Αναπαραγωγή Το αυγό έχει ρωγμή, να το ανοίξω;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης kiou5454
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Έτσι την πρώτη εβδομάδα ζωης των νεοσσών η φωλιά βρωμιζει... Ο καθαρισμός είναι καλό να γίνεται μετά καθημερινώς μέχρι να πεταχτούν από την φωλιά ή να γίνει μόνο μια φορά από την άποψη να μην παρεμβαίνουμε συνεχώς στην φωλιά;
Το σύνηθες είναι ο καθαρισμός να γίνεται σπάνια ειδικά όταν υπάρχουν νεοσσοί στη φωλιά. Αυτό όμως το κρίνει ο καθένας ανάλογα με αυτό που βλέπει. Αν λοιπόν έχεις ακαθαρσίες στις παρυφές της φωλιάς, δεν χρειάζεται να επέμβεις. Αν όμως έχεις και υδαρείς κουτσουλιές μέσα στη φωλιά, τότε καλό θα ήταν να καθαρίσεις.
 
Υπάρχουν γενικά κουτσουλιές γύρω γύρω τις φωλιάς... Κάποια λίγα ήταν και μέσα στην φωλιά τα οποία τα καθάρισα, αλλά γενικά αφήνουν γύρω από την φωλιά και πολλές φορές τα ρίχνουν απέξω... Θα έλεγα τα εμφανή να τα καθαρίζω τα απέξω ... Τώρα από μέσα λέω να το αφήσω για να μην κουνάω τα μικρά συνέχεια, δεν ξέρω αν συμφωνειτε...
 
δεν ξέρω αν συμφωνειτε...
Δεν υπάρχει συγκεκριμένη απάντηση σε αυτό που ρωτάς. Υπάρχουν πουλιά που μπορούν να μεγαλώσουν τα μικρά τους μέσα στη χούφτα σου και άλλα που μπορεί να παρατήσουν τη φωλιά αν βάλεις το χέρι σου στο κλουβί. Αυτό που ισχύει ως γενικός κανόνας είναι, όσο λιγότερες παρεμβάσεις, τόσο καλύτερα.
 
θα έλεγα τα εμφανή να τα καθαρίζω τα απέξω ... Τώρα από μέσα λέω να το αφήσω για να μην κουνάω τα μικρά συνέχεια, δεν ξέρω αν συμφωνειτε...
Εγω για αρχη θα ελεγα αν η ζευγαρψστρα που τα εχεις διαθετει σχαρα και συρταρι να καθαρισεις μονο το συρταρι και τιποτα αλλο.
 
Εγω για αρχη θα ελεγα αν η ζευγαρψστρα που τα εχεις διαθετει σχαρα και συρταρι να καθαρισεις μονο το συρταρι και τιποτα αλλο.


Ναι αυτό το έχω κάνει... Πάντως το καλό είναι γύρω γύρω της φωλιάς μπορεί να είναι βρώμικη αλλα μέσα δεν έχει τπτ .. Το κρατάνε καθαρό...

Η διατροφή σε μπρόκολο και αυγό πρέπει να είναι καθημερινή; 10 ημερών πλέον τα μικρά...
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Η διατροφή σε μπρόκολο και αυγό πρέπει να είναι καθημερινή; 10 ημερών πλέον τα μικρά...
Η παροχή αυγού ναι, θα πρέπει να είναι καθημερινή και μάλιστα το αυγό να το αλλάζεις κάθε 2-4 ώρες ώστε να μην αλλοιώνεται. Θα μπορούσες εκ παραλλήλου να προσφέρεις και αυγοτροφή.
Όσον αφορά στο μπρόκολο, χορταρικά και κηπευτικά, ξεκίνα με μικρές ποσότητες και όχι καθημερινά, Για τώρα 2 έως 3 φορές την εβδομάδα ή/και αραιότερα μπορείς να δίνεις, σε μικρές ποσότητες. Από 2-3 μηνών κι έπειτα μπορείς να δίνεις πιο συχνά πράσινα φυλλώδη χορταρικά ή κηπευτικά (π.χ. Πράσινες, κόκκινες πιπεριές, καρότο τριμμένο κλπ). Φρούτα, θα σου συνιστούσα επί του παρόντος (και γενικά) να τα αποφύγεις, εκτός ίσως από μήλο (χωρίς κουκούτσια), που θα μπορούσες να δίνεις 2 φορές την εβδομάδα για λίγη ώρα διότι και αυτό αλλοιώνεται.
 
Τα μικρά πότε βγαίνουν συνήθως εκτός φωλιάς.? Έχουμε φτάσει 17 μέρες και τα βλέπω χαλαρά ακόμα μέσα.. Ούτε που κουνιούνται...
 
Τα μικρά πότε βγαίνουν συνήθως εκτός φωλιάς.? Έχουμε φτάσει 17 μέρες και τα βλέπω χαλαρά ακόμα μέσα.. Ούτε που κουνιούνται...
Το 17 είναι κομβικό σημείο ως συνήθως παρατηρείται να κάνουν απόπειρα σε αυτό το χρονικό σημείο! Κάποια που είναι πιο δραστήρια μπορούν και από της 15 μέρες κάποια τεμπέλικα μπορεί και στις 19 μέρες και 21 μέρες!
 
Το 17 είναι κομβικό σημείο ως συνήθως παρατηρείται να κάνουν απόπειρα σε αυτό το χρονικό σημείο! Κάποια που είναι πιο δραστήρια μπορούν και από της 15 μέρες κάποια τεμπέλικα μπορεί και στις 19 μέρες και 21 μέρες!

Σήμερα το ένα πετάχτηκε και πήγε απέναντι στην άλλη φωλιά που έβαλα για την δεύτερη γεννα... Ε όπου να ναι είναι οι μέρες τους να βγουν
 
Back
Top