Αναπαραγωγή Το αρσενικό χαλάει τη φωλιά

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης billyx
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

billyx

PB New Member
Εγγραφή
16 Δεκ 2007
Μηνύματα
38
Πόλη
Λάρισα
Σημερα το πρωι εβαλα υλικό φωλιας και το θηλυκό την εχει σχεδον ετοιμη ως αυτη την ωρα. Πριν μιση ωρα περιπου εβγαλα το χωρισμα της ζευγαρωστρας και τα δυο καναρίνια ειναι μαζι. Το προβλημα ειναι οτι μολις μπηκε το αρσενικο αρχησε να χαλάει τη φωλιά. Στο αρσενικό εδινα εδώ και 14 μερες Ferti-vit ενώ στο θηλυκό δίνω εδω και 3 μέρες. Υποθέτω χωρίς να ειμαι σιγουρος οτι το αρσενικό δεν ειναι πυρωμένο. Για ποιον αλλον λόγο θα μπορούσε να χαλάσει την φωλια;
 
Για να την φτιάξουν ξανα μαζι απο την αρχή. Οταν την φτιάξουν θα ειναι ετοιμα και τα δύο πουλια να ζευγαρώσουν
 
Για να την φτιάξουν ξανα μαζι απο την αρχή. Οταν την φτιάξουν θα ειναι ετοιμα και τα δύο πουλια να ζευγαρώσουν
Διαβασα σε αλλα posts οτι την φωλια την κανει το θηλυκο και βαζουμε μεσα τον αρσενικο για να ζευγαρωσουν.
 
Υπάρχουν αρσενικά που θελουν να πάρουν μέρος στη διαδικασία αυτη και άλλα οχι. Όπως υπάρχουν αρσενικά που κάθοντε στα αυγα όταν σηκωθεί το θυληκο και άλλα που δεν κάθοντε.
 
θα συμφωνησω με τον γιωργο και θα πω οτι δεν πρεπει να ακολουθουμε κατα γραμμα κατι που κανει ενας και του παει καλα διοτι οταν το κανουμε εμεις ισως δεν παει καλα διοτι αλλα πουλια εχεις αλλα εκεινος
 
Σημερα το πρωι εβαλα υλικό φωλιας και το θηλυκό την εχει σχεδον ετοιμη ως αυτη την ωρα. Πριν μιση ωρα περιπου εβγαλα το χωρισμα της ζευγαρωστρας και τα δυο καναρίνια ειναι μαζι. Το προβλημα ειναι οτι μολις μπηκε το αρσενικο αρχησε να χαλάει τη φωλιά. Στο αρσενικό εδινα εδώ και 14 μερες Ferti-vit ενώ στο θηλυκό δίνω εδω και 3 μέρες. Υποθέτω χωρίς να ειμαι σιγουρος οτι το αρσενικό δεν ειναι πυρωμένο. Για ποιον αλλον λόγο θα μπορούσε να χαλάσει την φωλια;
Συνηθως η καναρα φτιαχνει τη φωλια απλα μερικα αρσενικα βοηθανε. Στη δικη σου περιπτωση ο αρσενικος χαλαει τη φωλια για ενα και μοναδικο λογο. Η καναρα εφτιαξε τη φωλια της αρα ειναι ετοιμη για ζευγαρωμα. Μπορει να αρχισει να κανει και αυγα. Ο αρσενικος χαλαει τη φωλια επειδη δε προλαβε να κανει τη δουλεια του. Οσο ο αρσενικος δε θα... Θα χαλαει τη φωλια για να κερδισει χρονο. Το ferti-vit οπως και τα διαφορα αλλα πολυβιταμινουχα σκευασματα που ειναι ενισχυμενα σε βιταμινη Ε δινονται στα πουλια κατα την προετοιμασια αναπαραγωγης για να αυξηθει η γονιμοτητα και οχι για να πυρωσουν οπως πολλοι λανθασμενα πιστευουν. Και δυστηχωσ και πολλοι επαγγελματιες. Η αυξημενη δοσολογια μπορει να προκαλεσει πολλα προβληματα μεχρι και θανατο.
 
Σωστές δόσεις βιταμινών, αυγουλάκι και ΥΠΟΜΟΝΗ.
 
Σημερα τα παρατηρω απο το πρωι!
Ο αρσενικός δεν ξαναπηγε στη φωλιά αλλα συμβαινει το εξής:
Το θηλυκό τον πλησιάζει, κατεβάζει το σωμα και κουναει τα φτερα της μπες και γινει η "δουλεια!". Αλλα το αρσενικό χαμπάρι...☹ Από το πρωι τρώει δεν λέει να κανει τιποτα άλλο... Μάλλον παω για άσπορα αυγα...
 
Έχω την εντύπωση ότι τα περισσότερα θέματα που αφορούν σε "μη σωστή ροή" της αναπαραγωγικής διαδικασίας, οφείλονται στη βιασύνη και την ανυπομονησία μας. Τα πουλιά σου δεν είναι έτοιμα. Θα πρέπει να καταλάβουμε ότι δεν υπάρχουν πυρωτικά όπως τα λένε, αλλά υπάρχει εποχή αναπαραγωγής. Εφόσον πλησιάζει αυτή (τεχνητά ή φυσικά) χορηγούμε κάποια σκευάσματα για να ενισχύσουμε τη γονιμότητα και τη φυσική κατάσταση των πουλιών, προκειμένου να αντεπεξέλθουν σε αυτήν με επιτυχία.
 
αυτο που εχεις να κανεις κατα την γνωμη μου ειναι να πλακωσεις τον αρσενικο στο αυγο μπας και πυρωσει και να του βαζεις και μια πρεζα παπαρουνα στην βιταμινη του για να τον αναψεις για τα καλα και να σου ζευγαρωσει.
 
Lizard ο ενθουσιασμός μεγάλος, βλέπω.
Δεν είναι άσχημα για την ηλικία σου βέβαια, αλλά
έχουμε πάει ένα βήμα μακρύτερα απο το
" να πλακωσεις τον αρσενικο στο αυγο μπας και πυρωσει και να του βαζεις και μια πρεζα παπαρουνα στην βιταμινη του για να τον αναψεις για τα καλα και να σου ζευγαρωσει."
Θα έλεγα να διαβάσεις λίγο τις συζητήσεις στο φόρουμ,
και τα θέματα. Είμαι σίγουρος αν το κάνεις αυτό,
οτι σε λίγο καιρό οι συμβουλές σου θα είναι πολύ
χρήσιμες στους νεότερους φίλους μας.
 
...
και να του βαζεις και μια πρεζα παπαρουνα στην βιταμινη του για να τον αναψεις για τα καλα και να σου ζευγαρωσει."
...
η παπαρουνα μακη τι ακριβως κανει;:)

εγω για ηρεμιστικη την ειχα...
καπου μαλιστα ειχα διαβασει -οχι εδω ισως-
οτι "προσοχη με την ποσοτητα γιατι υπαρχει περιπτωση να σταματησουν το κελαηδισμα.".🙄
 
ωπ σορυ ακυρο...
δεν ειχες quote ειχες εισαγωγικα κ νομισα εσυ εγραφες... Μετα ειδα οτι ειναι του lizard
 
Έχω την εντύπωση ότι τα περισσότερα θέματα που αφορούν σε "μη σωστή ροή" της αναπαραγωγικής διαδικασίας, οφείλονται στη βιασύνη και την ανυπομονησία μας. Τα πουλιά σου δεν είναι έτοιμα. Θα πρέπει να καταλάβουμε ότι δεν υπάρχουν πυρωτικά όπως τα λένε, αλλά υπάρχει εποχή αναπαραγωγής. Εφόσον πλησιάζει αυτή (τεχνητά ή φυσικά) χορηγούμε κάποια σκευάσματα για να ενισχύσουμε τη γονιμότητα και τη φυσική κατάσταση των πουλιών, προκειμένου να αντεπεξέλθουν σε αυτήν με επιτυχία.

Μάλλον το αρσενικο "ξύπνησε" και απο εχτες άρχισαν και ζευγαρώνουν! Αρχισε μαλιστα να κελαιδαει (απο τοτε που τα εβαλα μαζι δεν τον ειχα ξανακούσει) προς το μερος της και να την ακολουθει.
Η φωλιά είναι ετοιμη εδώ και τέσσερες μέρες. Συνήθως σε ποσες μερες το θηλυκό θα γεννησει το πρωτο της αυγό?
 
Εμενα γεννησε μετα απο 4 ημερες το πρωτο και συνεχισαν να ζευγαρώνουν εώς το τεταρτο και τελευταιο.σε 10 ημερες θα δούμε τα αποτελέσματα.
 
Και δικά μου το ίδιο έκαναν. Την έφτιαξε πρώτο το θυλικό και μετά μαζί την χαλάσανε 2-3 φορές και την ξαναφτιάξανε!
Τώρα έχω ήδη 4 αυγά.
Μην ανησυχείς!
 
Συνηθως μετα απο αρκετες συνουσιασεις με τον αρσενικο το θυληκο φτιαχνει την φωλια και οταν την τελειωσει σε 4 με 5 μερες κανει το πρωτο αυγο συνηθως το πρωι ή το βραδυ.
 
Back
Top