Αναπαραγωγή Το είδαμε κι αυτό, τεχνητή γονιμοποίηση σε καναρίνια.

Μιλάω για τις δυνατότητες πειραματισμού που προσφέρει αυτή η μέθοδος και τα πιθανά αποτελέσματα, καλά ή κακά.
Έχεις δίκιο. Τέτοιου είδους παρεμβάσεις ακυρώνουν το πιο δυνατό εργαλείο της φύσης στην προσπάθεια να εξελίξει τα τα είδη της. Τη Φυσική επιλογή.
 
Έχεις δίκιο. Τέτοιου είδους παρεμβάσεις ακυρώνουν το πιο δυνατό εργαλείο της φύσης στην προσπάθεια να εξελίξει τα τα είδη της. Τη Φυσική επιλογή.

Σταυρο, σε ειδη ζωων εκτροφης μας, η επιλογη εχει παψει να ειναι "φυσικη απ'αρχης. Απλα μιλαμε για ενα ακομη χαρακτηριστικο, την ικανοτητα αναπαραγωγης σε ειδη που ισως λογω της ανατομιας που τους προσδωσαμε αδυνατουν να αναπαραχθουν φυσικα (δεν μιλαω για καναρινια μιας και σημερα πρωτοεμαθα γι'αυτην την τακτικη) ειτε αυτο γινεται για να να αυξηθει η "αποδοση" των γεννητορων οπως το εκλαμβανω εγω.
 
Σταυρο, σε ειδη ζωων εκτροφης μας, η επιλογη εχει παψει να ειναι "φυσικη απ'αρχης
Όχι εντελώς Ανέστη. Θέματα του τύπου "γιατί δε ζευγαρώνουν" το αποδεικνύουν ως ένα βαθμό. Στην οργανωμένη εκτροφή η φυσική επιλογή περιορίζεται αλλά δεν εξαλείφεται.
 
Όχι εντελώς Ανέστη. Θέματα του τύπου "γιατί δε ζευγαρώνουν" το αποδεικνύουν ως ένα βαθμό. Στην οργανωμένη εκτροφή η φυσική επιλογή περιορίζεται αλλά δεν εξαλείφεται.
Εαν τα παραπανω βιντεο ειναι αληθινα κι οντως γινεται τοσο ευκολα τεχνητη γονιμοποιηση στα καναρινια τοτε μαλλον εξαλειφεται. Αφου μπορουν δεν μπορουν να ζευγαρωσουν φυσικα εσυ τα γονιμοποιεις με το χερι κι αν ειναι ανικανα να φτιαξουν φωλιες και να κλωσσησουν ή να μεγαλωσουν μωρα εχεις ηδη ετοιμες παραπαμανες.
 
Το ο,τι δυο οργανισμοί δεν ζευγαρώνουν με φυσιολογικό τρόπο είτε γιατί δεν μπορούν είτε γιατί δεν θέλουν μπορεί κάποιος "κακοπροαίρετος" να ισχυριστεί πως είναι η προστασία της φύσης.
Και "κακοπροαίρετα" να ισχυριστεί πως δεν θα έπρεπε να ολοκληρωθεί αυτή η αναπαραγωγή.
Όπως επίσης "κακοπροαίρετα" θα μπορούσε να αποδείξει πως όλοι αυτοί αναλαμβάνουν το ρόλο "Θεού" και αποφασίζουν για το πόσα και ποια ζώα θα ζήσουν δυστυχισμένα ή για το πόσα πόδια και τι σχήμα θα έχουν...
Φυσικά μόνο ο "κακοπροαίρετος"!
 
Πολλές απο τις μεταλλάξεις των καναρινιών εμφάνισης, ιδιαίτερα οι μεγαλόσωμες και οι κατσαρές, έχουν μεγάλη δυσκολία να αναπαραχθούν επειδή, η ΣΩΣΤΗ επαφή, είναι πολύ δύσκολη. Πολλά απο τα αυγά είναι άσπορα γι' αυτό τον λόγο. Μια τέτοια πρακτική μειώνει τα άσπορα σχεδόν στο 0. Ο αναπαραγωγικός κύκλος δεν διαταράσσεται και τα πουλιά, πέραν απο το στρες της όλης διαδικασίας, δεν έχουν κάποια ιδιαίτερη επιβάρυνση. Αν το πράγμα σταματάει μέχρις εκεί, δεν θα έλεγα οτι αποτελεί καταδικαστέα παρέμβαση. Αν όμως στο μυαλό κάποιων υπάρχουν σχέδια ΑΝΩΜΑΛΩΝ ΖΕΥΓΑΡΩΜΑΤΩΝ για εμφάνιση μούλων και απίστευτων συνδιασμών, τότε το πράγμα... Ξεφεύγει.
 
Γιατι να δημιουργηθεί μια ρατσα της οποίας η αναπαραγωγή δεν είναι εφικτό να γίνει φυσιολογικα;...

Οι ράτσες για τις οποίες γίνεται λόγος, έχουν δημιουργηθεί και υπάρχουν χρόνια τώρα. Η αναπαραγωγή τους γίνεται όλα αυτά τα χρόνια φυσιολογικότατα. Η παραπάνω πρακτική, γίνεται αφορμή συζήτησης επειδή ακριβώς δεν πρόκειται για την φυσιολογική διαδικασία που ακολουθείται απο τον μεγάλο αριθμό εκτροφέων. Πρόκειται για την εξαίρεση που προσπαθεί να δώσει "τεχνικές" απαντήσεις στις δυσκολίες που παρουσιάζονται. Αυτήν την εξαίρεση συζητάμε. Αυτήν κρίνουμε και αξιολογούμε. Ο καθένας απο την σκοπιά που αντιλαμβάνεται το θέμα.

...
Αυτό είναι που κρατάμε από το χόμπι; η παραγωγή;

Το χόμπι είναι απόλυτα συνδεδεμένο με την ΑΝΑΠΑΡΑΓΩΓΗ. Εγώ βλέπω οτι ακόμα και άνθρωποι πού έχουν ένα πουλάκι ρωτάνε πώς θα το ζευγαρώσουν. Δεν ξέρω να υπάρχει τρόπος να διαχωρίσουμε την ΑΝΑΠΑΡΑΓΩΓΗ απο την ΠΑΡΑΓΩΓΗ. Αν θέλεις να πείς κάτι άλλο που δεν καταλαβαίνω κανε το πιο αναλυτικά.
 
Κυριε Μακη εγω αλλο λεω, αλλο αναπαραγωγη που θα κανει καποιος με ενα δυο πεντε οχτω ζευγαρια και στοχο εχει ειτε απλα να βγαλει πουλακια ειτε συνεχως να τα βελτιωνει το κοπαδι του και αλλο ειναι κανουμε τα πουλια μηχανες.
Μεσω της συγκεκριμενης μεθοδου μπορουν να βγουν υβριδια με τεραστιο βαθμο δυσκολιες και σκοπος ειναι το κερδος.
 
Προσωπικά πιστεύω ότι ο σκοπός της συγκεκριμένης πράξης είναι η ικανοποίηση του ανθρώπου να το παίζει Θεός, λές και η φύση δεν ξέρει να κάνει την δουλειά της...
 
Κυριε Μακη εγω αλλο λεω, αλλο αναπαραγωγη που θα κανει καποιος με ενα δυο πεντε οχτω ζευγαρια και στοχο εχει ειτε απλα να βγαλει πουλακια ειτε συνεχως να τα βελτιωνει το κοπαδι του και αλλο ειναι κανουμε τα πουλια μηχανες.
Μεσω της συγκεκριμενης μεθοδου μπορουν να βγουν υβριδια με τεραστιο βαθμο δυσκολιες και σκοπος ειναι το κερδος.

Πιθανότατα! Και το έθεσα απο την αρχή. Απο την άλλη πλευρά, δεν είναι ΟΛΟΙ όσοι χρησιμοποιούν την μέθοδο, αυτού του τύπου άνθρωποι.

Προσωπικά πιστεύω ότι ο σκοπός της συγκεκριμένης πράξης είναι η ικανοποίηση του ανθρώπου να το παίζει Θεός, λές και η φύση δεν ξέρει να κάνει την δουλειά της...
Λές; και αν τον ικανοποιεί τον άλλον να μοιάσει έστω και λίγο στον Θεό του είναι κακό; Δεν ξέρω .
Μακάρι τα ελατήρια να ήσαν πάντα τόσο αγαθά ! Δεν θα είχε τόσες αντιρρήσεις και ο φίλος μας ο Γιάννης.
Αχιλλέα, κάποια (αν όχι όλα) απο τα συγκεκριμένα, μεταλλαγμένα είδη καναρινιών, στην φύση δεν θα ζούσαν ούτε για 24 ώρες.
Αυτό είναι σε όλους γνωστό. Εχουμε ξεφύγει απο αυτή την συζήτηση πλέον διότι δεν έχει νόημα. Είναι κάτι δεδομένο.
 
Το να θέλει κάποιος να μοιάσει στον Θεό είναι διαφορετικό από το να θέλει να το παίξει Θεός και η διαφορά είναι οριακή, αλλά στην δεύτερη περίπτωση δείχνει αλαζονεία. Έν πάση περιπτώση ο καθένας έχει την άποψή του, δημοκρατία έχουμε :)
 
Γιάννη, εγώ προσωπικά καταλαβαίνω τον προβληματισμό σου. Ούτε εμένα μου αρέσει η επιλογή κάποιων ανθρώπων να μετατρέψουν μια ενασχόληση που επέλεξαν ως χόμπι, σε βιοποριστική ενασχόληση. Αυτό που με ενοχλεί όμως περισσότερο, είναι οι άνθρωποι που επιλέγουν να αναπαράγουν απλά για την παραγωγή και πιο συγκεκριμένα, αυτοί που βρέθηκαν δηλαδή κάποια στιγμή με ένα ζευγάρι πουλιά, και οδηγήθηκαν στο να φτιάχνουν ότι ζευγάρι μπορεί να αναπαραχθεί, επειδή το αποτέλεσμα της αναπαραγωγής σημαίνει κέρδος και μόνο.

Παρόλα αυτά, προσπαθώ αυτή μου η πεποίθηση να μην αποτελεί το μοναδικό κριτήριο όταν αξιολογώ τη δουλειά κάποιου εκτροφεα. Το αν πουλάει πουλιά που προκύπτουν από μια προσπάθεια που παράγει αξιόλογα αποτελέσματα μου είναι πλέον σχεδόν αδιάφορο. Με αυτό που εξακολουθώ να έχω πρόβλημα είναι όταν βλέπω πουλιά "μπάζα" (με όρους που αφορούν το πρότυπο των ειδών και μόνο) να παράγονται μαζικά, γιατί σε αυτές τις περιπτώσεις δεν μπορώ να διακρίνω κάποιο άλλο κίνητρο εκτός από το κέρδος και μόνο.

Στην τελική, ας υποθέσουμε ότι κάποιος θέλει να ασχοληθεί με το χόμπι, με ενδιαφέρον να ψάξει λίγο περισσότερο τα πράγματα και αφού ενημερωθεί αρκετά, αποφασίζει να κάνει το ξεκίνημα του. Ποιο είδος εκτροφεα που πουλάει πουλιά πιστεύετε ότι θα έκανε την εμπειρία του πιο δημιουργική και ενδιαφέρουσα;
Μεσω της συγκεκριμενης μεθοδου μπορουν να βγουν υβριδια με τεραστιο βαθμο δυσκολιες και σκοπος ειναι το κερδος
Στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν μιλάμε για υβρίδια. Η παραγωγή υβριδίων είναι ένα θέμα με το οποίο δεν έχω εξοικειωθεί ακόμη μέχρι σήμερα. Με απασχολούσε παλιότερα και εξακολουθεί να με απασχολεί. Με την ευκαιρία, όποιος έχει άποψη σχετικά με το θέμα μπορεί να την εκφράσει σε αυτό το παλιό αλλά πάντα επίκαιρο θέμα Μπορεί η παραγωγή υβριδίων να αποτελεί εκτροφικό στόχο; | PetBirds
 
Τώρα να δείτε με την τεχνιτή γονιμοποίηση τι ράτσες θα βγάλουν. Θα οργιάσουν
 
Back
Top