Ασθένειες Το δεξί φτερό περιστεριού είναι πιο μικρό από το αριστερό

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης exjey
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Σημερα το ειδα να τρωει! Ενδεχομενως ετρωγε και τις προηγουμενες ημερες ισως τη νυχτα που δεν το εβλεπα. Επισυναπτω σημερινες φωτο. Στις δυο ειναι οι κουτσουλιες , δεν ξερω αν το χρωμα τους σημαινει κατι. Δεν του εχω δωσει αντιβιωση ακομη. Απο τις αλλες δυο φωτο βλεπετε οτι λειπει το δεξι "πουπουλο" αν λεγεται ετσι. Οπως ψηλαφησα το φτερο διαπιστωσα (μια και επαναλαμβανω δεν εχω πιασει περιστερι απο κοντα αλλη φορα) οτι καθε φτερο απαρτιζεται απο το μεγαλο σε μηκος κατω μερος και απο πανω μια στρωση πουπουλα οπως φαινεται στο αριστερο φτερο. Αρα εχει κοπει το αντιστοιχο στο δεξι φτερο. Μπορει αλλος να το διαπιστωσει αυτο; Το "πουπουλο" αυτο ξαναβγαινει; Ευχαριστω.

Υ/Γ εχω την εντυπωση οτι την 1η, 2η μερα δεν ελειπε τοσο πολυ πουπουλο απο το δεξι φτερο, μηπως αυτο σημαινει οτι επεσαν για να βγουν νεα
 

Συνημμένα

  • 148235864_156632472934399_3080396035497615971_n.webp
    148235864_156632472934399_3080396035497615971_n.webp
    17,4 KB · Προβολές: 14
  • 148516367_188452406365681_3016423894267983042_n.webp
    148516367_188452406365681_3016423894267983042_n.webp
    9,4 KB · Προβολές: 13
  • 149329489_469595127548852_4083652879865295928_n.webp
    149329489_469595127548852_4083652879865295928_n.webp
    11,4 KB · Προβολές: 13
  • 149447623_820545865195725_4477382191537586863_n.webp
    149447623_820545865195725_4477382191537586863_n.webp
    18,3 KB · Προβολές: 14
  • 999.webp
    999.webp
    17,7 KB · Προβολές: 14
Τελευταία επεξεργασία:
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Το φτερό είναι το τελευταίο που μας απασχολεί στα περιστέρια, Σε μερικές εβδομάδες θα είναι μια χαρά . Οι κουτσουλιές του όμως δεν είναι καλές και μας κατευθύνουν σε σαλμονέλα . Βέβαια εφόσον το ταίζεις καρπούς και όχι τίποτα "περίεργα" . Εγώ εάν δεν έκανες αρχή με το πρώτο φάρμακο , θα πήγαινα σε ESB3 . Φτηνό και συνηθισμένο φάρμακο που πιστεύω θα σε βοηθήσει. Το καλύτερο θα ήταν να κάνεις κάποια εξέταση θα σου πει κάποιος! σωστά αλλά σε αυτό το πουλί δεν έχεις χρόνο και λύσεις. Εάν δεν κάνω λάθος έχει ένα εργαστήριο στην Κομοτηνή , αλλά με τον κοβιντ δεν ξέρω πως θα τα κατάφερνες. Εάν θέλεις να το βοηθήσεις πάρε το φαρμακάκι που σου γράφω, υπάρχει σε όλα σχεδόν τα πετ και κάνοντας μικρές δόσεις στο νερό δίνε του με μια σύριγγα . Καλή συνέχεια .
 
Εφόσον υποπτεύεσαι κάτι τέτοιο θα ήταν καλό να επιστήσουμε την προσοχή του @exjey για πολύ καλό πλύσιμο των χεριών του πριν να ακουμπήσει το πρόσωπό του ή φαγητό καθώς κι επιφάνειες πουχρησιμοποιεί συχνά. Αν το πουλί το έχεις σε μπαλκόνι, καλύτερα να το αφήσεις εκεί και να μην το βάζεις μέσα στο σπίτι.

To έντονο πράσινο χρώμα μπορεί να οφείλεται σε πολύ συχνές κενώσεις.
 
@Stavros εχει φαει μονο τους σπορους που εχω σε προηγουμενες φωτογραφιες
[automerge]1613024716[/automerge]
@Φοίβος ειναι σε δωματιο μεσα σε κτιριο, το θεμα ειναι οτι εχω καταφυγιο με 100+ ζωακια (γατες, σκυλους) ελπιζω να μην υπαρχει προβλημα. Σε καθε περιπτωση εχω το αντισηπτικο διπλα μου διαρκως. Εξω δεν μπορω να το αφησω για ευνοητους λογους και επειδη ερχεται πολικο ψυχος λενε να δουμε
 
Καλημέρα, τα στελέχη των πουλιών δεν πάνε στα σκυλό-γατα . Θέλει προσοχή και εξετάσεις εάν σε μέλει να σωθεί το πουλί στα σίγουρα. Διαφορετικά αδελφέ πας στις πιθανότητες που θα αντιληφθείς - ούμε μακροσκοπικά. Καλή συνέχεια.
 
Καλημέρα, τα στελέχη των πουλιών δεν πάνε στα σκυλό-γατα .

Γιάννη, μάλλον εννοείς ότι ο σκύλος και η γάτα (τα ενήλικα ζώα) σπάνια εκδηλώνουν συμπτώματα ασθένειας απο Σαλμονέλα. Διότι η σαλμονέλωση μεταδίδεται άνετα απο πουλιά που την κουβαλάνε σε άλλα πουλιά αλλά και σε θηλαστικά όπως ο σκύλος, η γάτα και ο άνθρωπος που θα έρθουν σε επαφή με τα περιττώματα των πουλιών. Ο άνθρωπος δε, νοσεί κανονικότατα. Αυτόν τον χειμώνα είχαμε έξαρση στα άγρια πουλιά εδώ στον Καναδά με δεκάδες να πέφτουν νεκρά δίπλα στις ταΐστρες που έχει πολύς κόσμος στις αυλές τους. Μερικά στοιχεία http://www.cwhc-rcsf.ca/docs/fact_sheets/Avian_Salmonellosis_Fact_Sheet.pdf
 
δεν υπαρχει "λογος" για εξετασεις, καθως εχω ημερησια εξοδα 30 ευρω για τα 100 ζωα του καταφυγιου μου, εξοδα του δικου μου πορτοφολιου και οχι καποιων φορεων ή εθελοντων "φιλοζωων" μια που δεν ειμαι ουτε σωματειο ουτε ΜΚΟ. Πορευομαστε με οτι εχουμε. Με δανεικα 5 ευρω μπορεσα να αγορασω την αντιβιωση που επισυναπτω, το petshop δεν ειχε ESB3. Θα το σωσουμε το πουλακι. Σας παρακαλω μηπως ξερετε την δοση και πως χορηγειται γιατι δεν εχω τα γυαλια μου μαζι και τα γραμματα ειναι μικροσκοπικα. Να μην χασουμε αλλο χρονο που οφειλεται στην κυρια ενασχοληση μου, στο ψυχολογικο κοστος των χιλιαδων χρωστουμενων ευρω στο κτηνιατρειο , στα ηδη υπαρχοντα περιστατικα ασθενειας που εχω, στην υπαρχουσα φαρμακευτικη αγωγη που κοστιζει πανακριβα. Ειμαι λιγο πριν το μεγαλο μπαμ, κανω οτι μπορω. Φυσικα να αναφερω οτι ειμαι εδω και 11 μηνες σε αναστολη εργασιας και εχω κατατσακισει την συνταξη της μητερας μου που δουλευε καθαριστρια στο νοσοκομειο, κανοντας τη να κλαιει καθημερινα. Τα 350 ευρω μισθος και τα 150 ευρω επιδομα του κρατους ειναι γελοια στα 900+ ευρω που χρειαζομαι για ολα τα ζωα. Το περιστερακι με εχει μαθει, αυτο το φοβομουν. Ειμαστε δεμενοι τωρα. Αν ειναι θεμα μονο του φτερου, πεταξει-δεν πεταξει, θα ειμαστε μαζι. Για περισσοτερα θα πρεπει να κοιταξει χαμηλα και ο θεουλης.
 

Συνημμένα

  • 148567548_475223893504798_7530552888512892381_n.webp
    148567548_475223893504798_7530552888512892381_n.webp
    28,1 KB · Προβολές: 9
Η δόση βγαίνει περίπου 4 γραμάρια στο κιλό τροφής. Εάν το βάλεις στο νερό κατά την άποψη μου μην ξεπεράσεις για αρχή 0,5 gr / lt. Καλή συνέχεια .
 
@gianniskilkis Ευχαριστω, του εδωσα! Εχει κιτρινωπο χρωμα η αντιβιωση. Καθως το επιασα απο κατω τρομαξα λιγο γιατι επιασα πολλα κοκκαλα, αρα ισως δεν ετρωγε και παρα πολυ και αδυνατισε. Του εκανα force feeding οπως κανω στις γατες οταν ειναι ανορεκτες. Το στοματακι ανοιγει ευκολα οπως υποδειξατε. Και καταπινει ευτυχως. Του εδωσα με συριγγα νερο και μετα ζουμακι απο κονσερβα γατας , αφου διαβασα και το ποστ οτι ειναι με λελογισμενη χρηση παμφαγα, λογικα δεν θα εχουν προβλημα. Επρεπε να σιγουρευτω οτι θα παρει την απαραιτητη υγρασια και λιγη ενεργεια για σημερα. Ηταν κατι που επρεπε να γινει μερες πριν αλλα που να φανταστω οτι εκτος απο το φτερο θα τυχει να ειναι και αρρωστο. Σπορους δοκιμασα να τους βαλω στο στομα με την υποπιεση της συριγγας αλλα δεν μπορεσα, θελει κατι σαν τσιμπιδα πλαστικη και δεν εχω.
 
Παιδια, δεν παιζει... ή παιζει; Ειναι δυνατον με μια δοση αντιβιωσης ξαφνικα να τρωει ασταματητα; Το βιντεακι αυτο το τραβηξα πριν λιγο προσπαθωντας να μην με καταλαβει. Τρωει σπορους εδω και 2-3 ωρες κατα διαστηματα. Με ανησυχει μην τυχον απο εντελως ησυχο και κουρνιασμενο που ηταν, μην επαθε τιποτα νευρικα. Το ανεβοκατεβασμα του κεφαλιου σας φαινεται κανονικο; Ειναι και η ξυλινη επιφανεια που το εμποδιζει ισως να εντοπισει σωστα τους σπορους. Παντως σιγουρα ειναι πολυ πιο ζωηρο! Ισως και απο το ταϊσμα που του ειχα κανει απο νωρις με την συριγγα (ζουμι απο κονσερβα γατας!) , ισως και απο την ενυδατωση με νερο απευθειας στο στομα. Το σακουλακι μπροστα του εχει σπορους, αλλα προτιμα αυτους που ειναι αραδιασμενους στο γραφειο πανω.

Στο τελος θα δειτε οτι με καταλαβαινει και κοιτα :-)

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

και το αγαπημενο μου Υ/Γ ... η αντιβιωση ειναι 12ωρη ή 24ωρη;
 
Καλησπέρα, για πρώτη φορά , την πρώτη μέρα και να δώσεις λίγο παραπάνω δεν πειράζει. Είναι αντιμετώπιση εφόδου στο πρόβλημα, έπειτα όμως είναι ανά 24ωρο . Να γνωρίζεις όμως αδελφέ πως το σιτηρέσιο έχει και αυτό την συμμετοχή του στις λύσεις. Το πουλί θέλει ενέργεια, άρα θέλει γερή τροφή , άρα καλό και το ψωμί - τριμμένο μακαρονάκι - κριθαράκι - όμως θέλει και σπόρους. Άμα πάρει μπρος δεν θα σταματά . Μετά να σε δω που δεν θα φέυγει αλλά και εσύ θα το δειώχνεις χωρίς να το θέλεις κατά βάθος. Είναι αγαπησιάρικα ζωντανά . Καλή συνέχεια .
 
Ενα τελευταιο ισως post για να μην κουραζω, επισυναπτω φωτο απο τα σημερινα κακα του. Αν ειδατε προηγουμενη φωτο που παρατηρησατε οτι δεν ηταν φυσιολογικα, νομιζω ευκολα διαπιστωνει κανεις οτι τα σημερινα ειναι κανονικα, ετσι δειχνουν τουλαχιστον. Σημερα παλι εφαγε αρκετους σπορους οση ωρα ημουνα κοντα του αλλα παλι του εδωσα για σιγουρια νερο και ζουμακι με συριγγα.

Συμπερασματικα να πω οτι ειτε το βοηθησε η αντιβιωση μεχρι τωρα με δυο δοσεις και θα συνεχισω αλλες 5 , ειτε ηταν να συνελθει μονο του λογω των 5-6 ημερων που προηγηθηκαν και ισως καταφερε να κανει αντισωματα μονο του. Οποτε αν δεν προκυψει τιποτα αλλο, μενει μονο η επουλωση του φτερου σε 2-3 εβδομαδες. Τοτε, θα προσπαθησω εφοσον συμφωνειτε να δω πως πεταει αφηνοντας το στον χωρο που ειναι τωρα απο λιγο υψος και αν ολα φαινονται καλα και στεκεται στον αερα, θα πρεπει να αφησω να κανει την ζωη του απελευθερωνοντας το στην ταρατσα του σπιτιου μου (4 οροφοι), αφηνοντας κιολας εκει σπορους και νερο για μια φορα μονο. Θα ηθελα την γνωμη σας για τον τροπο απελευθερωσης.
 

Συνημμένα

  • 149139200_184711603407914_371434424742163648_n.webp
    149139200_184711603407914_371434424742163648_n.webp
    28,1 KB · Προβολές: 10
μενει μονο η επουλωση του φτερου σε 2-3 εβδομαδες. Τοτε, θα προσπαθησω εφοσον συμφωνειτε να δω πως πεταει αφηνοντας το στον χωρο που ειναι τωρα απο λιγο υψος
Όσο μεγαλώνουν τα φτερά του θα κάνει προσπάθειες να πετάξει από μόνο του. Θα καταλάβεις πότε είναι έτοιμο.
 
βοηθησε η αντιβιωση μεχρι τωρα με δυο δοσεις και θα συνεχισω αλλες 5
Δεν θα την σταματούσα πριν τις 10 μέρες. Κι αν δίνεις από το στόμα θα την έδινα ανα 12 ώρες με μεγάλη προσοχή να μην πάει στους πνεύμονες. Την κονσερβα γάτας επίσης θα την σταματούσα.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Καλησπερα σας παιδια, ενα σημερινο βιντεακι το οποιο τραβηξα με αρκετο στρες γιατι εχω καποια περιστατικα με τα ζωα μου και τρεχω απο εδω και απο εκει. Το περιστερακι δειχνει πολυ δυνατο και εσκεμμενα στο βιντεο το κυνηγαω για να δω / δειτε πως μπορει πλεον και ανταποκρινεται και προσπαθει να ξεφυγει πετωντας. Στο τελευταιο πεταγμα στεκεται αρκετα στον αερα αν και μετα κουτουλαει στον τοιχο ευτυχως χωρις να παθει τιποτα. Πιστευω σε λιγες μερες να μπορεσω να το απελευθερωσω αρκει να βοηθησει και ο καιρος. Μου φαινεται λιγακι πονηρουλικο , λες και το εκανε επιτηδες να γλυτωσει την "Μηδεια" εβρισκομενο σε ζεστο χωρο :-)

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Το ένα φτερό της ουράς είναι στραβό; Είναι σπασμένο; Αν ναι, μάλλον θα πρέπει να το τραβήξεις για να βγει νέο, αλλά μην το κάνεις μέχρι να σου απαντήσει και κάποιος που να ξέρει καλύτερα από εμένα.
Καλύτερα το βλέπω και χαίρομαι πολύ για αυτό. Μόνο που θα έλεγα να μην βιαστείς καθόλου να το αφήσεις ελεύθερο. Κράτησέ το αν γίνεται έως να δυναμώσει εντελώς, αν μπορείς βάλε του κάπου κι ένα ξύλο στον αέρα ή δύο ώστε να πηγαίνει από το ένα στο άλλο να δυναμώσουν και οι φτερούγες τους διότι φαντάζομαι με τόσες ημέρες που δεν τις έχει χρησιμοποιήσει, ίσως οι μύες του να έχουν κάπως ατονήσει.
Μπράβο σου που το περιμάζεψες και το περιθάλπεις. Είναι πραγματικά ωραίο να "συναντάς" τέτοιους ανθρώπους.
 
@ianos ναι πραγματι ειναι στραβο / σπασμενο το φτερο στην ουρα που αναφερεις, μηπως αυτος ειναι ο λογος που καμια φορα γερνει του πουλακι δεξια δεν ξερω . Θα το κρατησω οσο χρειαστει απλα κι εγω φοβαμαι μην μαθει στα "ετοιμα" και επειδη δεν πεταει εδω μεσα θα γινει κανονικο pet οικοσιτο και δεν κανει. Κατασκευη τυπου κλαδι δεν μπορω να κανω γιατι ο χωρος ειναι απο συνεργαζομενη εταιρεια και θα μου κανουν παρατηρηση , ηδη βασικα δεν το ξερουν οτι εχω το περιστερι μεσα και εχει γεμισει σπορους και κουτσουλιες τριγυρω, περιμενω να απελευθερωθει για να καθαρισω κι εγω το μερος. Μπορω να κανω πως παω να το πιασω και αυτο τρεχοντας ανοιγει τα φτερα του και πεταει, ενα ειδος εκπαιδευσης. Ευχαριστω.
 
Back
Top