Διατροφή Το Κοκκατίλ μου δεν τρώει

Στελιος131908

PB New Member
Εγγραφή
5 Νοε 2017
Μηνύματα
12
Πόλη
Αθήνα
Καλησπερα Τη δευτερα πηρα ενα ημερο κοκκατιλ 2 μηνων απο εκτροφεα δεν ηταν αρκετα ευδιαθετο ουτε ετρωγε αρκετα και μου ειπε οτι ειναι απο την αλλαγη χωρου αλλα μεχρι σημερα τρωει ολο και λιγοτερο καθεται στον πατο του κλουβιου και γυρισει το κεφαλακι του στα φτερα και τα βραδια καθεται με τα δυο ποδαρακια του μπροστα στο ενα μπολ της τροφης και δεν κοιμαται καθολου.. Και ενω στην αρχη τσακιζε τουλαχιστον το κεχρι τωρα τρωει με το ζορι ενα δυο ηλιοσπορους και λιγους σπορους απο το κεχρι.. Πηγα σε pet shop και μου εδωσαν πολυβιταμινη και αντιβιωση για το νερο αλλα αλλαγη δεν βλεπω και ανησυχω πολυ..
 
Καλησπερα! Αρχικα πως ξερεις οτι δε κοιμαται τα βραδυα; σαφως και θα κοιμαται εκτος αν το εχεις σε χωρο με ανοιχτα φωτα και φασαρια! Δε χορηγουμε φαρμακα στα πουλια χωρις να ξερουμε αν εχουν κατι, πολυ κακως θεωρω του εβαλες αντιβιωση η οτι αλλο σου εδωσαν! Με τον εκτροφεα που πηρες το πουλακι ξαναμιλησες; Ειναι το πρωτο πραγμα που επρεπε να κανεις! Να μη τρωει πολυ τη πρωτη μεχρι τη τριτη μετα το παρα πολυ να το καταλαβω αν και δυσκολο! Αλλα τωρα ειναι μια βδομαδα ετσι οπως μας λες! Εχει απογαλακτιστει το πουλακι; Παρε κατευθειαν τον εκτροφεα που το πηρες τηλεφωνο!
 
Ο εκτροφεας ενω εκανα ακριβως οτι μου ειπε με την τροφη και το κεχρι το αυγο τα παντα τωρα με κατηγορει οτι φταιω εγω που το πουλι ειναι λεει στρεσσαρισμενο και νηστικο..
 
Απο οτι μου ειπε μεχρι να μου το πουλησει το ειχε με λαμπα και του εδινε κρεμα..
Αρχικα δε χρειαζεται λαμπα εφοον το πουλακι εχει ολοκληρωσει το φτερωμα του! Αν του εδινε κρεμα μεχρι να στο πουλησει τοτε το πουλακι δεν εχει απογαλακτιστει. Ετσι οπως το καταλαβαινω πιθανον το πουλακι τισμπγε λιγα σπορακια και το ταιζε και κρεμα και του την εκοψε αποτομα αφου στο εδωσε! Ειναι μαρκυα σου ο εκτροφεας; Δε μπορει να σου φεριε λιγη κρεμα να το ταισετε;να σε βοηθησει;
 
Αν το μικρό δεν έχει απογαλακτιστεί και δε τρώει, κινδυνεύει...
Βάλε μια φωτο ή βίντεο να δουμε το πουλάκι. Μπορεί από τις κινήσεις του να καταλάβουμε κάτι παραπάνω.
 
Τωρα καθεται με τα δυο ποδαρακια του μπροστα απο το μπολ και μισοκλεινει τα ματια του.. Θα βοηθησει αυτη η φωτο;
 
Θεωρώ και εγώ ότι είναι πολύ πιθανό να μην έχει απογαλακτιστει πλήρως το πουλάκι και χρειάζεται συμπλήρωμα με κρέμα. Βαλτου τώρα οτιδήποτε μπορεί να του κινήσει την περιέργεια και να φάει, αυγό, μήλο, αυγοτροφη και μίλα με τον εκτροφεα ή κάποιον πτηνιατρο. Ότι είναι να γίνει όμως πρέπει να γίνει άμεσα.
 
Τη δευτερα πηρα ενα ημερο κοκκατιλ 2 μηνων απο εκτροφεα δεν ηταν αρκετα ευδιαθετο ουτε ετρωγε αρκετα και μου ειπε οτι ειναι απο την αλλαγη χωρου αλλα μεχρι σημερα τρωει ολο και λιγοτερο καθεται στον πατο του κλουβιου και γυρισει το κεφαλακι του στα φτερα και τα βραδια καθεται με τα δυο ποδαρακια του μπροστα στο ενα μπολ της τροφης και δεν κοιμαται καθολου.
Κατά τη γνώμη μου δε θα έπρεπε να αγοράσεις πουλί σ' αυτή την κατάσταση.
Και η ηλικία του για μένα που ξέρω πολύ λίγα είναι απαγορευτική...
Θαρρώ πως είναι πολύ μικρό για αλλαγές αυτού του τύπου.
τωρα με κατηγορει οτι φταιω εγω που το πουλι ειναι λεει στρεσσαρισμενο και νηστικο.
Αφού ξέρει την αιτία και την πηγή του κακού... Θα έπρεπε να σου δώσει αναλυτικές οδηγίες για το τι πρέπει να κάνεις ή να σου ζητήσει να του το εμπιστευτείς μερικές μέρες μέχρι να συνέλθει...
Απο οτι μου ειπε μεχρι να μου το πουλησει το ειχε με λαμπα και του εδινε κρεμα..
Τότε πολύ κακώς σου το πούλησε.
 
Ο εκτροφεας δεν ενδιαφερεται με κατηγορησε και τωρα δεν μου απανταει.. Αυγο του εβαλα δεν το τρωει ουτε σκετο ουτε με μπισκοτο οπως και το μηλο.. Μπορω να περιμενω μεχρι το πρωι για πτηνιατρο η να ψαξω καποιον να ερθει τωρα;
 
Καλο θα ηταν τωρα να εβρισκες καποιον κτηνιατρο που να εχει γνωσεις απο πτηνα! Αν και ειναι Κυριακη αλλα παρε τηλ. Οσο πιο γρηγορα δρασεις τοσο το καλυτερο.Βαλτο σε ενα ζεστο σημειο να ειναι!
 
Θα προσπαθησω να βρω πτηνιατρο να ερθει να το δει και το εχω ηδη σε πολυ ζεστο σημειο.. Σας ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες-απαντησεις σας
 
στελιο καλησπερα και καλως ηρθατε στο φορουμ. κι'εγω πιστευω απο τα λεγομενα σου, οτι εχει στρεσαρηστη απο το αποτομο κοψιμο της κρεμας, εφοσον ηταν μεχρι μια εβδομαδα απο τα βασικα στην διατροφη του. ημαστε εδω πραγματικα για να βοηθησουμε και να προτηνουμε. σε ρωτησε ο ζαχαριας αν υπαρχει η δυνατοτητα να βρεθητε με τον εκτροφεα για να του δωση λιγη κρεμα. μην το κανεις εσυ εαν δεν εχεις γνωση. εγω προσωπικα θα τον εκανα περα τον εκτροφεα εφοσον οταν του ανεφερες το προβλημα το μονο που εκανε ηταν να ριξει ευθυνες και οχι να βοηθηση που για εμενα οφειλε. Θα συμφωνησω και με τον βαγγελη οτι το κοκατιλακι σου μπορει και να κυνδινευη εαν δεν ειχε απογαλακτηστη. επισης μου κανει εντυπωση που εγραψες για ηλιοσπορους. Δεν γνωριζω τη σπορους τρωη το κοκατιλ, αλα μηπως ειναι καλητερα να παρεις συσκευασμενη τροφη για κοκατιλ. ενημερωσεμας για οτι χρειασθης.
 
Μέχρι να βρεις βοήθεια από κει που πρέπει, προσπάθησε να δημιουργήσεις τις συνθήκες που ζούσε το πουλί στον προκάτοχό του...
Δηλαδή...
Απο οτι μου ειπε μεχρι να μου το πουλησει το ειχε με λαμπα και του εδινε κρεμα..
Μια λάμπα για ζέστη (30-34ο C) και οπωσδήποτε κρέμα για τροφή.
 
Εγω θα έδινα και λίγη δεξτρόζη για να τονωθεί λίγο το πουλάκι μέχρι να βρεις γιατρό ή κρέμα να φάει.
Υπάρχουν στα φαρμακεία μικρές αμπούλες που μπορείς να τη δώσεις με σύριγγα Προσεκτικά και αφού πετάξεις τη βελόνα.
Αν έχεις ζυγαριά ψηφιακή μπορείς να το ζυγίσεις για να δούμε το βάρος του;
 
Δυστυχως δεν εχω ψηφιακη ζυγαρια και ενεση με συριγγα φοβαμαι να πω την αληθεια να κανω σε τοσο μικρο πλασμα.. Μιλησα με γιατρο αυριο πρωι μου ειπε να το παω στο κτηνιατρειο του
 
Δεν εννοευσε να κανεις ενεση στο πουλακι! Ειναι υγρο που του το δινεις στο στομα για να το βοηθησει και να του δωσει ενεργεια! Αφου κανονισες με το γιατρο οκ! Περιμενουμε νεα!
 
Back
Top