Γενικά Το γράμμα ενός παπαγάλου στον άνθρωπο

Πωλίνα εγώ δε βρήκα κατιι παρατραβηγμένο στη μετάφραση σου :)
 
Δεν μπορούμε να συγκρίνουμε για παράδειγμα ενα παιδί στην οικογένεια και ενα παπαγάλο. Όμως ο παπαγάλος ειναι μέρος της οικογένειας μου. Και αφού δεν εχω ακόμα παιδιά - ο παπαγάλος είναι το παιδί μου.


Μπορει να μην το διατυπωνεις σωστα, αλλα εγω ετσι οπως το διαβαζω μου ακουγεται σαν να εχεις τους παπαγαλους σαν υπακαταστατα παιδιων;
Κι αν κανεις παιδια;
Αμεσως ο παπαγαλος υποβιβαζεται απο "το παιδι μου" σε απλο κατοικιδιο δευτερης μοιρας;
Εγω παντως την ιδια ανησυχια θα εχω μηπως παθουν κατι κακο.. Παιδια σκυλια πουλια οτι εχω αναλαβει να φροντιζω...

Κατα τη γνώμη μου στη Αυστραλία στα χωριά στους παπαγάλους φέρονται σαν να ειναι παπαγάλοι, και τους σκοτώνουν οταν έρχονται στα χωράφια... στα πετ σηοπ στους παπαγάλους φέρονται σαν να είναι πράγματα, αντί να πουληθούν... Ώμος εμείς πρέπει να τουσ φερόμαστε σαν να είναι μέλος της οικογένειας... Αυτή είναι η διαφορά...


Mike αυτο εννοεις;
Αυτη ειναι η αντιμετωπιση των παπαγαλων, για να μην τους ανθρωποποιουμε;
 
Στην Αυστραλία μπορεί μέχρι και να επιδοτείσαι να σκοτώνεις άπειρα κουνέλια εντός και εκτός Rabbit Fence, (άλλωστε η τεράστια αναπαραγωγή τους όπως και ενός ψαριού, που δεν θυμάμαι, στο υδάτινο οικοσύστημα είναι καταστροφική αλλά είναι έργο κάποιου εξυπνάκια που τα "εισήγαγε" ενώ στην εκεί φύση δεν υπήρχε η αντίστοιχη ισορροπία) ελάφια, κάποιες εποχές και καγκουρώ, αλλά αν σε πιάσουν να πειράζεις παπαγάλο ή άλλο ζώο, σε "τσαλακώνουν" κανονικότατα και επιπλέον, η μέση συνείδηση (χωρίς να αποκλείεται η εξαίρεση) είναι υψηλότερη από τη δική μας όπως τουλάχιστον την έχω ζήσει σε επαρχιακό μέρος του N.S.W. Θα σας πω μόνο ότι, όταν από γραμμή επείγουσας κλήσης κάλεσα (για να είμαι ειλικρινής ήθελα να τους δοκιμάσω) για γλάρο που κούτσαινε και είχε τυλιγμένη πετονιά στο πόδι του, "έσκασε μύτη" στη λίμνη αμφίβια μονάδα που το συνέλεξε και τον έστειλε για περίθαλψη. Αυτά ως μέτρο σύγκρισης.
Από εκεί και πέρα, η υπερβολή χαρακτηρίζει τα ανθρώπινα όντα και ειδικότερα εμάς σαν λαό στα περισσότερα. Το να έχεις άψογες συνθήκες διαβίωσης ενός κατοικίδιου, δεν σημαίνει ούτε ότι είναι σαν παιδί σου, ούτε ότι μπορεί να έχει θέση ανθρώπου. Ούτε όλο το "είναι" τους θα ανακαλύψουμε ποτέ, γιατί δεν είμαστε σκύλοι, παπαγάλοι, κουνέλια κ. Ο. Κ., ούτε η ζωή μας μπορεί να περιστρέφεται γύρω από αυτά. Η τρέλλα να αφήνουν κληρονόμους ζώα, ζωάκια να παίρνουν συναισθηματικά τη θέση ενός παιδιού που δεν κάναμε, ή ενός εραστή που δεν έχουμε, ή ενός φίλου που μας λείπει, επειδή "αυτά δεν προδίδουν", καλύτερα θα ήταν να μας απασχολεί ως προς την αυτογωσία μας, ενίοτε και για την κλινική μας κατάσταση, παρά να τους προσάπτουμε ιδιότητες ή χαρακτήρες που η φύση δεν τους έδωσε. Η φύση μας κάλεσε να αναπαράξουμε βιολογικά και κοινωνικά το "ον" άνθρωπο και αυτά τη δική τους ύπαρξη. Αν οι άνθρωποι έχουμε αισθήματα μετάνοιας για την καταστροφή που έχουμε προκαλέσει, ας σταθμίσουμε τη συμπεριφορά μας απέναντι στη φύση γενικά, αποκτώντας γνώσεις και κουλτούρα διαβίωσης που να σέβεται το περιβάλλον και ας μην την εκτονώνουμε σε ένα μοναδικό ζωάκι, που μπορεί να έχει την αγάπη μας ή τις καλύτερες συνθήκες αλλά δεν μπορεί να είναι το άλλοθι για άλλα ελλείματα μας.
 
Η τρέλλα να αφήνουν κληρονόμους ζώα, ζωάκια να παίρνουν συναισθηματικά τη θέση ενός παιδιού που δεν κάναμε, ή ενός εραστή που δεν έχουμε, ή ενός φίλου που μας λείπει, επειδή "αυτά δεν προδίδουν", καλύτερα θα ήταν να μας απασχολεί ως προς την αυτογωσία μας, ενίοτε και για την κλινική μας κατάσταση, παρά να τους προσάπτουμε ιδιότητες ή χαρακτήρες που η φύση δεν τους έδωσε.



Αυτη η κατασταση που συμβαινει σε καποια ατομα, ειναι αραγε τοσο "χαλια";
Απο την στιγμη που και το ζωο περναει καλα και το ανθρωπινο ον καλυπτει το κενο του, που υπαρχει το προβλημα;
Παντως εγω προσωπικα προτιμω να υπαρχει στην κοινωνια μας το προσωπο που περιεγραψα παραπανω, παρα οι πανευτυχεις οικογενειες που λατρευουν τα παιδια τους,τους πηραν το κουταβακι που τοσο ηθελαν κι επειδη παραμεγαλωσε η επαψε να ειναι χαριτωμενο,το αφηνουν στην "φυση"...
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Στην Αυστραλία μπορεί μέχρι και να επιδοτείσαι να σκοτώνεις άπειρα κουνέλια εντός και εκτός Rabbit Fence, (άλλωστε η τεράστια αναπαραγωγή τους όπως και ενός ψαριού, που δεν θυμάμαι, στο υδάτινο οικοσύστημα είναι καταστροφική αλλά είναι έργο κάποιου εξυπνάκια που τα "εισήγαγε" ενώ στην εκεί φύση δεν υπήρχε η αντίστοιχη ισορροπία) ελάφια, κάποιες εποχές και καγκουρώ, αλλά αν σε πιάσουν να πειράζεις παπαγάλο ή άλλο ζώο, σε "τσαλακώνουν" κανονικότατα και επιπλέον, η μέση συνείδηση (χωρίς να αποκλείεται η εξαίρεση) είναι υψηλότερη από τη δική μας όπως τουλάχιστον την έχω ζήσει σε επαρχιακό μέρος του N.S.W. Θα σας πω μόνο ότι, όταν από γραμμή επείγουσας κλήσης κάλεσα (για να είμαι ειλικρινής ήθελα να τους δοκιμάσω) για γλάρο που κούτσαινε και είχε τυλιγμένη πετονιά στο πόδι του, "έσκασε μύτη" στη λίμνη αμφίβια μονάδα που το συνέλεξε και τον έστειλε για περίθαλψη. Αυτά ως μέτρο σύγκρισης.
Από εκεί και πέρα, η υπερβολή χαρακτηρίζει τα ανθρώπινα όντα και ειδικότερα εμάς σαν λαό στα περισσότερα. Το να έχεις άψογες συνθήκες διαβίωσης ενός κατοικίδιου, δεν σημαίνει ούτε ότι είναι σαν παιδί σου, ούτε ότι μπορεί να έχει θέση ανθρώπου. Ούτε όλο το "είναι" τους θα ανακαλύψουμε ποτέ, γιατί δεν είμαστε σκύλοι, παπαγάλοι, κουνέλια κ. Ο. Κ., ούτε η ζωή μας μπορεί να περιστρέφεται γύρω από αυτά. Η τρέλλα να αφήνουν κληρονόμους ζώα, ζωάκια να παίρνουν συναισθηματικά τη θέση ενός παιδιού που δεν κάναμε, ή ενός εραστή που δεν έχουμε, ή ενός φίλου που μας λείπει, επειδή "αυτά δεν προδίδουν", καλύτερα θα ήταν να μας απασχολεί ως προς την αυτογωσία μας, ενίοτε και για την κλινική μας κατάσταση, παρά να τους προσάπτουμε ιδιότητες ή χαρακτήρες που η φύση δεν τους έδωσε. Η φύση μας κάλεσε να αναπαράξουμε βιολογικά και κοινωνικά το "ον" άνθρωπο και αυτά τη δική τους ύπαρξη. Αν οι άνθρωποι έχουμε αισθήματα μετάνοιας για την καταστροφή που έχουμε προκαλέσει, ας σταθμίσουμε τη συμπεριφορά μας απέναντι στη φύση γενικά, αποκτώντας γνώσεις και κουλτούρα διαβίωσης που να σέβεται το περιβάλλον και ας μην την εκτονώνουμε σε ένα μοναδικό ζωάκι, που μπορεί να έχει την αγάπη μας ή τις καλύτερες συνθήκες αλλά δεν μπορεί να είναι το άλλοθι για άλλα ελλείματα μας.
Συγνώμη, αλλά εδώ μέσα δεν έχω διαβάσει τίποτα καλύτερο, συμφωνώ απόλυτα.
 
Λίγο ακατάλληλο σημείο, αλλά είναι επίκαιρο επειδη έτυχε και το συζητήσαμε και... επειδή φεύγω και για διακοπές, κοιτάχτε για το επίπεδο κάποιων χωρών. Ειδησεογραφία ημέρας:

20:11 AEST Fri Aug 7 2009
5 hours 25 minutes ago



A man is facing animal cruelty charges after four injured kangaroos were discovered in eastern Victoria.
Two other men and a teenager were also arrested on Friday morning in Jack Smith Lake Game Reserve in Middle Road, Darriman.
A 21-year-old man from Athlone was charged with car theft, criminal damage, possessing a firearm while unlicensed and cruelty to animals.
He was bailed to appear at the Latrobe Valley Magistrates' Court in Morwell on September 15.
A 20-year-old Drouin South man is expected to be charged on summons for firearm offences and hunting protected animals.
An 18-year-old Warragul man is expected to be charged on summons for cruelty to animals.
Police have also questioned a 15-year-old boy.
The Department of Sustainability and Environment is also investigating.


για βασανισμό, για λαθροθηρία, για φωτιά που έβλαψε άγρια ζώα, για... και που δικάζονται! Σε μια χώρα - ήπειρο, ατελείωτη.
 
Αυτη η κατασταση που συμβαινει σε καποια ατομα, ειναι αραγε τοσο "χαλια";
Απο την στιγμη που και το ζωο περναει καλα και το ανθρωπινο ον καλυπτει το κενο του, που υπαρχει το προβλημα;
Παντως εγω προσωπικα προτιμω να υπαρχει στην κοινωνια μας το προσωπο που περιεγραψα παραπανω, παρα οι πανευτυχεις οικογενειες που λατρευουν τα παιδια τους,τους πηραν το κουταβακι που τοσο ηθελαν κι επειδη παραμεγαλωσε η επαψε να ειναι χαριτωμενο,το αφηνουν στην "φυση"...

Νίκη, τα όσα έγραψα δεν είχαν στόχο να θίξουν κανέναν. Τίποτα δεν είναι παράλογο και όλα τα κενά ή τα ζητήματα ενός ανθρώπου παλεύονται. Όχι όμως με κατά το δοκούν υποκατάστατα. Το παράλογο είναι να αντικαθιστούμε έναν άνθρωπο με ένα ζώο όπως και το αντίθετο...

Το παράδειγμα του κουταβιού είναι καθημερινό, είναι η κακή αντίληψη του ανθρώπου για τα ζώα, η κουλτούρα μιας κοινωνίας, η εφαρμογή των νομικών κανόνων (αν είχαν όλα Microchip, όπως οφείλουν, θα γινόταν αυτό που περιγράφω -και έγινε πια- στην ομάδα "Αδέσποτα" ).
Από την άλλη, μόλις προχτές στο Κερατσίνι "απελευθερώθηκαν" στο δρόμο 50 (!) υγιειή (...) σκυλιά που είχε "μοναχική γερόντισα" μέσα στο σπίτι της (!) μετά από καταγγελίες περιοίκων. Τα σκυλιά χτυπιούνται από αυτοκίνητα, όσα έμειναν, ταΐζονται και κοιμούνται σε κουβέρτες και χαρτόνια που προσφέρουν οι περίοικοι, παραμένοντας, πλεόν, αδέσποτα...
 
Νίκη, τα όσα έγραψα δεν είχαν στόχο να θίξουν κανέναν

Πολυβιε δεν υπαρχει λογος να εξηγεις! Απλη κουβεντουλα και ανταλλαγη αποψεων και μαθηση...
Καταλαβα πως το εννοεις και το παραδειγμα της "μοναχικης γεροντισσας" ειναι επιτυχες, γιατι υπαρχουν διαφορες περιπτωσεις αναλογες!
 
Mike θα μπορούσες σε παρακαλώ να απαντήσεις στην ερώτηση μου; Εσυ στους παπαγάλους σου πως συμπεριφέρεσαι; Αν δεν ήθελες έναν παπαγάλο-σύντροφο θα έπερνες κάτι πολύ μικρότερο (χωρις να θελω να υπονοήσω οτι αυτα δεν ειναι συντροφοι)για να γλυτώσεις και τα έξοδα
κανω λαθος;
 
Mike θα μπορούσες σε παρακαλώ να απαντήσεις στην ερώτηση μου; Εσυ στους παπαγάλους σου πως συμπεριφέρεσαι; Αν δεν ήθελες έναν παπαγάλο-σύντροφο θα έπερνες κάτι πολύ μικρότερο (χωρις να θελω να υπονοήσω οτι αυτα δεν ειναι συντροφοι)για να γλυτώσεις και τα έξοδα
κανω λαθος;
Tι σημασία έχει το πως συμπεριφέρομαι εγώ στους παπαγάλους ''μου''? Σημασία έχει, κατα τη γνώμη μου, να έχουμε πάντα στο πισω μέρος του μυαλού μας ( μην πω και στο μπροστινό) οτι είναι δύσκολο να γεφυρωθεί το επικοινωνιακό-νοηματικό χάσμα μεταξύ ημών και οποιουδήποτε ζώου, άρα είναι αδιανόητο να μιλάμε για σχέση πόσο μάλλον δημόσια να αναφερόμαστε στα ζώα μας σαν να είναι κατι αλλο εκτος απο...ζώα. Ο καθένας στο σπίτι του μπορεί να αποκαλεί τον παπαγάλο του ''θεία'' πεθερά'' ''κοριτσάρα'' κτλ αλλά αν το κάνει δημόσια τότε ίσως σε μερικούς που τώρα αρχίζουν να μπαίνουν στη διαδικασία να ζήσουν με ένα ζώο, δοθούν λάθος εντυπώσεις με... Τραγικά αποτελέσματα. Τα χω δει πολλές φορές. Ενας κακατουα alba ή ένα μακάο για μένα δεν είναι τίποτα παραπάνω από ένα..άγριο... Πουλί..όσο κ ήμερο ή χαριτωμένο κ αν είναι.



... Τα άλλα με τα έξοδα που λες, δεν τα καταλαβαίνω...
 
ανέφερα τα έξοδα γιατί άλλα έξοδα έχει ενα Budgie και άλλα ένας μακάο
τελος πάντων, ο καθένας μπορεί να εκλαμβάνει τον όρο "ζωο" ως κάτι διαφορετικο[οσο αναφορά το ψυχικό μέρος της υπόθεσης]
 
Tι σημασία έχει το πως συμπεριφέρομαι εγώ στους παπαγάλους ''μου''?


Αν οι σκοποι σου ηταν καλοπροαιρετοι και δεν εχεις γραφτει στο φορουμ μονο και μονο για να κριτικαρεις,θα ειχε σημασια!

Θα μας μιλαγες για τους παπαγαλους σου,θα τους παρουσιαζες,θα συμβουλευες τα αλλα μελη και θα ελεγες την αποψη σου, ετσι ωστε οποιος μπαινει στην διαδικασια να ζησει με ενα ζωο, να δει ολες τις πλευρες και τις αποψεις!

άρα είναι αδιανόητο να μιλάμε για σχέση πόσο μάλλον δημόσια να αναφερόμαστε στα ζώα μας σαν να είναι κατι αλλο εκτος απο...ζώα.

Εχει πει καποιος κατι διαφορετικο απο δω μεσα;
Οταν καποιος εχει θηλυκο παπαγαλο και τον αποκαλει π.χ. Κοριτσι μου η κοπελα μου, λεει κατι λαθος; Γενους θηλυκου δεν ειναι;
Δηλαδη αν τον ελεγε σκετο παπαγαλο θα ησουν ικανοποιημενος;
Πολυ το μεγαλοποιεις το ολο θεμα, χωρις λογο..
 
Νίκη μου ο Μιχάλης σε αρκετά ποστς μας έχει δώσει να καταλάβουμε οτι οι παπαγάλοι του είναι ζώα και όχι σύντροφοι
έχει αναφερθεί πολλές φορές οτι η άποψη του καθε ένα απο εδω μέσα είναι διαφορετική ως προς τη συμπεριφορά μας στα ζώα, σε εκείνον φαίνεται αδιανόητο να συμπεριφερόμαστε στα ζώα σαν ισότιμα μέλη στην οικογένεια και σε εμας φαίνεται αδιανόητο να έχει δυο τοσο υπέροχα πλάσματα στο σπίτι του και να τα θεωρεί μονο ζώα.
Ο καθένας μπορεί να εκφράσει την άποψη του ελεύθερα αλλα όπως είπε και η Νίκη,Μιχάλη, αν μπήκες μόνο για να κριτικάρεις κακώς μπήκες.
 
και να τα θεωρεί μονο ζώα.


μα αυτο ακριβως του ζηταω να μας εξηγησει... Ουτε θελω να ερθω σε αντιπαραθεση μαζι του..Απλη κουβεντα να κανουμε..
Οι περισσοτεροι απο μας εχουμε μια ταδε συμπεριφορα στα ζωα μας και την εχουμε δειξει, εστω προφορικα!
Ο Mike;Εχει μια αλλη αποψη αλλα δεν μας την δειχνει. Γιατι;
 
ανέφερα τα έξοδα γιατί άλλα έξοδα έχει ενα Budgie και άλλα ένας μακάο
τελος πάντων, ο καθένας μπορεί να εκλαμβάνει τον όρο "ζωο" ως κάτι διαφορετικο[οσο αναφορά το ψυχικό μέρος της υπόθεσης]
Συμφωνώ. Ο καθένας μπορεί να εκλαμβάνει όποιον όρο θέλει οπως ακριβώς θέλει.Απλά εγώ λέω τι γνώμη μου για το πως μπορούν να εκληφθούν κ τι συνέπειες ενδεχομένως να έχουν οι προσωπικές αξιολογήσεις όταν εκφέρονται.. Δημόσια.
 
Αν οι σκοποι σου ηταν καλοπροαιρετοι και δεν εχεις γραφτει στο φορουμ μονο και μονο για να κριτικαρεις,θα ειχε σημασια!

Θα μας μιλαγες για τους παπαγαλους σου,θα τους παρουσιαζες,θα συμβουλευες τα αλλα μελη και θα ελεγες την αποψη σου, ετσι ωστε οποιος μπαινει στην διαδικασια να ζησει με ενα ζωο, να δει ολες τις πλευρες και τις αποψεις!



Εχει πει καποιος κατι διαφορετικο απο δω μεσα;
Οταν καποιος εχει θηλυκο παπαγαλο και τον αποκαλει π.χ. Κοριτσι μου η κοπελα μου, λεει κατι λαθος; Γενους θηλυκου δεν ειναι;
Δηλαδη αν τον ελεγε σκετο παπαγαλο θα ησουν ικανοποιημενος;
Πολυ το μεγαλοποιεις το ολο θεμα, χωρις λογο..
Επαναφέρεις την κουβέντα σε απόλυτα προσωπικό επίπεδο με το να μιλάς για σκοπούς δικούς μου κτλ και όπως βλέπω δεν εξανίσταται κανείς.. Αρα η επιλεκτική ευθιξία αυτών που σπευδουν να μου σύρουν τα εξ' αμαξης κάθε φορά που λέω κάτι λειτουργεί κανονικά.
Οποιος έχει θηλυκό παπαγάλο να τον αποκαλεί θηλυκό παπαγάλο και να αποκαλεί κορίτσι μου αυτη ή αυτόν που θέλει. Η λέξη κοπέλα δεν υποδηλωνει μόνο το γένος αλλά και πολλά άλλα που είναι άρρηκτα συνδεδεμένα με τις ανθρώπινες σχέσεις κ μόνο...
Πάντα φιλικά..
 
μα αυτο ακριβως του ζηταω να μας εξηγησει... Ο Mike;Εχει μια αλλη αποψη αλλα δεν μας την δειχνει. Γιατι;
Κανείς δεν είναι υποχρεωμένος να πει τίποτα περισσότερο από αυτό που θέλει να πει. Το αν αντιμετωπίζει κάποιος τα ζώα ως ζώα ή ως ανθρώπους, είναι προσωπικό του θέμα. Το αν θα εκφράσουν αυτήν την άποψη και οι δύο πλευρές είναι δικαίωμά τους. Το αν θέλει να στηρίξει κάποιος με επιχειρήματα ή όχι την άποψή του αυτή είναι επίσης δικαίωμα του. Από εκεί και πέρα μένει στον αναγνώστη να βγάλει τα συμπεράσματά του κρίνοντας τις απόψεις με τα όποια επιχειρήματα και τον τρόπο που κατατέθηκαν.

Πέρα από αυτό, και αναφέρομαι γενικά σε όλους… ο καθένας αποφασίζει αν θα συμμετέχει σε μια συζήτηση και μπορεί αν θέλει να πει την άποψή του ή όχι. Εφόσον όμως αποφασίσει να πει την άποψη του, θα πρέπει να γνωρίζει ότι μπορεί να την καταθέσει αλλά δεν επιτρέπεται (τουλάχιστον από τους κανόνες λειτουργίας) να επιτίθεται άμεσα ή έμμεσα σε πρόσωπα με προσβλητικούς χαρακτηρισμούς και ειρωνικά σχόλια.
Sydney είπε:
αρα η επιλεκτική ευθιξία αυτών που σπευδουν να μου σύρουν τα εξ' αμαξης κάθε φορά που λέω κάτι λειτουργεί κανονικά.
Η δουλειά αυτών που "πετάγονται" κάθε φορά που γίνεται παράβαση των κανόνων δεν είναι απλά και μόνο να πετάγονται, αλλά να φροντίζουν να μη συνεχίσουν να παραβιάζονται οι κανόνες αυτοί. Αν νιώθεις πως κάποιοι σπεύδουν πολύ συχνά να σου σύρουν τα εξ αμάξης, τότε θα πρέπει να σκεφτείς ότι ίσως δεν φταίνε ακριβώς αυτά που λες αλλά ο τρόπος που τα λες. Με απλά λόγια, δεν έχει κανείς πρόβλημα (τουλάχιστον από αυτούς που πετάγονται) με καμία από τις απόψεις σου αλλά με την ειρωνεία και τις προσωπικές επιθέσεις που εκφράζεις μέσα από κάποια μηνύματά σου. Αυτού του είδους η συμπεριφορά αντιμετωπίζεται με τον ίδιο τρόπο, είτε εκφράζεται από εσένα είτε από οποιονδήποτε άλλο.

Θα παρακαλέσω λοιπόν όλους, να σταματήσει επιτέλους αυτό το βιολί με τις προσωπικές επιθέσεις διότι η ανοχή στις επαναλαμβανόμενες παραβάσεις των κανόνων για χάρη της κουβέντας έχει και τα όριά της.
 
Back
Top