Αναπαραγωγή Το ένα από τα τέσσερα αυγά των Κοκατίλ μου είναι ραγισμένο

Elisabeth.kn❤

PB New Member
Εγγραφή
23 Απρ 2017
Μηνύματα
25
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Γεια σας το τα κοκατιλ μου είχαν κάνει 4 αυγά και το ένα είναι ραγισμένο στην άκρη ελάχιστα εδώ και δύο μέρες και πανω στο αυγό υπάρχουν κάτι μαυρακια. Εγω νόμιζα ότι θα είχε βγει το παπαγαλάκια αλλά η ρογμη πάνω στο αυγό δεν έχει μεγαλώσει καθολου
 
Πόσες μέρες έχουν περάσει από τότε που έκανε το πρώτο και το τελευταίο αυγό; Η ρωγμή μπορεί να είναι κατά λάθος ή ο νεοσσός να μην κατάφερε να γεννηθεί. Πάντως τα αυγά των cockatiels είναι λευκά, δεν έχουν στίγματα. Είναι σίγουρα ζευγάρι τα πουλάκια σου; Δηλαδή διαφορετικού φύλου; και αν είναι διαφορετικού φύλου, έχουν δέσει ως ζευγάρι;
 
Έχουν περάσει περίπου 21 μέρες από τότε που γεννήθηκε το πρώτο αυγό και 15 από τότε που γεννήθηκε το τελαυταιο. Ειναι διαφορετικού φύλου και τους έχω δει πολλές φορές να ζευγαρωνουν και να τρώνε μαζί από το ίδιο μπολ
 
Αν μπορείς βάλε μια φωτογραφία των αυγών. Θα περιμένεις μερικές μέρες ακόμα για πιθανή εκκόλαψη των αυγών που στο εύχομαι. Αν το αυγό είναι τρύπιο και δεν υπάρχει ζωή, καλύτερα να το αφαιρέσεις για να μην δημιουργηθούν μολύνσεις. Αν έχει νεκρός νεοσσός μέσα, θα πρέπει να ανεβάσεις την υγρασία του περιβάλλοντος χώρου, για να έχουν πιθανότητες γέννησης τα υπόλοιπα.
 
Δεν κατάφερα να στείλω φωτογραφία για κάποιο λογο. Και έκανα ωοσκοπηση το μισό από το αυγό ήταν άδειο και το υπόλοιπο μαύρο. Εψαξα στο ιντερνέτ να δω τι σημαίνει αυτό και από ότι κατάλαβα είναι ψωφιο
 
Βρε παιδιά, και τα αυγά των καναρινιών μου όταν είναι κοντά στην εκκόλαψη είναι φοβερά σκουρόχρωμα, και νομίζω ότι έχει αυξηθεί ο όγκος που καταλαμβάνει ο αεροθάλαμος.
 
 
Δεν ανέβηκε η φωτογραφία σου, διάβασε εδώ petbirds.gr/community/threads/Επισύναψη-αρχείου-σε-Μήνυμα.9996/ και αν χρειαστεί, χρησιμοποίησε το link που υπάρχει κάτω-κάτω για να κάνεις σμίκρυνση της φωτογραφίας σου με resize.
 
Τελικά τα παπαγαλάκια ήταν όντως ψωφια και τα πέταξα αλλά οι παπαγάλοι μου εκαναν κι άλλα 5 το ένα από τα πέντε μια μέρα το βρήκα σπασμένο και το αφαίρεσα κι αυτό. Σημερα ομως το ένα αυγό από τα 4 δεν ήταν εκεί βρήκα μόνο τσόφλια μεσα στην φωλιά όμως δεν βρήκα το παπαγαλάκι μεσα πως γίνεται να εξαφανίστηκε;
 
Το είχα κάνει και ωοσκοπηση τώρα τελευταία και ήταν ζωντανο. Σημερα ηταν και οι δύο έξω και φωνάζανε αναστατωμένοι μόνο τώρα μπήκε ο αρσενικός μέσα να κλοσισει αλλά η θηλυκιά δεν μπαίνει καθόλου.
 
Τι ηλικία έχουν τα πουλάκια;
Έχουν ξανά κάνει γεννα;
Θα βάλεις έναν απλό μετεωρολογικό σταθμό κοντά στο κλουβι για να μετρήσεις υγρασία.
Εάν η υγρασία σου είναι κάτω από 30 -35% μην περιμένεις να σκάσουν τα αυγά και να βγουν τα πουλάκια.
Πρέπει να βάλεις κάποιο μπωλ μέσα στο κλουβι με νερό για να ρυθμίσει την υγρασία η θηλυκια.
 
Έχω παρατηρήσει ότι την περισσότερη δουλειά την κάνει μόνο ο αρσενικός και η θηλυκιά από χθες δεν κλοσαει καθόλου τα αυγά ομως όταν ο αρσενικός θέλει να τα κλοσισει βλέπει την άλλη να κάθεται έξω και παει και αυτός μαζί της αλλά καταλαυαινω πως θέλει να πάει στην φωλιά γιατι συνέχεια κοιτάει εκει. Για αυτό είχα σκεφτεί να βάλω την θηλυκιά μου σε αλλο κλουβί επιδη δεν ασχολείται καθολου με τα αυγα όμως δεν ξέρω αν θα μου βγει σε καλό οπότε δεν τους χωρισα
 
Άνοιξε την φωλια και ακούμπησε τα αυγά εάν είναι κρύα τα πετάς και τους ξανά βάζεις φωλια τέλος Σεπτεμβρίου.
Εάν είναι ζεστά Κάνε ωοσκοπηση
 
Back
Top