίτι μετά το θάνατο του Ορέστη, αλλά βλέποντας το θηλυκό που ήταν έτοιμο και μετά από προτροπή του ανθρώπου τον αγόρασα.
Δεν έχει δαχτυλίδι κλειστού τύπου, μόνο ένα λαστιχάκι. Είναι περσινό πουλάκι και από τα 2-3 που είχαν μείνει ήταν το πιο ζωηρό και ομιλητικό. Μου είπε ότι είναι φαιό και τον δίνει 25 αντί για 35 επειδή του έμεινε. Το ελλάτωμά του, που δεν είναι ελλάτωμα του πουλιού αλλά του χώρου στον οποίο βρισκόταν, είναι ότι έχει φαγωμένη ουρίτσα. Έχει βελτιωθεί βέβαια τις τελευταίες 10+ μέρες που τον έχω. Τα πουλάκια (θηλυκό - αρσενικό) αυτό το διάστημα βρίσκονταν πάνω κάτω σε ζευγαρώστρες και πραγματικά χαλούσαν τον κόσμο. Έτσι, και αφού ακολουθήθηκε αγωγή 5 ημερών και στα δύο μετά από προτροπή της κτηνιάτρου (εδώ) πριν λίγο τα έβαλα μαζί με διαφανές χώρισμα στη ζευγαρώστρα, προσφέροντας νήμα και φωλιά στο θηλυκό...
Ο Θέμης λοιπόν είναι.. ΠΑΝΕΤΟΙΜΟΣ! Μασάει σίδερα κυριολεκτικά. Αυτήν τη βλέπω λίγο ντεμί, δεν ξέρω αν φταίει η ουρίτσα του...
Σας στέλνω κάποιες φωτογραφίες και θα συνεχίσουμε τη συζήτησή μας εδώ!
Υ. Γ. Πολύς καβγάς ακόμα και με το χώρισμα... Αυτή η πρόστυχη δεν τον θέλει! :D Μήπως να βάλω και το αδιαφανές να μην βλέπονται;
 

Συνημμένα

  • 2018-05-14_19-27-38_249.webp
    2018-05-14_19-27-38_249.webp
    18,5 KB · Προβολές: 90
  • 2018-05-14_19-27-41_625.webp
    2018-05-14_19-27-41_625.webp
    24,9 KB · Προβολές: 85
  • 2018-05-14_19-27-44_476.webp
    2018-05-14_19-27-44_476.webp
    13,3 KB · Προβολές: 83
  • 2018-05-14_19-27-52_393.webp
    2018-05-14_19-27-52_393.webp
    18,8 KB · Προβολές: 83
  • 2018-05-14_19-27-47_128.webp
    2018-05-14_19-27-47_128.webp
    43,1 KB · Προβολές: 85
Τελευταία επεξεργασία:
Aφαίρεσε προσεκτικά μία - μία τις πένες της ουράς που είναι σπασμένες.Αυτές δεν πρόκειται να αντικατασταθούν όσο είναι έτσι. Είναι επικίνδυνες για μια μελλοντική φωλιά. Δεν είναι ΦΑΙΟ (καλύτερα για σένα) αλλά ένα ΚΑΦΕ ΚΌΚΚΙΝΟ ΜΩΣΑΙΚΟ . Ηλικιακά δεν φαίνεται μεγάλο πράγματι. Αντε λοιπόν, καλή διατροφή και καλή συνέχεια
 
Aφαίρεσε προσεκτικά μία - μία τις πένες της ουράς που είναι σπασμένες
! Και πως θα το κάνω αυτό κύριε Μάκη; Με το χέρι, ε; Φοβάμαι μην το ταλαιπωρήσω, αλλά θα την κάνω την προσπάθειά μου!
Δεν είναι ΦΑΙΟ (καλύτερα για σένα) αλλά ένα ΚΑΦΕ ΚΌΚΚΙΝΟ ΜΩΣΑΙΚΟ .
Για να μαθαίνουμε, γιατί καλύτερα όχι φαιό?
Μεταξύ μας θα προτιμούσα να ήταν κοινό για να μην τα μπερδέψω, αλλά αφού είναι έτσι του χρόνου θα του βρω νηφούλα σωστή. Τι ταιριάζει σε αυτό το χρώμα;
Θέλει επίσης τίποτα χρωστικές για το κόκκινο χρώμα του;
 
Για να μαθαίνουμε, γιατί καλύτερα όχι φαιό?
Πρόκειται για μια δύσκολη μετάλλαξη με πολλές ιδιαιτερότητες που δεν είναι κατάλληλη για να ξεκινήσει κανείς.
Τι ταιριάζει σε αυτό το χρώμα;
Ενα Καφέ κόκκινο μωσαϊκό θηλυκό.
Θέλει επίσης τίποτα χρωστικές για το κόκκινο χρώμα του;
Το πουλάκι αυτό για να διατηρήσει το κόκκινο χρώμα του θέλει μια υποστήριξη με κόκκινες χρωστικές κατα την αλλαγή του πτερώματος. Θα έλεγα όμως οτι μια πορτοκαλοκόκκινη εκδοχή του (με καρότο-πατζάρι-κόκκινη πιπεριά) δεν θα είναι άσχημη και ταυτόχρονα δεν θα το επιβαρύνεις με χημικά.
 
Μήπως σου μίλησε για φορέα φαιό?
Όχι, μου είπε φαιό και από μια αναζήτηση στο φόρουμ πίστεψα ότι είναι λευκό φαιό. Βέβαια με προβληματιζε το κόκκινο, αλλά λέω να δεις κοινό θα είναι.
Ο ιδιοκτήτης γνωρίζει, αλλά μάλλον όχι και τόσο. Είναι παλιάς κοπής, ο τύπος "πέτα τον μέσα και θα τη βατεψει κατ ευθείαν"! :D
Πάντως τον αγαπώ το γλυκούλη μου, σήμερα το απόγευμα της κελαηδουσε ανάποδα στο κλουβί, πεταγοταν στο χώρισμα, χαμός!
 
Ο φορέας Φαίο μοιάζει με καφέ Παστέλ (σχεδόν χωρίς καθόλου γράμμωση).
Ίσως με ξεγέλασαν οι φωτογραφίες που ανέβασε..
Εμένα μου θύμισε αυτό
1083-380j.webp
που ήταν φορέας φαιο-κόκκινου μωσαϊκού.
 
Μάλλον όχι...

Εντάξει, μιλάμε για μια επαρχιακή νησιωτική πόλη. Τα πιο πολλά πετ σοπ δεν ξέρουν τα στοιχειώδη σχετικά με τα πουλιά. Ούτε καν να καθοδηγήσουν τους αγοραστές τους. Τουλάχιστον αυτός φέρνει καμιά ρατσούλα, έχει μια αντίληψη, φέρνει κάνα κλουβί της προκοπής κλπ. Μην είστε τόσο αυστηρός!
Είστε πάντως άσχημη επιρροή, θα με βάλετε να ασχοληθώ και να ψαχτώ με χρώματα, που δεν το είχα επ΄ ουδενί σε προτεραιότητα!
 
Aφαίρεσε προσεκτικά μία - μία τις πένες της ουράς που είναι σπασμένες.Αυτές δεν πρόκειται να αντικατασταθούν όσο είναι έτσι. Είναι επικίνδυνες για μια μελλοντική φωλιά.

Τον σένιαρα κύριε Μάκη! Κάθε μια που τράβαγα μου πατούσε και αυτός μια δαγκωνίτσα. Ισοπαλία ήρθαμε! :D
 
Αυτή τη στιγμή συνεχίζει να φτιάχνει φωλίτσα.. Στην αρχή έφαγε κάτι κλωτσιές ο Θέμης, ξεκάθαρα το θηλυκό έχει το πάνω χέρι αλλά νομίζω ότι τώρα είναι καλύτερα... :)
 

Συνημμένα

  • IMG_20180518_155928.webp
    IMG_20180518_155928.webp
    30,7 KB · Προβολές: 27
Αυτή τη στιγμή συνεχίζει να φτιάχνει φωλίτσα.. Στην αρχή έφαγε κάτι κλωτσιές ο Θέμης, ξεκάθαρα το θηλυκό έχει το πάνω χέρι αλλά νομίζω ότι τώρα είναι καλύτερα... :)
Με το καλο!
 
Από χθές έχω δει από τα καναρινάκια μου όσα δεν έχω δει τόσα χρόνια που τα είχαμε στο σπίτι. Στρώσιμο φωλιάς εκ νέου από το θηλυκό, μαλώματα, φιλάκια και...ΒΑΤΕΜΑ! Αμέ! Τη σιγανοπαπαδίτσα το Θέμη..
Καλά φαίνεται να πηγαίνουν όλα, αυτή τη στιγμή τα έχω δύο ταίστρες με διαφορετική μάρκα σπόρων (manitoba και την πιο "βαριά" versele laga premium), σουπιά, 2 ποτίστρες (η μια εναλλάξ βιταμίνη και υγρό ασβέστιο) και αυγό. Το μόνο που δεν μαρέσει είναι ότι είναι αργά για αναπαραγωγή. Αυτή τη στιγμή το θερμόμετρο έξω δείχνει 29 C με 25% υγρασία. Θα το παρακολουθώ...
 
Από χθές έχω δει από τα καναρινάκια μου όσα δεν έχω δει τόσα χρόνια που τα είχαμε στο σπίτι. Στρώσιμο φωλιάς εκ νέου από το θηλυκό, μαλώματα, φιλάκια και...ΒΑΤΕΜΑ! Αμέ! Τη σιγανοπαπαδίτσα το Θέμη..
Καλά φαίνεται να πηγαίνουν όλα, αυτή τη στιγμή τα έχω δύο ταίστρες με διαφορετική μάρκα σπόρων (manitoba και την πιο "βαριά" versele laga premium), σουπιά, 2 ποτίστρες (η μια εναλλάξ βιταμίνη και υγρό ασβέστιο) και αυγό. Το μόνο που δεν μαρέσει είναι ότι είναι αργά για αναπαραγωγή. Αυτή τη στιγμή το θερμόμετρο έξω δείχνει 29 C με 25% υγρασία. Θα το παρακολουθώ...
Κρατα μονο μια ποτιστρα.Αυτη με τη βιταμινη. Το υγρο ασβεστιο δεν χρειαζεται ακομη, αυτο θα χρειαστει απο τη στιγμη που θα δεις το πρωτο αυγο και θα βαζεις για 4 μερες. Ολα να πανε τελεια!👍
 
Καλησπέρα Σταύρο! Να σου ζήσει το νέο σου φτερωτό φιλαράκι και να τον χαίρεσαι! Κούκλος είναι και με φοβερό και εντυπωσιακό χρώμα! Καλή επιτυχία εύχομαι στο ζευγάρι σου! Να πάνε όλα κατ'ευχήν και να ξεπεραστούν οι προσδοκίες σου! 🙂👍
 
Back
Top