Αναπαραγωγή Το αυγό έχει ρωγμή, να το ανοίξω;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης kiou5454
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

kiou5454

PB New Member
Εγγραφή
22 Φεβ 2018
Μηνύματα
45
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Έχουμε φτάσει σε άλλο στάδιο πλέον... Παιδιά έσπασαν σήμερα 2 αυγά από τα 3 που είδα εν τέλει.στο πρώτο που έσπασε βγήκε κανονικά το πουλί.στο άλλο έχει γίνει ρωγμή αλλά δεν έχει βγει το πουλί. Και το τρίτο αυγό δεν έχει σπάσει καθόλου. 1η ερώτηση: στο αυγό με την ρωγμή να προσπαθήσω να το ανοίξω εγώ ή να το αφήσω από μόνο του να βγει; Είναι και το θέμα της καναράς που δεν θέλω να την τρομάζω κ να την σηκώνω συνέχεια.2ρη ερώτηση: τα αυγά τα έβαλα την ίδια μέρα να κολαπτονται από την καναρα. Πως έγινε και δεν εσπασε το αυγό; Δεν έπρεπε να σπάσουν μαζί όλα; Μήπως θα σπάσει αργότερα το βραδάκι;
 
1.Άστο να σπάσει μόνο του (αν Φυσικά ζει ο νεοσσος μεσα)!
2. Κάποιες φορές συμβαίνει και αυτο ενω τα εχουμε βάλει όλα μαζί τα αυγά κάποιο να καθυστερήσει, φέτος έχω περίπτωση και μετα απο δύο ημέρες να σκάσει αυγό σε σχέση με τα αλλά ! Υπομονή και μην ενοχλείς τα πουλιά μόνο έλεγχο και επεμβαίνουμε όταν υπάρχει άμεση ανάγκη!
 
Το αυγό έσπασε παιδιά βγήκε και το δεύτερο. Αλλα το τρίτο δεν έχει σπάσει ακόμα. Να το αφήσω 3 μέρες το πολύ και αν δεν σπάσει να το βγάλω από την φωλιά;
 
Έβαλα και μπανιέρα οπως με είπε και κάποιος παραπάνω... Κατευθείαν ο αρσενικός πήγε στην μπανιέρα...η καναρα κλασικά στην φωλιά ακόμα δεν βγηκε
 
Ακόμα και να μην βγει πουλάκι από το 3ο αυγό, μπορείς να το αφήσεις λίγες μέρες στη φωλιά για να στηρίζονται τα άλλα δύο (ή να βάλεις ένα ψεύτικο). Μην το αφήσεις μετά την 5-6 ημέρα των νεοσσών γιατί δεν χρησιμεύει πια και ενδέχεται να σπάσει και να λερώσει τη φωλιά
 
Ακόμα και να μην βγει πουλάκι από το 3ο αυγό, μπορείς να το αφήσεις λίγες μέρες στη φωλιά για να στηρίζονται τα άλλα δύο (ή να βάλεις ένα ψεύτικο). Μην το αφήσεις μετά την 5-6 ημέρα των νεοσσών γιατί δεν χρησιμεύει πια και ενδέχεται να σπάσει και να λερώσει τη φωλιά

Οπότε αν δεν σπάσει μετά την 5ημερα ζωής των άλλων δύο τότε να το βγάλω το αυγό σωστά;
 
Οπότε αν δεν σπάσει μετά την 5ημερα ζωής των άλλων δύο τότε να το βγάλω το αυγό σωστά;
Πόσες ημέρες από το τρίτο αυγό που γεννήθηκε θα έχει συμπληρώσει το αυγό την 5ημέρα της ζωής των άλλων δύο; Αν είναι λιγότερες από 17, μην το αφαιρείς.
 
Πόσες ημέρες από το τρίτο αυγό που γεννήθηκε θα έχει συμπληρώσει το αυγό την 5ημέρα της ζωής των άλλων δύο; Αν είναι λιγότερες από 17, μην το αφαιρείς.
Επειδή γέννησε 5 αυγά και έχω χάσει τα 2 από αυτά δεν μπορώ να γνωρίζω πιο αυγό είναι αυτό που δεν έχει σπάσει... Μπορεί να είναι το 3ο μπορεί το 5ο που γέννησε...

Εξάλλου τα έχω βάλει μαζί να κολαπτονται... Τα είχα αντικαταστησει με ψεύτικα οπότε δεν μπορώ να περιμένω λογικά πολλές ημέρες μέχρι να σπάσει... Αν δεν σπάσει σε 4-5 μέρες από τα πρώτα που σπάσαν τότε λογικά δεν θα υπάρχει εμβρυο εν ζωή
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
αν δεν σπάσει σε 4-5 μέρες από τα πρώτα που σπάσαν τότε λογικά δεν θα υπάρχει εμβρυο εν ζωή
Σωστα! ή απλα για καποιο λογο υπηρχε γονιμοποιημενο αυγο που η αναπτυξη του εμβρυου σταματησε.. ή το εμβρυο δεν ειχε τη δυναμη να βγει απ το αυγο.. Πολλα τα σεναρια..
 
Σωστα! ή απλα για καποιο λογο υπηρχε γονιμοποιημενο αυγο που η αναπτυξη του εμβρυου σταματησε.. ή το εμβρυο δεν ειχε τη δυναμη να βγει απ το αυγο.. Πολλα τα σεναρια..


Το εσπασα χθες τελικά δεν υπήρχε τπτ. Απλα είχε λίγο αίμα το αυγο... Προφανώς δεν αναπτύχθηκε ποτέ αυτό που είπες
 
Το εσπασα χθες τελικά δεν υπήρχε τπτ. Απλα είχε λίγο αίμα το αυγο... Προφανώς δεν αναπτύχθηκε ποτέ αυτό που είπες
Αν υπήρχε σπόρος θα έβλεπες μια ανεπαίσθητη λευκή κουκίδα στον κρόκο του αυγού. Απ τη περογραφή σου μάλλον ήταν εντελώς άσπορο.
 
Έτσι την πρώτη εβδομάδα ζωης των νεοσσών η φωλιά βρωμιζει... Ο καθαρισμός είναι καλό να γίνεται μετά καθημερινώς μέχρι να πεταχτούν από την φωλιά ή να γίνει μόνο μια φορά από την άποψη να μην παρεμβαίνουμε συνεχώς στην φωλιά;
 
Back
Top