Ασθένειες Το γκλόστερ μου είναι άρρωστο

XRISTOS COUPE

PB New Member
Εγγραφή
15 Αυγ 2013
Μηνύματα
11
καλησπερα παιδια εχω ενα κλοστερ με σκουφακι τον εχω απο το 2012 τον πηρα 6 μηνων.απο την κυριακη δεν ειναι καλα καθοταν κατω και απο εχθες το βραδυ και σημερα δεν τρωει φαινεται πολυ αδυναμος δεν μπορει να σταθει στα ποδια του ειναι ζαλισμενος καποιες φορες εχει το ραμφος κατω ακουγεται να εχει βαριες αναπνοες,του δινω νερο με συριγγα,παρακαλω καποια συμβουλη.
 
εδω κοντα δεν εχουμε πτηνιατρο μονο κτηνιατρους πρεπει να κατεβω θεσσαλονικη πως θα τον παω 100 και χιλιομετρα μακρια,βεβαια ρωτησα καποιους οταν τους ειπα σχεδον 11 χρονων ειπαν ειναι μεγαλος.
 
σε ευχαριστω παρα πολυ,και τα ματακια του τα εχει κλειστα και δακρυζουν επλιζω να βοηθησουν.
 
βεβαια ρωτησα καποιους οταν τους ειπα σχεδον 11 χρονων ειπαν ειναι μεγαλος.
Αυτή δεν είναι μια εικόνα ενός μεγάλης ηλικίας πτηνού. Δυστυχώς, από ότι μας γράφεις, φαίνεται να είναι πολύ άρρωστο. Εδώ και πόσες εβδομάδες εμφανίζει αυτά τα συμπτώματα? Αυτά δεν γίνονται από την μια μέρα στην άλλη.
 
@Niva99 ποια θα επρεπε να ειναι κατα την γνωμη σου η εικονα ενος καναρινιου σχεδον 12 ετων οταν κοντευει ισως στο τελος? λογω μεταβολισμου δεν αντεχει εκ των πραγματων πολλες μερες χωρις φαγητο ουτε καν ενα νεο καναρινι. Απο την κυριακη ξεκινησαν τα συμπτωματα και ειναι Τεταρτη. Μπορει να υπαρχει και υποβαθρο αρρωστιας αλλα μπορει απλα να φευγει.Λυπηρο σαν σκεψη ειδικα για τον φροντιστη του αλλα εκ των πραγματων δεν μπορουν να μας ζησουν δεκαετιες. Σιγουρα χρειαζεται ιατρικη γνωμη αλλα οποισδηποτε δυσκολος χειρισμος ή στρεσαρισμα του σε τετοιες συνθηκες ισως εμπεριεχει ρισκο. Μακαρι να πανε ολα καλα για το ιδιο αρχικα και κατ επεκταση για σενα @XRISTOS COUPE Δεν ξερω αν εχεις προσβαση σε κρεμα που ταιζονται οι νεοσσοι και αν θα βοηθουσε.Αφου δινεις νερο με συριγγα ισως μπορουσε να το βοηθησει η κρεμα. Δεν γνωριζω ομως αν πρεπει. Ας το συζητησεις με το κτηνιατρικο στην κομοτηνη ή με καποιον πτηνιατρο απο την λιστα.Εστω τηλεφωνικα καποιοι θα προθυμοποιηθούν να βοηθησουν ελπιζω.Μην το παρω στο λαιμο μου το ταλαιπωρο . Δεν ειναι ευχαριστο θεμα συζητησης σιγουρα

τον εχω απο το 2012 τον πηρα 6 μηνων.απο την κυριακη δεν ειναι καλα καθοταν κατω και απο εχθες το βραδυ και σημερα δεν τρωει φαινεται πολυ αδυναμος δεν μπορει να σταθει στα ποδια του ειναι ζαλισμενος καποιες φορες εχει το ραμφος κατω ακουγεται να εχει βαριες αναπνοες

 
Τα πράγματα ακούγονται πολύ δύσκολα...
Όταν λες ότι μοιάζει σαν ζαλισμένο; Παραπατάει; Κάνει μερικά βήματα και πέφτει κάτω;; Θα μπορούσε να είναι δηλητηρίαση αυτό.
[automerge]1664993867[/automerge]
Ενεργό άνθρακα έχεις; Carbosylane;

Tώρα το πουλάκι τι κάνει; Κοιμάται;
[automerge]1664994157[/automerge]
Α είναι από την Κυριακή έτσι; Τότε μάλλον άκυρο στη δηλητηρίαση. Όπως και να 'χει η κατάσταση ακούγεται κρίσιμη
 
Τελευταία επεξεργασία:
είναι με το ραμφος κάτω μάτια κλειστά φαίνονται δακρυσμένα ,όπως τον είδα έχει σχεδόν ανοιχτά φτερά και κάποιες φορές κουνιέται με τα φτερά ελαφρά τα πόδια του δεν τα κουνάει,τον έπιασα βέβαια δεν φαίνεται κάτι από κάτω καθαρός στην κοιλιά,το μόνο που παρατηρείται έχει αρκετούς μήνες δεν ανεβαίνει στο πάνω κλάδοι, τραγουδούσε μέχρι προχθές έκανε μπάνιο στην ποτίστρα κάθε πρωί, έφτιαχνε τα φτερά του και κοιμόταν κανονικά με το κεφάλι μέσα στα πούπουλα, ξαφνικά έγινε όλο αυτό δεν καταλάβαμε τίποτα ύποπτο.
[automerge]1664995795[/automerge]
Ενεργό άνθρακα δεν έχω,πριν μίλησα με την μητέρα μου,το ίδιο με το ραμφος κάτω.
 
προχθές έκανε μπάνιο στην ποτίστρα
Λογικά μπανιέρα εννοείς. Το να βουτάει τα νύχια του στο νερό, είναι πολύ ανθυγιεινό για το ίδιο, καθώς είναι γεμάτα μικρόβια και βακτήρια, οπότε αυτόματα πηγαίνουν και στο νερό.
@φιλομαθης Το ότι είναι στον πάτο του κλουβιού το δέχομαι. Αλλά γράφει ότι είναι ζαλισμένο, δεν μπορεί να σταθεί στα ποδια του και έχει βαριές αναπνοές, πράγμα που σημαίνει ότι πιθανότατα έχει κάποιο αναπνευστικό πρόβλημα και ο οργανισμός του είναι επιβαρημένος ένα παραπάνω και επειδή είναι και μεγάλης ηλικίας. Ένα υγιέστατο γέρικο πουλί, απλά κάθεται στο πατώ του κλουβιού, αναπνέει αργά και κλείνει τα μάτια του μέχρι που είναι πολύ αδύναμο και πεθαίνει. Δυστυχώς μου είχε συμβεί παλιότερα και είναι πραγματικά ότι χειρότερο.
 
Τα πράγματα ακούγονται πολύ δύσκολα...
Όταν λες ότι μοιάζει σαν ζαλισμένο; Παραπατάει; Κάνει μερικά βήματα και πέφτει κάτω;; Θα μπορούσε να είναι δηλητηρίαση αυτό.
[automerge]1664993867[/automerge]
Ενεργό άνθρακα έχεις; Carbosylane;

Tώρα το πουλάκι τι κάνει; Κοιμάται;
[automerge]1664994157[/automerge]
Α είναι από την Κυριακή έτσι; Τότε μάλλον άκυρο στη δηλητηρίαση. Όπως και να 'χει η κατάσταση ακούγεται κρίσιμη
Και το προηγούμενο γκλοστερ μου το έχασα σε μια μέρα.αυτον τωρα στον πρώτο χρόνο τον πήρα το 2012 το 2013 μετά την Πτεροροια ήταν χάλια η κατάσταση του παραλίγο να τον χάσω,τον σώσαμε τότε τον φίλο μας, πραγματικά το σκέφτομαι και ανησυχώ τον λυπάμαι έτσι.
[automerge]1664997395[/automerge]
Λογικά μπανιέρα εννοείς. Το να βουτάει τα νύχια του στο νερό, είναι πολύ ανθυγιεινό για το ίδιο, καθώς είναι γεμάτα μικρόβια και βακτήρια, οπότε αυτόματα πηγαίνουν και στο νερό.
@φιλομαθης Το ότι είναι στον πάτο του κλουβιού το δέχομαι. Αλλά γράφει ότι είναι ζαλισμένο, δεν μπορεί να σταθεί στα ποδια του και έχει βαριές αναπνοές, πράγμα που σημαίνει ότι πιθανότατα έχει κάποιο αναπνευστικό πρόβλημα και ο οργανισμός του είναι επιβαρημένος ένα παραπάνω και επειδή είναι και μεγάλης ηλικίας. Ένα υγιέστατο γέρικο πουλί, απλά κάθεται στο πατώ του κλουβιού, αναπνέει αργά και κλείνει τα μάτια του μέχρι που είναι πολύ αδύναμο και πεθαίνει. Δυστυχώς μου είχε συμβεί παλιότερα και είναι πραγματικά ότι χειρότερο.
Σε μπανιέρα δεν ήθελε,με το ραμφος του έκανε μπάνιο και έβρεχε το κεφάλι του πρωί πρωί και το απόγευμα, καθαρός πάντα κύριος ,μέχρι τώρα είναι το 3 μου κλοστερ και στεναχωριέμαι που τους έχασα οι καλύτερη παρέα μου,να δω αύριο αν μπορω να κάνουμε κάτι με τον μικρό μου φίλο πονάω που είναι έτσι, ευχαριστώ για όλα.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Και το προηγούμενο γκλοστερ μου το έχασα σε μια μέρα.αυτον τωρα στον πρώτο χρόνο τον πήρα το 2012 το 2013 μετά την Πτεροροια ήταν χάλια η κατάσταση του παραλίγο να τον χάσω,τον σώσαμε τότε τον φίλο μας, πραγματικά το σκέφτομαι και ανησυχώ τον λυπάμαι έτσι.
Σε καταλαβαίνουμε όλοι μας...

Πάρε αύριο τηλέφωνο στο εργαστήριο Κομοτηνής όπως σου είπε η Ledagcc μήπως σε κατατοπίσουν με κάποιον τρόπο.

Στο μεταξύ το καλύτερο που μπορώ να σκεφτώ είναι να κάνω mention 2-3 εμπειρότερα μέλη που μου ρχονται στο μυαλό, μήπως το δουν και βοηθήσουν περισσότερο, γιατί η κατάσταση μοιάζει εξαιρετικά κρίσιμη.
@mgerom @ΙΩΑΝΝΗΣ@ @patrickios @Tony Forpus
 
Σε γενικές γραμμές, και όταν ένα πουλί φαίνεται καταβεβλημένο οι πρώτες βοήθειες που μπορούμε να εφαρμόσουμε είναι:
ζέστη, έως ας πούμε 38 βαθμούς. Αυτό εύκολα επιτυχγάνεται με χρήση είτε λάμπας θέρμανσης για ερπετά, είτε με λάμπα πυρακτώσεως (οι πιο απλές συνηθισμένες λάμπες). Η απόσταση της λάμπας από το κλουβί θα πρέπει να είναι τέτοια ώστε το πουλάκι να ζεσταθεί, αλλά να μην "ψηθεί". Επομένως τοποθετούμε το κλουβί κοντά στη λάμπα, συνήθως μάλιστα προσανατολίζουμε το κλουβί σε σχέση με τη λάμπα, ώστε η τελευταία να είναι κοντά στη μικρή πλευρά του κλουβιού (όχι στην πρόσοψη δλδ) ώστε το πτηνό να μπορεί να λάβει τη μέγιστη απόσταση από τη λάμπα, και μεταξύ λάμπας και κλουβιού τοποθετούμε κάποιο θερμόμετρο ώστε να ελέγχουμε τη θερμοκρασία, μην και αυξηθεί
παροχή σακχάρων που καταβολίζονται γρήγορα....δλδ, διαλύματος δεξτρόζης (από φαρμακείο) ή αν δεν μπορούμε να βρούμε, ζαχαρόνερο. Το δίνουμε με σύριγγα. Έτσι το πτηνό λαμβάνει εύκολα μια άμεση πηγή ενέργειας.
@XRISTOS COUPE , εύχομαι το πουλάκι να τα καταφέρει ή αν είναι η ώρα του να φύγει, αυτό να γίνει όσο το δυνατό πιο ήρεμα κι ανώδυνα για αυτό.
 
καλημέρα όπως με πληροφόρησε η μητέρα μου πριν από εχθές το βράδυ τον έχασα τον μικρό μου φίλο,τον λυπάμαι βασανίστηκε,ήταν ξεχωριστός για μένα,και το άλλο καναρίνι που εχω ήταν στεναχωρημένο κοιτούσε τον έψαχνε.
 
καλημέρα όπως με πληροφόρησε η μητέρα μου πριν από εχθές το βράδυ τον έχασα τον μικρό μου φίλο
Πολύ λυπάμαι για την απώλειά σου.
Πες μας όμως κάτι, γιατί προφανώς δεν έχω καταλάβει....δεν ήσουν στο ίδιο μέρος με το πουλί; Δηλαδή εσύ έγραφες το πρώτο σου μήνυμα (σε αυτό το θέμα) εχθές στις 8 το βράδυ και το πουλάκι είχε ήδη πεθάνει;
 
Κρίμα.... 😥
Εάν θέλεις να μάθεις σπο τι πέθανε, μπορείς να κάνεις νεκροψία. Είναι αρκετά ακριβή, αλλά πιστεύω αξίζει.
Δεν υπάρχει λόγος νεκροψίας για ένα καναρίνι 12 ετών όταν το όριο ηλικίας είναι 10-12 χρόνια! Όλα τα πουλάκια όπως όλοι οι άνθρωποι από κάτι πεθαίνουν ανακοπή, καρδιακό, εγκεφαλικό, αλλαγές στην θερμοκρασία του σώματος! Αν ήταν υγειεστατο και ξαφνικά πέθαινε θα ήταν περίεργο
 
Πολύ λυπάμαι για την απώλειά σου.
Πες μας όμως κάτι, γιατί προφανώς δεν έχω καταλάβει....δεν ήσουν στο ίδιο μέρος με το πουλί; Δηλαδή εσύ έγραφες το πρώτο σου μήνυμα (σε αυτό το θέμα) εχθές στις 8 το βράδυ και το πουλάκι είχε ήδη πεθάνει;
στο χωριο εχω τα καναρινια μου,πηγαινω σχεδον καθε μερα,τυχαινει να μεινω και εκει,εχθες τελευταια φορα που τον ειδα ηταν 5 το απογευμα του εδωσα νερο,ηταν ιδια κατασταση,ευτυχως εχω την μητερα μου που τα φροντιζει να ειναι καλα,μιλησαμε 7μμ και 9:30μμ λιγακι καλυτερα και 11 με 12 τον εχασα δεν μου ειπαν κατι το εμαθα το πρωι,ημουν δεμενος μαζι του με αφηνε τον χαιδευα τον πειραζα ηταν τελειος τοσα χρονια μαζι του στα αρχικα του χρονια τα νεαρα κοντευψα να τον χασω ευτυχως τον προλαβα,με συγχωρειτε που σας ζαλησα.
[automerge]1665078330[/automerge]
@XRISTOS COUPE
στο χωριο εχω τα καναρινια μου,πηγαινω σχεδον καθε μερα,τυχαινει να μεινω και εκει,εχθες τελευταια φορα που τον ειδα ηταν 5 το απογευμα του εδωσα νερο,ηταν ιδια κατασταση,ευτυχως εχω την μητερα μου που τα φροντιζει να ειναι καλα,μιλησαμε 7μμ και 9:30μμ λιγακι καλυτερα και 11 με 12 τον εχασα δεν μου ειπαν κατι το εμαθα το πρωι,ημουν δεμενος μαζι του με αφηνε τον χαιδευα τον πειραζα ηταν τελειος τοσα χρονια μαζι του στα αρχικα του χρονια τα νεαρα κοντευψα να τον χασω ευτυχως τον προλαβα,με συγχωρειτε που σας ζαλησα.
παιδια θελω συμβουλη σας,το αλλο καναρινι ψαχνει τον φιλο που εχασα σημερα κοιτουσε το αδειο κλουβι πραγματικα ειναι στεναχωρημενος δεν τραγουδαει οπως πριν,ελπιζω να μην παθει κατι.
σκεφτομαι να παρω εναν ιδιο κλοστερ ετσι θα αλλαξει καπως την κατασταση,το αλλο κοιταξα και βρηκα αθηνα και θεσσαλονικη αποσταση 100 χιλιομετρα πως θα φτασει σε μενα ασφαλες με κλουβι και αν δεν εχει απο αθηνα πως θα τον παρω.
 
Τελευταία επεξεργασία:
@XRISTOS COUPE λυπάμαι πολύ Χρήστο.😥 Κράτα τις όμορφες στιγμές που πέρασες κ να θυμάσαι ότι όχι μόνο έζησε αλλά έζησε όμορφα στα χέρια σου. Ελπίζω να έχεις απογόνους από τον παρεάκι σου.
 
Back
Top