Ασθένειες Το γκλοστερακι μου εχασε την ορεξη του εδω και μια εβδομαδα

Φαμπιο

PB Member
Εγγραφή
3 Φεβ 2009
Μηνύματα
1.898
Πόλη
Αθήνα
Θα ηθελα σας παρακαλω τις συμβουλες σας!
Το αρσενικο μου γκλοστερακι εχασε την ορεξη του εδω και μια εβδομαδα και τρωει πολυ λιγο! Τον ψηλαφισα και δεν τον βρισκω καθολου αδυνατο! Δεν του αλλαξα τους σπορους, αλλα παρατηρησα οτι αν του βαλω στικακι το "τσακιζει"! Ομως δεν γινεται οπως ξερετε ηδη να του δινω συνεχεια! Τους δινω σε φασεις για παιχνιδι πιο πολυ οχι συχνα ομως!
Εν τω μεταξυ παει σε συγκεκριμενη γωνια στον πατο και καθεται εκει φουσκωμενος! Μετα θα ζωηρεψει και θα παει να πιει νερο θα χαζολογησει με λιγους σπορους και μετα παλι τα ιδια! Οι κουτσουλιες κανονικες αλλα λιγες...
Μηπως υποψιαζεστε τι μπορει να εχει;
Ευχαριστω πολυ:)
 
Έχω την εντύπωση ότι πρόκειται για κάτι εντερικό.
Βάλε στον πάτο του κλουβιού χαρτί λευκό (κουζίνας) και παρατήρησε το χρώμα.kiklos.info/kot-check.html Ψηλάφησε στην κοιλιά για να μπορέσεις να διαπιστώσεις αν υπάρχει διόγκωση εντέρου (έντονη μαύρη γραμμή). Επιπλέον έλεξε στην αμάρα και κοίτα μήπως έχει αποφρακτεί (μερικές φορές δημιουργειται οίδημα στην περιοχή)( συνήθως το πτηνό τσιμπά λόγω ενόχλησης την περιοχή). Νομίζω ότι στα γκλόστερ λόγω του φτερώματος φροντίζουν οι κάτοχοι σε περίοδο αναπαραγωγής να καθαρίζουν την περιοχή από πούπουλα λόγω μεγάλου αριθμού.
Χορήγησε φρούτα και πρασινάδα (όχι αν υπάρχει βακτήριο ή μόλυνση στο έντερο).
Κλείσε ένα ραντεβού σε πτηνίατρο για Δευτέρα και αν συνεχιστεί το πρόβλημα ΠΣΚ τότε επισκέψου τον.
 
Ηθελα μόνον να συμπληρώσω οτι αν ήμουν στην θέση σου
θα έκανα και μια κίνηση ακόμα. Θα πήγαινα να αγοράσω ένα καινούργιο πακέτο
τροφής (σπόρων), ενός κιλού. Της ίδιας μάρκας, αλλά απο άλλον προμηθευτή.
Βέβαια να είναι σφραγισμένο και με μακρά ημερομηνία λήξης.
Εξ άλλου δεν θα πάει και χαμένο 😉
 
Ηθελα μόνον να συμπληρώσω οτι αν ήμουν στην θέση σου
θα έκανα και μια κίνηση ακόμα. Θα πήγαινα να αγοράσω ένα καινούργιο πακέτο
τροφής (σπόρων), ενός κιλού. Της ίδιας μάρκας, αλλά απο άλλον προμηθευτή.
Βέβαια να είναι σφραγισμένο και με μακρά ημερομηνία λήξης.
Εξ άλλου δεν θα πάει και χαμένο 😉

Ίδια μάρκα αλλά απο άλλον προμηθευτή. Για πιο λόγο κ. Μάκη; Κάποια αλλοίωση;
 
Ίδια μάρκα αλλά απο άλλον προμηθευτή. Για πιο λόγο κ. Μάκη; Κάποια αλλοίωση;

Πολύ σπάνια ένα γκλόστερ θα αποφύγει τους σπόρους του.
Γιατί αποφεύγει την τροφή και τρώει τα σπόρια του στίκ;
Μπορεί να είναι μόνο μια σκέψη, αλλά όπως λέμε οτι όλα ξεκινούν απο την σωστή
τροφή,έτσι πρέπει να την έχουμε και σε πρώτη σειρά στην αναζήτηση κάποιου
προβλήματος.Ας κάνει η φίλη μας την δοκιμή, για 2-3 μέρες, να δώσει, απο
διαφορετική παραγωγή και συνθήκες διατήρησης, τροφή. Το μόνο "κακό"που μπορεί
να συμβεί είναι να αργήσει να πάρει νέα τροφή 😉
 
Προνοησα για το λευκο χαρτι και δεν παρατηρησα ιδιαιτερη διαφορα απλα ειναι λιγα και οχι ογκωδες;
Θα το κανω αυτο με την τροφη! Να του παρω την XVital?Μεχρι στιγμης τρωει vitacraft ανακατεμενη με "προσεγμενη"χυμα(βαση του πειραματος που ειχε πει ο Σταυρος με το νερο αν θυμαστε..)
Θα τον ψηλαφισω αυριο καλυτερα, μη τον ξυπνησω τωρα...
 

Συνημμένα

  • P3120077.webp
    P3120077.webp
    38,6 KB · Προβολές: 94
  • P3120078.webp
    P3120078.webp
    37 KB · Προβολές: 72
  • P3120079.webp
    P3120079.webp
    47,7 KB · Προβολές: 77
Θα πήγαινα να αγοράσω ένα καινούργιο πακέτο
τροφής (σπόρων), ενός κιλού. Της ίδιας μάρκας, αλλά απο άλλον προμηθευτή.
Βέβαια να είναι σφραγισμένο και με μακρά ημερομηνία λήξης.
Εξ άλλου δεν θα πάει και χαμένο 😉


Τωρα το παρατηρησα! Θα κανω αυτο πρωτα με την ιδια τροφη...
 
Καλησπερα και παλι!
Του αλλαξα την τροφη απο αλλο μαγαζι, τα ιδια ομως...
Τωρα λεω να του παρω αλλη μαρκα απο αυριο!
Οι κουτσουλιες πως σας φανηκαν;
Ευχαριστω εκ των προτερων 🙂
 
Καλησπερα και παλι!
Του αλλαξα την τροφη απο αλλο μαγαζι, τα ιδια ομως...
Πολύ βιαστικό συμπέρασμα.Ασε να περάσουν μερικές μέρες.
Οι κουτσουλιες πως σας φανηκαν;
Απ' όσο μπορώ να διακρίνω δεν έχουν πρόβλημα.Φυσιολογικές φαίνονται.
 
Τον ψηλαφισα προσεκτικοτερα με εμφαση στα σημεια που μου λεει ο φιλος παραπανω και δεν βρηκα κατι αναλογο! Εχω να σημειωσω δυστυχως οτι το πουλι το βρηκα παχυσαρκο, ανακαλυπτοντας λιπος στην κοιλιτσα του! Ξερω οτι φταινε τα στικ που τους εδινα ωσπου να μαθω απο σας οτι ειναι παχυντικα☹Εννοειται οτι τα χω σταματησει σχεδον... Να σημειωσω επισης οτι με δυσκολεψε πολυ γιατι εχει παρα μα παρα πολλα πουπουλα:)
Ομως ανακαλυψα αυτο:Ειναι ο αδενας του πεταγμενος;Εχω διαβασει σχετικο αρθρο αλλα και παλι δεν μπορω να βγαλω γνωματευση! Θα ηθελα την γνωμη σας και παλι!Ηταν οτι καλυτερο μπορουσα να βγαλω γιατι ειμαι μονη στο σπιτι κι εχω πολυ αγωνια για να περιμενω βοηθεια!Φυσικα αν δεν διακρινεται καλα θα επαναλαβω την φωτογραφηση αργοτερα!
 

Συνημμένα

  • P3130083.webp
    P3130083.webp
    38,2 KB · Προβολές: 86
  • P3130082.webp
    P3130082.webp
    31,7 KB · Προβολές: 84
  • P3130084.webp
    P3130084.webp
    31,2 KB · Προβολές: 86
  • P3130087.webp
    P3130087.webp
    29,1 KB · Προβολές: 81
Είναι σίγουρα ο αδένας πρισμένος ή έιναι κύστη πιο πάνω απο τον αδένα και τον καλύπτει; Αν είναι το ουροπήγιο, κάθε πότε κάνει μπάνιο το πουλάκι;
 
Ξανακοιταξα τωρα και ναι ειναι ο αδενας! Να πω την αληθεια το χειμωνα φοβαμαι να τους βαλω για μπανιο μην κρυωσουν, αλλα απο οτι εμαθα εδω στο φορουμ δεν κανω καλα...
 
Ξανακοιταξα τωρα και ναι ειναι ο αδενας! Να πω την αληθεια το χειμωνα φοβαμαι να τους βαλω για μπανιο μην κρυωσουν, αλλα απο οτι εμαθα εδω στο φορουμ δεν κανω καλα...

Το χειμώνα βάζουμε μπάνιο, αρκεί να μη τα χτυπάνε ρεύματα αέρος. Θα έλεγα να δώσεις μπάνιο στο πουλί, ώστε να μπορέσει να πάρει έκκριμα απο το αδένα, και καθημερινά ένα μείγμα μπεταντίν με γλυκερίνη. Έχεις παρατηρήσει αν τον πειράζει συνεχώς;
 
Νίκη διάβασε εδώ: Λοίμωξη του ουροπυγικού αδένα
Επειδή δεν είναι καθαρές οι φωτό, και συγκρίνοντας την 1 και 2 έχω την εντύπωση ότι πρόκειται για κύστη κοντά στον αδένα.



Στην φωτογραφια του αρθρου που μου δειχνεις, εκει που δειχνει τον αδενα αυτο εχει πεταχτει! Ο αδενας! Δεν ειναι οπως στη φωτο που δειχνει πρηξιμο γυρω γυρω..
 
Το χειμώνα βάζουμε μπάνιο, αρκεί να μη τα χτυπάνε ρεύματα αέρος. Θα έλεγα να δώσεις μπάνιο στο πουλί, ώστε να μπορέσει να πάρει έκκριμα απο το αδένα, και καθημερινά ένα μείγμα μπεταντίν με γλυκερίνη. Έχεις παρατηρήσει αν τον πειράζει συνεχώς;



Θα ελεγα οτι τον πειραζει σε φυσιολογικα πλαισια!Λιγο παραπανω απο τα υπολοιπα πουλια μου, αλλα οχι οτι του εχει γινει εμμονη..
Οταν λες γλυκερινη; Μπενταντιν για πλυσεις η για τα τραυματα;
 
Θα ελεγα οτι τον πειραζει σε φυσιολογικα πλαισια!Λιγο παραπανω απο τα υπολοιπα πουλια μου, αλλα οχι οτι του εχει γινει εμμονη..
Οταν λες γλυκερινη;

Αν το ζητήσεις ώς διάλυμα γλυκερίνης στο φαρμακίο θα σου δώσουν, (4 μέρη γλυκερίνης με 1 μέρος ιωδίου αν θυμάμαι καλά). Μπορείς να βάλεις και ελαιόλαδο όπως αναφέρεται στο άρθρο. Όλα τα παραπάνω την στιγμή που είσαι 100% σίγουρη οτι είναι ο αδένας και όχι κάτι άλλο. Φυσικά αν υπάρχει γιατρός κοντά σου δεν τίθεται θέμα τι θα πρέπει να κάνεις.
 
Την γλυκερίνη την παίρνεις από το φαρμακείο. Το μπεταντίν είναι για τραύματα (soloution) Προτίμησε τη μικρή συσκευασία που έχει σταγονόμετρο για να μετράς σταγόνες. Προσωπικά αντί για γλυκερίνη στον αδένα προτιμώ τη μίξη ελαιόλαδου με μπεταντίν (ειδικά αν είναι από ελαιοπαραγωγό)
 
Back
Top