Γενικά Το αρσενικό μου budgie δεν αφήνει να το φιλήσει το θηλυκό

serafeimakis

PB New Member
Εγγραφή
6 Μαϊ 2008
Μηνύματα
3
Πόλη
Λαμία
Εχω δυο Budgerigar και το αρσενικο δεν αφηνει να το φυλησει το θυληκο, ουτε να τον καθαρισει. Γιατι; 😕
 
Και τα πουλιά χρειάζονται κάποιο χρόνο γνωριμίας. Στην αρχή μπορεί να..."σφάζονται" να τσιμπιούνται, να διώχνει το ένα το άλλο και μετά να ζήσουν ένα μεγάλο έρωτα. Καμιά φορά πάιζει ρόλο άμα το ένα από τα δύο προυπήρχε στο κλουβί και νιώθει πως απειλείται ο χώρος του. Μπορεί έπισης να έχουν μεγάλη διαφορά ηλικίας. Ισως θα ήταν καλύτερα να δώσεις περισσότερες πληροφορίες.
 
ρε παιδια δεν ειναι μεγαλα σε ηλικια ειναι 9-10 μηνων και τα πηρα μαζι πριν το πασχα.
 
Mipos kapios bori na mou eksigei, giati afto ti thema exei aksiologisi 5 Asterakia ;


Alexandros
 
τα παπαγαλακια σου δεν εχουν γνωριστη καλα ακομα... Δωστους λιγο χρονο. Ολλα με την ωρα τους!
 
Πόσος χρόνος χρειάζεται για να γνωριστούν;
Τα πήρα ταυτόχρονα. Είναι μαζί 15 ημέρες, αλλά το θηλυκό δεν τον αφήνει να την πλησιάσει, άν καί στέκονται το ένα κοντά στο άλλο και κοιτάζονται σε απόσταση 5 εκατοστών μεταξύ τους. Αυτό είναι και το όριο που άν τείνει να γίνει έστω και 4,5 εκ. αρχίζει ο καυγάς.
Εχθές τους πήρα μεγάλο κλουβί (κλούβα) 60x45x45 και τους έβαλα και μία φωλιά.
Το αρσενικό πετάει προς το μέρος της φωλιάς με "νόημα" σαν να της την δείχνει δηλαδή, αλλά εκείνη είναι αδιάφορη. Πέρα από το μισό κλουβί δεν πάει. Υπάρχει περίπτωση να είναι άρρωστη; Αυτός που μου έφερε εχθές το κλουβί, της έβγαλε μερικά φτερά (μαραμένα όπως μου είπε) από την ουρά της.
Δεν υπάρχει δυνατότητα για κτηνίατρους ή πτηνίατρους εδώ που είμαι, ούτε και μπορώ να ασχοληθώ πολύ μαζί τους πέραν της εις την οικία μου φροντίδα τους.
Θα αφήσω να ασχοληθεί η φύση μαζί τους, παρόλα αυτά, θα ακούσω ευχαρίστως τις απόψεις σας στο θέμα μου
 
γιατι δεν δοκιμαζεις να βαλεις αλλο θυληκο;
 
γιατι δεν δοκιμαζεις να βαλεις αλλο θυληκο;

Το σκέφθηκα και αυτό, αλλά θα περιμένω μερικές ημέρες ακόμη, επειδή σήμερα το θηλυκό πλησίασε την φωλιά και κοίταζε μέσα.
 
... Αυτός που μου έφερε εχθές το κλουβί, της έβγαλε μερικά φτερά (μαραμένα όπως μου είπε) από την ουρά της.
Δεν υπάρχει δυνατότητα για κτηνίατρους ή πτηνίατρους εδώ που είμαι, ούτε και μπορώ να ασχοληθώ πολύ μαζί τους πέραν της εις την οικία μου φροντίδα τους.
Θα αφήσω να ασχοληθεί η φύση μαζί τους, παρόλα αυτά, θα ακούσω ευχαρίστως τις απόψεις σας στο θέμα μου

😱 Μαραμενα φτερα;😱 τι σημαινει αυτο; τα φτερα δεν ειναι φυλλα να μαραθουνε! Ποιος ειναι ο αυτος που σου εφερε το κλουβι; Ακου να βγαλει την ουρα του πουλιου! 😡 Τα φτερα πεφτουνε μονα τους οταν ερθει η ωρα τους!

Υπαρχει κτηνιατρος που ξερει και για πουλια εκει που σου εδειξε η Μαριαννα, σου συνιστω να τα πας αν θελεις να ρωτησεις οτιδηποτε!
 
To "μαραμένα" ίσως να μην είναι η σωστή λέξη, την έγραψα, επειδή δεν θυμόμουν τί ακριβώς μου είπε.

Όσο για τον κτηνίατρο, το είπα στην αρχή...
Δεν έχω την δυνατότητα (άς μην το εμβαθύνουμε)
Πάντως ευχαριστώ για την απάντηση
 
Ποιος ειναι ο αυτος που σου εφερε το κλουβι; Ακου να βγαλει την ουρα του πουλιου! 😡 Τα φτερα πεφτουνε μονα τους οταν ερθει η ωρα τους!
Symfono Anesti...kai ithela na po kati allo... Otan protopira tin Maira ediksa tis fotografies tis se ena allo forum...kai mou protinan na tin vgalo ola ta ftera apo tin oura tis gia na vgazei pio grigora ta kainouria... 😱 Kai eipane oti den tha ponesi poli...Ap osa thimame o anthropos autos ixe kai alla 5 Cockatiel... Ti na po...trelathika! Vevea den to ekana, den me mpiraze katholou h komeni oura tis Mairas...Omos yparxoun tetoi anthropoi!
 
Μάλλον δεν συνεννοηθήκαμε καλά. Ίσως φταίω εγώ, αλλά είναι η πρώτη φορά που γράφω για πουλιά και δεν γνωρίζω πολλά πράγματα.
Δεν ήτανε ακριβώς φτερά από την ουρά αλλά από την βάση της ουράς, μάλλον κοντά στην έδρα του πουλιού. Θυμάμαι επίσης ότι μου είπε, να παρατηρώ το πουλί και άν δώ κάποιο φτεράκι με αίμα στην ρίζα του να το τραβήξω με ένα τσιμπιδάκι, διότι μπορεί να μολυνθεί. Φυσικά δεν θα το κάνω, επειδή είμαι άσχετος και σίγουρα δεν θα τα καταφέρω.
 
Μάλλον δεν συνεννοηθήκαμε καλά. Ίσως φταίω εγώ, αλλά είναι η πρώτη φορά που γράφω για πουλιά και δεν γνωρίζω πολλά πράγματα.
Δεν ήτανε ακριβώς φτερά από την ουρά αλλά από την βάση της ουράς, μάλλον κοντά στην έδρα του πουλιού. Θυμάμαι επίσης ότι μου είπε, να παρατηρώ το πουλί και άν δώ κάποιο φτεράκι με αίμα στην ρίζα του να το τραβήξω με ένα τσιμπιδάκι, διότι μπορεί να μολυνθεί. Φυσικά δεν θα το κάνω, επειδή είμαι άσχετος και σίγουρα δεν θα τα καταφέρω.


Εαν δεις φτερακι με αιμα στη ριζα του σημαινει πως το φτερακι ειναι καινουριο και ακομη μεγαλωνει! αν το βγαλεις αρκετες φορες τοτε καταστρεφεις τον πορο και δεν θα ξαναβγει! Μα ποιος ειναι αυτος που λεει τετοια πραγματα απορω! 😡 Να μην πειραζεις τα φτερα καθολου οπως σωστα λες οχι επειδη εισαι "ασχετος" οπως λες που δεν συμφωνω και πιστευω οτι δεν εισαι αφου διαθετεις την ικανοτητα να κρινεις το σωστο και το λαθος, αλλα διοτι δεν πρεπει να βγαζουμε τα φτερα απο τα πουλια! Και βεβαια ποναει πολυ οταν τραβας υγιη φτερα και μαλιστα τοσο μεγαλα και χοντρα φτερα οπως της ουρας!

Ποιος σου τα ειπε αυτα; Αυτος απο το πετ σοπ?
 
... Ιστορίας συνέχεια

Είναι ήδη 18 ημέρες μαζί και 5 ημέρες μέσα στο μεγάλο κλουβί με την φωλιά και ακόμη δεν λένε να τα βρούνε.
Το αρσενικό "ξεσπάει" πάνω σε ένα μικρό καμπανάκι που έχω μέσα στο κλουβί, ή στο ματζούνι. Τα χτυπάει με το ράμφος και τους τιτιβίζει κουνώντας πάνω κάτω το κεφάλι.
Εχθές πλησίασαν για λίγο και τα δύο την φωλιά, αλλά το μόνο που έκαναν ήταν να ξύσουν το ράμφος τους στα πλαϊνά του ανοίγματος.
Σήμερα έγιναν κάποιες προσπάθειες ταΐσματος του θηλυκού από το αρσενικό.
Πετυχημένες 2 στις 5. Τις άλλες 3 τον έδιωχνε.
Κάποιες φορές, πάει αυτή να τον πλησιάσει και την διώχνει αυτός.
Η αγωνία μου και η προσμονή του τί μέλει γενέσθαι, μεγαλώνουν καθημερινά.
Εσείς τί λέτε, θα έχει αίσιο τέλος αυτή η ιστορία;
 
Μήπως δεν ζευγαρώνουν επειδή μετακινώ το κλουβί 3-4 φορές την ημέρα (μέσα-έξω στην βεράντα) ή επειδή κάθε βράδυ σκεπάζω το κλουβί;
 
τι ηλικια εχουν, μηπως ειναι ακομα μικρα. Αλλα σε 20 μερες που τα εχεις, αν δεν ηταν ετοιμο ζευγαρι, μην περιμενεις και πολλα. Μπορει σε μερικους μηνες να σου γεννησουν. Καλο θα ηταν το κλουβι να μην το πηγενεις μεσα-εξω καθε τρεις και λιγο.. Βγαζε'το εξω το πρωι και μεσα οταν βραδιαζει, μην τα πολυ ενοχλεις και μην πηραζεις πολυ την φωλια.. Αν μπορεις να τα αφησεις και σε ενα μερος χωρις να τα μετακινεις καθολου,θα ηταν ακομα καλητερα.
 
Ευχαριστώ για την απάντηση

Όχι δεν είναι μικρά, είναι ενός έτους και πλέον και δεν ήταν ζευγάρι. Την φωλιά δεν την πειράζω καθόλου. Τα έβγαζα έξω το πρωί κατά τις 9.00 και τα ξαναέβαζα-ξαναέβγαζα, όσες φορές χρειαζότανε να βγώ και εγώ για κάποιες δουλιές μου. Μόνα τους δεν μπορώ να τα αφήσω, διότι η βεράντα είναι μικρή και δεν έχει χώρο να τα κρεμάσω ψηλά, αλλά τα έβαζα πάνω σε ένα τραπέζι. Μέσα στο σπίτι νυχτώνει σχετικά γρήγορα λόγω του έχει μπροστά του την βεραντούλα. Άν όπως λές θα αργήσουν πολύ να ζευγαρώσουν, μήπως θα ήταν καλύτερα να βγάλω την φωλιά, όσο διαρκεί το καλοκαίρι;, επειδή τα λυπάμαι τα καϋμένα να είναι όλη την ημέρα μέσα με τους καπνούς και τα τσιγάρα, άν και έχω την μισή μπαλκονόπορτα ανοιχτή και το κλουβί τους πίσω από την άλλη μισή για να μην τα παίρνουν τα ρεύματα. Μήπως δεν θα έπρεπε και να τα σκεπάζω, αλλά να χαμηλώνω το φώς;, κομματάκι δύσκολο βέβαια, επειδή εγώ χρειάζομαι το φώς- κοιμάμαι γύρω στις 2.30 με 3.00 το πρωί δουλεύοντας στο pc και βλέποντας παράλληλα και TV-ενώ αυτά τα σκέπαζα από τις 10.00 το βράδυ.
Πολλές οι ερωτήσεις μου και πιθανόν να σας ζάλισα. Του χρόνου που θα είμαι πιό έμπειρος με τα πουλιά, θα κάνω λιγότερες 🙂
 
Back
Top