Ασθένειες Το γκλοστερακι μου εχασε την ορεξη του εδω και μια εβδομαδα

Επειδη και τους 2 σας εμπιστευομαι μπερδευτηκα λιγο😛
Να του βαζω τη 1 μερα γλυκερινη με μπενταντιν και την αλλη ελαιολαδο απο παραγωγο που εχω;
Για ποσο διαστημα; Ωσπου να δω οτι υποχωρει;
 
Επειδη και τους 2 σας εμπιστευομαι μπερδευτηκα λιγο😛
Να του βαζω τη 1 μερα γλυκερινη με μπενταντιν και την αλλη ελαιολαδο απο παραγωγο που εχω;
Για ποσο διαστημα; Ωσπου να δω οτι υποχωρει;
αν είναι όντως αδένας, εκτός απο την επάληψη,θα χρειαστεί και αντιβίωση!
 
Επειδη και τους 2 σας εμπιστευομαι μπερδευτηκα λιγο😛
Να του βαζω τη 1 μερα γλυκερινη με μπενταντιν και την αλλη ελαιολαδο απο παραγωγο που εχω;
Για ποσο διαστημα; Ωσπου να δω οτι υποχωρει;

Δεν διαβάζεις! :D Ή το ένα μπορείς να κάνεις ή το άλλο. Υπενθυμίζω για ακόμα μια φορά ότι όσα αναφέροντε έιναι στην περίπτωση που το πουλί έχει λοίμωξη του ουροπυγικού αδένα.

Θεραπεία

Η πιο συχνή θεραπεία είναι η εφαρμογή μίγματος μπενταντίν με γλυκερίνη ή ελαιολάδου στην περιοχή 1 φορά ημερησίως μέχρι να ξεκοκκινήσει η περιοχή και να φύγει το πρήξιμο (οίδημα). Επιπλέον, λόγω της λοίμωξης δίνουμε αντιβίωση σύμφωνα με τις οδηγίες του σκευάσματος και επιπροσθέτως εάν έχει αδυνατίσει το πτηνό για 3 ημέρες δεξτρόζη και μετά για 1 εβδομάδα πολυβιταμίνες.

Απόσπασμα απο το άρθρο Λοίμωξη του ουροπυγικού αδένα
 
Δεν διαβάζεις! :D Ή το ένα μπορείς να κάνεις ή το άλλο.
Ενταξει...

Δεν ειναι πρησμενο και κοκκινο γυρω γυρω, μονο ο αδενας συγκεκριμενα εχει πεταχτει, στο χρωμα που ειναι και φυσιολογικα, αυτο το μπεζ-κιτρινακι...
 
Δεν βλέπω να λέει η Νίκη οτι ασχολείται υπερβολικά
με το σημείο, ούτε οτι το ξύνει έντονα. Επείσης δεν έχει φλεγμονή.
Θα είχε αλλάξει ο χρωματισμός του προς το σκούρο καφέ ή θα είχε
εμφανή σημάδια μόλυνσης. Το να έχει μεγαλώσει κάπως ο αδένας μπορεί να οφείλεται σε κάποιο περιστασιακό "βούλωμα". Μια πλύση με λίγο χαμομήλι σε ένα βαμβάκι κάθε βράδυ για 2-3 μέρες θα έλεγα οτι ίσως δώσει λύση.Αν παρ' όλα αυτά η φίλη μας νομίζει οτι υπάρχει θέμα ας προχωρήσει σε πιο.. Δραστικά μέτρα. Ολα αυτά στα τυφλά διότι οι φωτό
δεν μπορούν να μας διαφωτίσουν
 
Σκεφτηκα να σας ενημερωσω για την πορεια του θεματος 🙂
Τελικα ο κ. Μακης ειχε δικιο για την τροφη
Αγορασα την Xvital της Beufar και του την ανακατεψα με την Vitacraft! Υπηρξε αλλαγη αλλα μικρη..
Απο το πετ που ψωνιζω αποφασισα να παρω χυμα, γιατι ειδα να την τοποθετουν στη βαση και ηταν σε ενα μεγαλο τσουβαλι!
Εκανα λοιπον και το πειραμα που ειχα διαβασει σε ενα ποστ! Εβαλα μια κουταλια απο τις 3 τροφες που ειχα σε ενα μπωλ με νερο! Ξεχωριστα βεβαια την καθε μια! Αν η τροφη ειναι φρεσκια θα παει στον πατο αν επιπλεει τοτε ειναι μπαγιατικη και τζουφια...
Αν σας πω οτι η χυμα ηταν η πιο φρεσκια θα με πιστεψετε; Και καταλαβα οτι η χυμα απο πετ σοπ που καταναλωνεται γρηγορα θα μπορουσε να ειναι πολυ καλη!
Το πουλι τωρα τρωει πιο πολυ!Βεβαια του βαζω μπανιο καθε μερα και του βαζω χαμομηλι στον αδενα του! Δεν ειναι λοιμωξη γιατι δεν εχει τα συμπτωματα... (ευτυχως)
 
Back
Top