Γενικά Το αρσενικό μου mosaic δεν κελαηδάει καλά

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης zaf77
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

zaf77

PB New Member
Εγγραφή
15 Οκτ 2013
Μηνύματα
24
Πόλη
Νεάπολη Νίκαια
γιαννη εχω αγορασι ενα καναρινυ μοζαικ ενουσ χρονου περιμενα οτι θα τα ελεγε λογο ρατσασ κε οτι τον πλιροσα διστιχοσ με πιασαν μ, αλα τον λιπαμε να τον δοσο κε ειναι ομορφοσ μορφολογικα... εκτοσ οτι δεν αιχει δασκαλεφτι καλα εγω ποσ μπορο να τον μαθο να κελαιδισι κεαν μπορι πλεον να μαθη λογο ιλικιασ, σιγνομι για τιν ορθογραφια μου... Το πουλυ ειναι με δαχτιλιδια
 
Είναι σίγουρα αρσενικός; Αν και μωσαϊκό θα πρεπε να κελαηδάει όπως κάθε καναρινι αν ήταν αρσενικό! Οι ρατσες φωνής είναι τα τιμπραντο τα μαλινουα και τα harz roller όχι τα μωσαικα :)
 
Χρήστο να μας πεις το χρώμα από το δακτυλίδι για να καταλάβουμε την ηλικία του και αν μπορείς να μας βάλεις και μια φωτογραφία... Τα άλλα θα είναι σχετικά πιο εύκολα μετά.
 
Είναι σίγουρα αρσενικός; Αν και μωσαϊκό θα πρεπε να κελαηδάει όπως κάθε καναρινι αν ήταν αρσενικό! Οι ρατσες φωνής είναι τα τιμπραντο τα μαλινουα και τα harz roller όχι τα μωσαικα :)
αρσενικοσ ειναι. μπορο και τα ξεχοριζο απο κατο... εχω κατακερουσ κε αλα καναρινηα απλα ιταν απο φιλουσ κε καναρινηα μιξ αλα κελαιδουσαν ξερανε κε καναν αλαγεσ στιν φονι τουσ, αφτοσ διστιχοσ τον πλιροσα κε τον φερανε δεν πιγα να τον ακουσο.

Χρήστο να μας πεις το χρώμα από το δακτυλίδι για να καταλάβουμε την ηλικία του και αν μπορείς να μας βάλεις και μια φωτογραφία... Τα άλλα θα είναι σχετικά πιο εύκολα μετά.
θατον βγαλο αβριο το προη κε θατον ανεβασο να τον διτε
 
Χρήστο εγώ δεν έχω καταλάβει ποιο είναι ακριβώς το πρόβλημα... Που πήρες ένα αρσενικό μωζαίκ και δεν τραγουδάει ή δεν τραγουδάει όπως θα ήθελες; Τα μωζαίκ είναι καναρίνια χρώματος και δεν είναι διάσημα για το τραγούδι αλλά για το χρώμα τους. Αν ακόμα δεν τραγουδάει και το πήρες τώρα είναι λογικά, μιας και στρεσαρίστηκε λόγω μεταφοράς και αλλαγή περιβάλλοντος. Υπομονή, φροντίδα και αγάπη και θα τραγουδήσει κι αυτό!
 
Είναι γεννημένο το 2014... ίσως ηλικιακά να μην μπορεί να βγάλει τις φωνές που θέλεις. Γνωρίζεις πόσο μηνών είναι;
 
Είναι γεννημένο το 2014... ίσως ηλικιακά να μην μπορεί να βγάλει τις φωνές που θέλεις. Γνωρίζεις πόσο μηνών είναι;
προσπαθο να ανεβασο κε αλεσ φοτο αλ μου λεη οτι ειναι μεγαλο το αρχιο
 
Πρέπει να τις μικρύνεις δες εδώ petbirds.gr/community/threads/Πως-να-επισυνάψω-ένα-αρχείο-στο-μήνυμά-μου.9996/ .
 
καλημερααφτεσ μπορεσα να φτιαξω κενα τησ ανεβασω. Τορα δεν ξερω αν μποριτε να καταλαβετε τιν ηλικηα... η 8 μινον ειναι η χρονιαρισ... Παντοσ επηδη εχω ακουση μοζαικ να κελαηδαει αφτοσ δεν το αιχει το κελαηδησμα

Optimized-SAM_0406.webp Optimized-SAM_0406.webp Optimized-SAM_0406.webp

Optimized-SAM_0396.webp Optimized-20150127_191054~2.webp
 

Συνημμένα

  • Optimized-20150127_191054~2.webp
    Optimized-20150127_191054~2.webp
    1,9 KB · Προβολές: 134
  • Optimized-SAM_0396.webp
    Optimized-SAM_0396.webp
    1,5 KB · Προβολές: 126
Ααα είναι πολύ όμορφος! Να το χαίρεσαι! Πάντως τα μωζαίκ δεν τραγουδάνε μοναδικά ή διαφορετικά από ένα κοινό καναρινάκι... Αυτά που έχουν ξεχωριστές ικανότητες φωνής είναι τα tibrado, τα μαλίνουα, τα harz roller και άλλα καναρίνια φωνής! 😉

Τραγουδάει καθόλου ο μικρός με διάρκεια και γυρίσματα; Αν ναι τότε μια χαρά είναι το πουλάκι!
 
Ααα είναι πολύ όμορφος! Να το χαίρεσαι! Πάντως τα μωζαίκ δεν τραγουδάνε μοναδικά ή διαφορετικά από ένα κοινό καναρινάκι... Αυτά που έχουν ξεχωριστές ικανότητες φωνής είναι τα tibrado, τα μαλίνουα, τα harz roller και άλλα καναρίνια φωνής! 😉

Τραγουδάει καθόλου ο μικρός με διάρκεια και γυρίσματα; Αν ναι τότε μια χαρά είναι το πουλάκι!

αλικη επιδι εχο ακουση μοζαικ αφτοσ δεν τα λεη. κεοταν ξεκηναη μπερδεβετα.
 
Τι να σου πω βρε Χρήστο... Τα μωζαίκ, επιμένω, είναι καναρίνια χρώματος διάσημα για την εμφάνιση τους και όχι για την φωνή τους..

Τι σκέφτεσαι να κάνεις τώρα με το πουλάκι;
 
Τι να σου πω βρε Χρήστο... Τα μωζαίκ, επιμένω, είναι καναρίνια χρώματος διάσημα για την εμφάνιση τους και όχι για την φωνή τους..

Τι σκέφτεσαι να κάνεις τώρα με το πουλάκι;
θα τον κρατισο ενοητε, δεν περιμενο να κανι ότι ένα καναρινυ φονησ απλα επιδι ακουσα ένα τις ιδιασ ρατσασ πιστεβο ότι με επιασαν μ... Τορα μπορι νανε ακομα μικροσ, αλα κε παλι κατι θα ελεγε... Εγω παντοσ κλεω τα 50. Ιπαρχι τροποσ να του βαλο να κουσι αλα θα μαθη η τσαμπα η προσπαθηα...η να τον πουλισο κενα με βρηζουν
 
θα τον κρατισο ενοητε, δεν περιμενο να κανι ότι ένα καναρινυ φονησ απλα επιδι ακουσα ένα τις ιδιασ ρατσασ πιστεβο ότι με επιασαν μ... Τορα μπορι νανε ακομα μικροσ, αλα κε παλι κατι θα ελεγε... Εγω παντοσ κλεω τα 50. Ιπαρχι τροποσ να του βαλο να κουσι αλα θα μαθη η τσαμπα η προσπαθηα...η να τον πουλισο κενα με βρηζουν
Αν θες να το χαρίσεις κάπου εδώ είμαστε εμείς! 😛 Μη μας ξεχάσεις 😀
 
καλημερααφτεσ μπορεσα να φτιαξω κενα τησ ανεβασω. Τορα δεν ξερω αν μποριτε να καταλαβετε τιν ηλικηα... η 8 μινον ειναι η χρονιαρισ... Παντοσ επηδη εχω ακουση μοζαικ να κελαηδαει αφτοσ δεν το αιχει το κελαηδησμα

View attachment 31589 View attachment 31589 View attachment 31589

View attachment 31590 View attachment 31591

Βάλε βρε Χρήστο πιο μεγάλες φωτογραφίες να τον καμαρώσουμε. Είναι πανέμορφος!
 
  • Like
Αντιδράσεις: zaf77
επιδι εχο ακουση μοζαικ αφτοσ δεν τα λεη. κεοταν ξεκηναη μπερδεβετα.

Το ότι έχεις ακούσει mosaic να κελαηδάει "καλά", δεν σημαίνει ότι όλα τα αρσενικά της ίδιας ράτσας κελαηδούν "καλά". Εξαρτάται από την κληρονομικότητα αλλά και από τα ακούσματα που είχε από μικρό.
 
Το ότι έχεις ακούσει mosaic να κελαηδάει "καλά", δεν σημαίνει ότι όλα τα αρσενικά της ίδιας ράτσας κελαηδούν "καλά". Εξαρτάται από την κληρονομικότητα αλλά και από τα ακούσματα που είχε από μικρό.
οντοσ ετσι είναι
 
Back
Top