Γενικά Το αρσενικό μου mosaic δεν κελαηδάει καλά

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης zaf77
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Το ήξερα άλλη μια ερωτηση τι ώρα σβήνει τα φώτα για ν κοιμηθεί;
 
  • Like
Αντιδράσεις: zaf77
Το ήξερα άλλη μια ερωτηση τι ώρα σβήνει τα φώτα για ν κοιμηθεί;
στο μεροσ που τον εχω στο σπιτι από τις 8 είναι για ιπνο κε χορισ φασαρια το προη τον βγαζω κατά τις 7.30

τον εχω 3 μινεσ... μορφολογικα ειναι απσογοσ κε ιγιεστατοσ
 
Πρώτον απαγορεύεται το μέσα έξω άρρωσταινουν. Διάλεξε που θα το έχεις ή μέσα η έξω..
 
Πρώτον απαγορεύεται το μέσα έξω άρρωσταινουν. Διάλεξε που θα το έχεις ή μέσα η έξω..
φιλε παναγιωτη μπορη ναχισ δικιο σαφτο πουλεσ... αλα όλα τα πουλακια που κατά κερουσ ειχα κετα βαζω βγαζω τον χιμονα δεν εχω αντιμετοπισι καπια αστενιατουσ η καπια απολια, δεν το πεζω εξηπνοσ εξαλου δεν εχω τις δικεσασ εμπιριεσ ουτε της γνοσισ κε γιαφτο τον λογο διαβαζω τα θεματα που ανεωαζετε κε αναλιετ... Εγο είμαι ασχετοσ κε απιροσ μπροστασασ! Τορα παντοσ αν πιστεβετε ότι είναι λαθοσ αφτο που κανω να αλαξω τακτικι;
 
Χρήστο μου αυτό δεν είναι τόσο θέμα γνώσεων όσο θέμα λογικής και παρατήρησης.
Εδώ εμείς φοράμε το παλτό μας και βγαίνουμε να κάνουμε ένα τσιγάρο και επειδή είμαστε σταθεροί σε ένα σημείο αρπάζουμε ένα κρύωμα. Εκατό φορές βγαίνουμε, την μία αρρωσταίνουμε.
Ξυπνάει το μωρό σου από τον ύπνο και πρέπει μέχρι να δραστηριοποιηθεί το σώμα του, να του φορέσεις κάτι πιο βαρύ για να αντιμετωπίσει την διαφορά θερμοκρασίας κρεββατιού - δωματίου.
Πως το κάθε πουλάκι, όσο και αν έχει τα πούπουλά του, θα αντιμετωπίσει την διαφορά του μέσα, πάνω από 21 βαθμούς με το έξω ίσως και κοντά το 0-4 βαθμούς;
Μην ξεχνάς 4 βαθμούς διατηρεί μέσα το ψυγείο σου.
 
βαλτο μεσα να ξεχειμωνιασει και απο τη ανοιξη που θα αρχισει να πυρωνει και να ακουει και αλλα πουλια αλλα και επειδη θα ολοκληρωθει και ορμονικα ως οργανισμός θα αρχισει να λεει και τραγουδια...υπομονη θελει... ειναι υπεροχο πουλι να το χαιρεσε!
 
Χρήστο μου αυτό δεν είναι τόσο θέμα γνώσεων όσο θέμα λογικής και παρατήρησης.
Εδώ εμείς φοράμε το παλτό μας και βγαίνουμε να κάνουμε ένα τσιγάρο και επειδή είμαστε σταθεροί σε ένα σημείο αρπάζουμε ένα κρύωμα. Εκατό φορές βγαίνουμε, την μία αρρωσταίνουμε.
Ξυπνάει το μωρό σου από τον ύπνο και πρέπει μέχρι να δραστηριοποιηθεί το σώμα του, να του φορέσεις κάτι πιο βαρύ για να αντιμετωπίσει την διαφορά θερμοκρασίας κρεββατιού - δωματίου.
Πως το κάθε πουλάκι, όσο και αν έχει τα πούπουλά του, θα αντιμετωπίσει την διαφορά του μέσα, πάνω από 21 βαθμούς με το έξω ίσως και κοντά το 0-4 βαθμούς;
Μην ξεχνάς 4 βαθμούς διατηρεί μέσα το ψυγείο σου.
βαλτο μεσα να ξεχειμωνιασει και απο τη ανοιξη που θα αρχισει να πυρωνει και να ακουει και αλλα πουλια αλλα και επειδη θα ολοκληρωθει και ορμονικα ως οργανισμός θα αρχισει να λεει και τραγουδια...υπομονη θελει... ειναι υπεροχο πουλι να το χαιρεσε!
εφχαριστο χρηστο! Εχω καλα πουλακια εχω ένα καναρο ζαμπελ κε εχτεσ απεχτισα κε έναν μουλο που λεη παπαδιτσα και τουρλι, ακουη από τα αλα ιδικα από το ζαμπελ τονεχω τρια χρονια κε χαλαι τον κοσμο...
 
Να τα χαίρεσαι όλα Χρήστο! Αλλά όπως λέει και η Μαρία βαλτα μέσα να περάσουν το χειμώνα και την άνοιξη τα βγάζεις μόνιμα έξω! Απ ότι θυμάμαι σκέφτεσαι να φτιάξεις και μια κατασκευή για τον.έξω χωρίς ώστε να είναι προστατευμενα από τα καιρικά φαινόμενα και τα αρπακτικά, σωστά; Αφού έχεις τόσο υπέροχα πουλια είναι κρίμα να σου κρυωσουν (είναι πολύ ευαίσθητα, με ένα κρύωμα μπορεί να τα χάσουμε) ή βγάζοντας τα έξω να στα φάει μια καρακαξα!
 
Να τα χαίρεσαι όλα Χρήστο! Αλλά όπως λέει και η Μαρία βαλτα μέσα να περάσουν το χειμώνα και την άνοιξη τα βγάζεις μόνιμα έξω! Απ ότι θυμάμαι σκέφτεσαι να φτιάξεις και μια κατασκευή για τον.έξω χωρίς ώστε να είναι προστατευμενα από τα καιρικά φαινόμενα και τα αρπακτικά, σωστά; Αφού έχεις τόσο υπέροχα πουλια είναι κρίμα να σου κρυωσουν (είναι πολύ ευαίσθητα, με ένα κρύωμα μπορεί να τα χάσουμε) ή βγάζοντας τα έξω να στα φάει μια καρακαξα!
αλικη η βεραντα μου είναι με τεντεσ κε εχω βαλι κε ναηλον μεχρη κατο οποσ είναι στις καφετεριε επιδι βγενουν κε τα πιστιρικια μου εξω και πεζουν, αλα θα τα εχω μεσα για τη οντοσ διαφορα θερμοκρασιασ μεσα εξο
 
εφχαριστο χρηστο! Εχω καλα πουλακια εχω ένα καναρο ζαμπελ κε εχτεσ απεχτισα κε έναν μουλο που λεη παπαδιτσα και τουρλι, ακουη από τα αλα ιδικα από το ζαμπελ τονεχω τρια χρονια κε χαλαι τον κοσμο...
οποτε θα χει καλους δασκαλους απλα να ξερεις οτι απο φωνες το μωζαικ με τη ιζαμπελα η μερα με τη νυχτα... Ειναι βροντόφωνα ομως... κα ι μη σε ξεγελαει το δακτυλιδι και γω εχω αρσενικο μωζαικ του νοεμβρη του 14 και σαλιαριζει ακομη
 
  • Like
Αντιδράσεις: zaf77
Αφού έχεις κόλλημα με τις φωνές γιατί δεν πήρες τιμπραντο αλλά τέτοια πουλιά που οι άνθρωποι πληρώνουν ακόμα και 100 και 200 ευρό μόνο για τα χρώματα και ας μην λέν ούτε λέξη... Το μωσαικ είναι καναρινι χρώματος και τα 50 ευρό για αυτήν τη ράτσα δεν είναι τίποτα...
 
  • Like
Αντιδράσεις: mgerom
προτον που διαβασεσ ότι εχο κολιμα με τις φονεσ κε δεφτερον αργισεσ να απαντισισ εχο πλιροφοριτηι πλιρεσ, αλι φορα πριν απαντασ ένα μινιμα να δια βασισ τις σινομιλιεσ... Κε εξαλου εγραφα ότι είμαι ασχετοσ... 😡.:D
 
Το αρσενικό μου mosaic δεν κελαηδάει καλά.
Αυτό διαβάζουμε όλοι στον τίτλο και αυτό φαντάζομαι σε ανησυχεί.

Η απάντηση είναι Ε και;
Γιατί να τραγουδάει καλά ; ή για ποιόν λόγο σ' ενδιαφέρει να τραγουδάει καλά ; Αφού είναι μια ποικιλία καναρινιών που δεν εκτρέφεται για την φωνή της, ότι και να πεί θα είναι συμπτωματικό και ανάλογα με τις καταβολές και τα ακούσμάτα της.
Αν πράγματι ενδιαφέρεσαι να έχεις καναρίνια με φωνητικές δυνατότητες ιδιαίτερες, διάβασε (όπως σου είπαν τα παιδιά πιο πρίν) για τα Τιμπράντο,Μαλινουά και Χαρζ . Εκεί θα βρείς οπωσδήποτε αυτά που θα σε ικανοποιούν. Τα μωσαικά, οι ιζαμπέλλες και τα άλλα καναρίνια χρώματος είναι μια ειδική περίπτωση καναρινιών, που χρειάζονται ιδιαίτερες γνώσεις για να μπορείς να κρίνεις την ποιότητά τους, αλλά και για να ασχοληθείς με την σωστή αναπαραγωγή τους.
 
λιπον ποσ τιν πατισα... Κατά κερουσ επερνα καναρινια από φιλουσ όχι κα τι ιδιετερο οποσ τα τιπρατο η αλη ρατσασ... Ειτανε πουλακια μιξ αλα κελαιδαγανε, αποφασισα λιπον να παρο κε εγω ένα πουλακι με δαχτιλιδι... Οποσ ανεφερα ασχετοσ τελιοσ μιλαο με έναν που ασχολιτε με πουλια κε του λεο θελο ένα πουλακι με δαχτιλιδι ποσο κοστιζι 50 μουλεη οκ λεο φερτο μου... Νομιζοντασ ότι όλα κελαιδανε απλα με το δαχτιλιδι κε ρατσασ θανε το κατι αλο τον περνο και περιμενο να τα πη αλα τιποτα από αφτο που περιμενα... Κε ετσι μπικα εγραπσα κε τα πεδια στο φορουμ με κατατοπισαν διαβασα ξεστραβοθικα κε πλεον ξερω καπια πραγματα που πριν δεν γνοριζα... Και σας εφχαριστο για το ενδιαφερον και το χρονοσασ!
 
Back
Top