Ασθένειες Το ενα ρουθουνι του παπαγαλου μου ειναι βουλωμενο

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Axel
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Axel

PB New Member
Εγγραφή
11 Ιαν 2014
Μηνύματα
11
Καλησπερα... Μια ερωτηση ειναι το ενα του ρουθουνι βουλωμενο, οπως τον ειχα κρατημενο ειδα οτι δεν βγαινει αυτο που ειναι μεσα αλλα δεν το σκαλισα κ ιδιαιτερα μηπως το ποναγα το πουλακι.. Αραγε ειναι απο χτυπημα γιατι τον τελευταιο καιρο μου κουτουλαγε συχνα... Να ειναι κρυωμενο; Τις τελευταιες μερες που εχει ψυχρα τα ειχα μεσα... Τι να κανω..;
 
Πάρε λίγο φυσιολογικό ορό και ρίξε στο ρουθούνι του. Λογικά θα μαλακώσει ό,τι είναι και ξαναρίχνοντας μετά από λίγο θα φύγει. Αν δεν έχεις, βράσε λίγο νεράκι και άσε το να γίνει χλιαρό προς κρύο. Μην πιέζεις το πήγμα απλά ρίξε το υγρό με ένα σταγονόμετρο. Οι κινήσεις σου να είναι μαλακές. Το νερό ας πάει μέσα σταα ρουθούνια δεν πειράζει θα το καταπιεί το πολύ πολύ, απλά γι' αυτό όχι μεγάλες ποσότητες μαζεμένες.
Και τα δύο που υποθέτεις μπορεί να είναι. Έχει χρώμα το υλικό στο ρουθούνι;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Axel
Προσπαθουσα να ανεβασω φωτο αλλα δεν μου την ανεβαζει ειναι σκουροχρωμο και σαν ξεραμενο!
 
Τις φωτογραφίες μάλλον θα πρέπει να τις κάνεις resize δες εδώ petbirds.gr/community/threads/Πως-να-επισυνάψω-ένα-αρχείο-στο-μήνυμά-μου.9996/
Αν είναι σκουρόχρωμο το πιθανότερο αίμα ξεραμένο θα είναι από τις κουτουλιές που λες. Πρόσεχε να τραβάς κουρτίνες όταν το βγάζεις έξω.
 
Ευχαριστω! Οποτε να του κανω κανα δυο μερες λες αυτο με το νερακι;
 

Συνημμένα

  • rsz_img_1806.webp
    rsz_img_1806.webp
    88,8 KB · Προβολές: 98
Α αυτό φαίνεται να είναι πάνω και έξω από το ρουθούνι όχι μέσα.
 
Δεν εχει προσβαση ομως μεσα... ειναι φραγμενο!

πολυ λιγο ανοιχτο
 
Μάλιστα. Μαλάκωσέ το και με μία γαζούλα από πάνω στο σημείο που βγαίνει έξω, με το ίδιο νερό, χωρίς να βρέξεις το πουλάκι. Μην το κάνεις βέβαια βράδυ, πρωί για να προλάβει να στεγνώσει αν βραχεί.
 
Ενταξειι θα το κανω αυριο και θα το προσεξω αν χρειαστει να του το κανω κανα δυο μερες... ελπιζω να του περασει... thaanks a lot...
 
Ε βέβαια θα του περάσει. Για εξωτερικά γαζούλα όχι βαμβάκι και κολλήσει καμιά ίνα. Ναι κανα δυο μέρες να δεις να καθαρίσει. Άντε περαστικά :)
 
  • Like
Αντιδράσεις: Axel
Back
Top