Γενικά Το ένα παπαγαλάκι μου σκότωσε το άλλο, γιατί συνέβη αυτό;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης eirini
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Κριμα παντως! Ειναι δυσκολο να αποδεχθεις οτι το καμαρι σου μεσα στο κλουβι ειναι ενας Τζακ-αντεροβγαλτης!
 
Λέτε να το ρισκάρω; Να της πάρω έναν σύντροφο; Η αλήθεια είναι ότι στεναχωριέμαι πολύ που είναι τόσο μόνη της & είναι σαφές ότι την τρώει η μοναξιά και η πλήξη...
 
Βασικά η μητέρα να τρώει τα μικρά μου έχει τύχει κι έμενα στα καναρίνια μου. Πιστεύω ότι για κάτι τέτοιο συμβαίνει όταν το ζευγάρι δεν νοιώθει ασφάλεια και ηρεμία με τα μικρά και επομένως να μην τα αναγνωρίζει πλέον, μπορεί βέβαια να κάνω και λάθος. Όσον αφορά το παπαγαλάκι που σκότωσε το άλλο, μήπως το παπαγαλάκι που πέθανε είχε κάποια μικρή πληγή και το άλλο την τσιμπούσε μέχρι θανάτου;
 
Εγω παλι δεν εχω καταλαβει. Τι ειδους παπαγαλακια ειναι; Ειναι της ιδιας ρατσας η διαφορετικης; Εχω διαβασει οτι τα love birds ειναι ικανα να επιτεθουν ακομα κ σε μεγαλυτερα πουλια ενω τα κοκατιλ ειναι πολυ πιο ηπια. Σημερα μαλιστα που περασα απο πετ σοπ ενα κοκατιλ με ενα Budgie κοιμοντουσαν αγκαλιτσα.
 
Τις ράτσες δεν τις ξέρω καθόλου... υπάρχει κάποιο διακριτικό σημάδι ή πρέπει να ρωτήσω στο pet shop? Πρέπει να είναι της ίδιας ράτσας τα παπαγαλάκια;
 
ειρηνη γιατι δεν μας δειχνεις φωτογραφιες τους για να καταλαβουμε. Δεν ειναι απαραιτητο να ειναι της ιδιας ρατσας για να συμβιωσουν ομαλα. Απλα ορισμενα ειδη δεν δενουν μεταξυ τους.
 
παιδια κατι ασχετο... Το 8ηλυκο παπαγαλακι μ το βραδυ κοιμαται μεσα στο κλουβι αλλα γατζονεται με το ραμφοσ απο καποθ κ κα8εται ετσι σαν να κρεμεται.. Ξερει κανεισ γτ +βενει αυτο;δν εχω καποιεσ λεπτομερειεσ να δωσω για να κτλβεντε καλυτερα
 
Τις ράτσες δεν τις ξέρω καθόλου... υπάρχει κάποιο διακριτικό σημάδι ή πρέπει να ρωτήσω στο pet shop? Πρέπει να είναι της ίδιας ράτσας τα παπαγαλάκια;




Οπα😱! Αυτο δεν μας το διευκρινησες..
Για στειλε φωτο μπας και βγαλουμε ακρη..
 
παιδια κατι ασχετο... Το 8ηλυκο παπαγαλακι μ το βραδυ κοιμαται μεσα στο κλουβι αλλα γατζονεται με το ραμφοσ απο καποθ κ κα8εται ετσι σαν να κρεμεται.. Ξερει κανεισ γτ +βενει αυτο;δν εχω καποιεσ λεπτομερειεσ να δωσω για να κτλβεντε καλυτερα




Οσο γι αυτο που αναφερετε το αναποδο κρεμασμα φυσικα και δεν τρελαθηκε! Ειναι τυπικη σταση αναπαυσης 😉


το ειχαμε αναφερει παραπανω:)
 
Σας επισυνάπτω μια φωτογραφία & περιμένω τα πορίσματα! 😛 Ευχαριστώ!
 

Συνημμένα

  • HPIM2634.webp
    HPIM2634.webp
    13,4 KB · Προβολές: 69
οπωσ ειναι τισ ειρηνησ στιν φοτο ετσι ειναι το δικο μ τετοια σταση με καρφομενο το ραμφοσ τ στα καγγελα κ κοιματε, αυτο λετε τυπικη σταση ξεκουρασησ; Γτ μονο το 8υληκο το κανει κ πρωτη φορα το βλεπω...
 
ειναοι ανχομενω... Εγω το ειχα αυτο στην αρχη και οταν τα εβαλα σε κλουβι που δεν τα βολευε...
 
απο οταν τα εβαλα σε ανετοκλουβι κοιμουντε κανονικα στο κλαδι...
επισης το βραδυ ειναι τελιος σκοταδι;βαλε ενα φωτακι νυχτος στο δαματιο..
 
Αχ ευχαριστώ! Ανακούφιση, τώρα το παπαγαλάκι μου έχει όνομα :) Από το χρώμα καταλαβαίνετε αν είναι θηλυκό? Το άλλο έτσι ήταν, αλλά πράσινο (αρσενικό?). Και πρέπει να είναι 2 Budgie μαζί; Τι παρέα να της διαλέξω; Όλα αρχίζουν να φαίνονται πιο απλά 😎
 
Τα Budgie βγαίνουν σε διάφορους ωραίους χρωματισμούς 😛
Αυτό στη φωτογραφία σου και αυτα που εμφανίζουν συνδυασμό πράσινου και κίτρινου χρώματος είναι οι πιο συνηθισμένες ράτσες. Η διάκριση φύλου γινεται σχετικά εύκολα στα ενήλικα πουλιά, ΑΠΟ ΤΟ ΧΡΩΜΑ ΤΟΥ ΡΑΜΦΟΥΣ, όπως σου είπαν και οι άλλοι. Διάβασε αυτο το άρθρο για τα Budgie: Κοινά Παπαγαλάκια - Budgerigar

Δεν είναι καθόλου απίθανο το Budgie - φονιάς :D που έχεις να είναι φόνισσα. Στα Budgie όπως και στα Lovebird έχει παρατηρηθεί ότι τα θηλυκά εμφανίζουν συχνά συμπεριφορά που θεωρείται τυπική αρσενικών ζώων, όπως αυξημένη επιθετικότητα και διεκδίκηση χώρου.
Η διαφορά του φύλου πάντως, δεν είναι απαραίτητη για τη καλή συμβίωση, στα Budgie τουλάχιστο. Και άτομα του ίδιου φύλου μπορούν να ζούνε αρμονικά στο ίδιο κλουβί. Ούτε τα χρώματα έχουν σημασία. Έχει όμως το είδος. Αφού δεν έχεις εμπειρία απο πουλιά γενικά, μη το ρισκάρεις να βαλεις στο ίδιο κλουβί παπαγάλο άλλου είδους ή άλλο πουλί.

Εσυ τελoσπάντων φροντισε να τους έχεις τα απαραίτητα (ευρύχωρο κλουβί, ποικιλία διατροφής, καθαριότητα, παιχνίδια κλπ.). Και αν παρατηρήσεις πάλι επιθετική συμπεριφορά απο το γαλάζιο, κανόνισε να τα χωρίσεις, προσωρινά ή μόνιμα, για να προλάβεις πιθανό νέο "κακό". Και μη ξεχάσεις να τηρησεις αυτα που σου είπε η Anatoly στην αρχή.
 
Λοιπόν, το άρθρο ήταν κατατοπιστικότατο! Νομίζω ότι η παπαγαλίνα θα μ'αγαπήσει περισσότερο από δω και πέρα! Μία τελευταία ερώτηση (ελπίζω να μην σας έχω σπάσει τα νεύρα): είναι αναγκαίο να ζευγαρώσουν; Θέλω να πω, μπορεί η επιθετικότητα να οφείλεται στο ότι δεν τους είχα βάλει φωλιά;
 
Ενδεχεται πως μπορει να οφειλεται και σ'αυτο! Παρολα αυτα αν εχεις την διαθεση αλλα και ανθρωπους για να διαθεσεις τα μικρα που θα βγουν δεν θα ηταν ασχημο να τα βαλεις να ζευγαρωσουν... Κανε τους μια προετοιμασια οπως σου προτειναν πιο πανω και βαλε μια φωλιτσα στο κλουβι. Η χαρα που θα σου δωσει η αναπαραγωγη ειναι κατι που δεν περιγραφεται.
 
Back
Top