Ασθένειες Το ζεμπράκι μου είναι άρρωστο;

the2nd.giant

PB New Member
Εγγραφή
12 Σεπ 2008
Μηνύματα
40
Πόλη
Αθήνα
Μπορει να είμαι λίγο υπερβολική αλλα δεν το νομίζω.
Το θυλικό ζεβράκι μου κοιμήθηκε απο τις 7 η ώρα, πριν καλα καλα νυχτώσει
δηλαδη αλλα το θεωρησα φυσιολογικό γιατι τις πρώτες 5 μέρες που το είχα πάρει δεν είχε κοιμηθεί καλα (ξυπνησε μονο για να πιει νερο). Σήμερα όμως που ξύπνησα ανησυχώ πραγματικά αφου το βλέπω πολύ μαζεμένο κ χωρίς όρεξη.
κλείνει πολύ συχνα τα ματακια του σαν να υποφέρει! Κ ακόμα, με το συμπάθειο κ όλας, την είδα να κάνει κάτι περίεργα κακάκια δηλαδη περισσοτερο σαν τσίσα ήταν που δέν έχω δει να εχουν ξανακάνει.
Σας παρακαλώ όσοι ξέρετε πείτε μου κάτι αν γνωρίζετε..
ειναι κ κυριακη σήμερα κ δεν μπορω να πάρω κ κάπου αλλου να ρωτήσω...
Ελπίζω να πάνε όλα καλα..
 
Κίρκη το πουλάκι σου δεν κινείται, δεν πίνει νερό και δεν τρώει καθόλου; Είναι πιο αδύνατο σε σχέση με το άλλο πουλάκι;
 
Ηταν πολύ κινητικο. Για αυτο τρόμαξα κ τοσο, γιατι φάνηκε οτι δεν είχε τα κέφια του.
Νερο πίνει κ μετα το μνμ που εστειλα ζωηρεψε λίγο κ έφαγε.
είναι λίγο πιο αδύνατο αλλα μου φαίνεται φυσιολογική διαφορά μεταξυ αρσενικού-θυλικου..

Υπάρχει περίπτωση να έχει διάρροια;
κ αν ναι, πώς καταπολεμάτε;
 
Μια εβδομάδα τα έχω μόνο κ τους έχω δώσει μόνο λίγο μήλο αλλα το κοριτσάκι δεν έχει φάει..
ελπίζω να μην μου πάθει τίποτα το καημενούλι μου.. είναι κρίμα...
 
για βασική τροφή τι τους δίνεις;
 
Απ'οτι διαβάζω στο άρθρο δηλαδη χρειάζεται να το πάω σε πτηνίατρο..
δεν λέει κάποιο φυσικό φάρματο για τη διάρροια..
Πάντως είναι λίγο περίεργο, τα περιττώματά της είναι σαν να έχει διάρροια και είναι κάπως πεσμένο αλλα ώρες ώρες ζωηρεύει, κ τρώει κ πίνει..
τι να πω..
Άν ξέρει κανείς κάτι άλλο ή αν το έχει πάθει κ κάποιο πουλάκι του ας στείλει μία γνώμη..
 
τους έχω frutti patee της orlux, ένα μίγμα με στρογγυλά σποράκια κ διάφορα άλλα που δέν λέει τι είναι (ούτε είναι χύμα.. είναι σε ενα κλειστο νάιλον σακουλάκι) κ μου το έδωσαν στο pet hop ως βασική τροφή κ κάτι βιταμίνες σε μπάρα που την κρεμάς που δεν νομίζω να το έχουν αγγίξει...
 
Η τροφή καλή είναι, δεν έχει πρόβλημα απο αυτή...
Καλύτερα να το πας σε κάποιον πτηνίατρο γιατί αν όντως έχει διάρροια θα χρειαστεί κάποιο φάρμακο και να δει τι έχει το πουλάκι.
 
Κιρκη μου μην πανικοβαλλεσαι. Καταρχην ολα τα πουλακια που κ που κανουν "υγρες" κουτσουλιες, διοτι μποριε αν πιουν πολυνερο καποια συγκεκριμενη ημερα. Επισης ετσι υγρες ειναι οταν πχ τρωνε μηλο η διαφορα φρουτα κ λαχανικα.η διαφορα για εμενα ειναι μικρη κ περιλαμβανει κ αλαλ συμπτωματα για να καταλαβεις εαν το πουλακι εχει διαρροια.
τωρα οσον αφορα στο οτι καθεται πολυ συχνα κοιμισμενη, κ εκει θα πρπεει να παρατηρησεις. Κ εμενα καποιες φορες την ημερα φαινεται κουραζοντ;αι κ η θα κοιμηθουν λιγο η θα κατσουν ηρεμα. Κεγω στηνα ρχη ανησυχουσα αλαλ μετα παρατηρησα πως ετσι ειναι το προγραμμα τους. Εσενα καθεται συνεχεια ετσι;τρωει κανονικα;το κακο θα ειναι εαν καθετια συνεχεια φουσκωμενη κ χωρις κινητικοτητα.
το οτι ειναι πιο λεπτη απο τον αρσενικο περιεργο μου φαινεται γιατι νομιζω στα ζεμπρακια συνηθως ο αρσενιος ειναι πιο μικροσωμος απο τη θηλυκια. Αλλα μπορει εσενα ετσι να ειναι η κατασκευη της.
για τη διαρροια κοιτα κ αυτα τα θεματα
Culpret.gr
kiklos.info/kot-check.html
σε καθε περιπτωση παντως να την ελεγχεις αυτες τις μερες κ εαν δε βλεπεις βελτιωση πηγαινε την σε καποιον ειδικο.
 
τους έχω frutti patee της orlux, ένα μίγμα με στρογγυλά σποράκια κ διάφορα άλλα που δέν λέει τι είναι (ούτε είναι χύμα.. είναι σε ενα κλειστο νάιλον σακουλάκι) κ μου το έδωσαν στο pet hop ως βασική τροφή κ κάτι βιταμίνες σε μπάρα που την κρεμάς που δεν νομίζω να το έχουν αγγίξει...

To frutti patee στο έδωσαν σαν βασική τροφή; Σπόρους δεν σου έδωσαν;
Το frutti patee είναι αυγοτροφή με φρούτα και το δύνουμε σαν συμπλήρομα διατροφής. Βασική τροφή θα σου συνηστούσα (αν δεν έχεις) ένα μίγμα σπόρων για εξωτικά και κατα προτίμηση συσκευασμένο και όχι χύμα.
Για διάροια δες και εδώ εκεί που λέει https://community.petbirds.gr/threa...ν-για-τη-διάγνωση-ασθενειών-των-πτηνών.17694/
Βάλε ενα λευκό χαρτί στον πάτο του κλουβιού και δες αν τα περιτόματα του πουλιού σου μοιάζουν με κάποια απο αυτά που δείχνει το παραπάνω άρθρο.
 
γύρω στο μεσημεράκι όλες τις μέρες έπαρναν έναν υπνάκο αλλα αυτή τώρα ακομα δεν ξύπνησε κ έχει τόση υπνηλία; γα αυτο μου φάνηκε περίεργο.. αυτη τέτεια ώρα πηδούσε απο εδώ κ απο εκει σαν την τρελή...
Σας ευχαριστώ πολύ πάντως για ην συμπαράσταση.
αν θέλετε δείτε τις φωτο που εχω ανεβάσει στο προφίλ μου για να δείτε τη διαφορά μεγέθους...
 
τα διάβασα όλα αυτά.. μου έδωσαν frutti patee κ τροφή με σπόρους..
sorry αν δεν το έγραψα κατανοητά.. αυριο βέβαια θα πάω να βρώ κ άλλες τροφές κ βιταμίνες κ να ρωτησω κ κανέναν άλλο..
 
Αν και δε ξέρω από ζεμπράκια θα πρότεινα αρχικά ηρεμία. Αφέρεσε ότι έξτρα τους δίνεις και δώσε σπόρους μόνο κ΄πολυβιταμίνες στο νερό. Το πιο πιθανό είναι η αλλαγή στο διατολόγιο να τους δημιούργησε πρόβλημα. Στο πάτο του κλουβιού βάλε κουζινόχαρτο και παρατήρησε τις κουτσουλιές. Λογικά σε 1-2 ημέρες αν δεν είναι διάρροια θα έχουν κανονικές κουτσουλιές. Εκεί δώσετους τα έξτρα σιγά σιγά ανά 2 ημέρες για να παρατηρείς διαφορες.

Ελπίζω να μην έχει γεννήσει πρόσφατα, γιατί τότε δεν είναι τίποτα ανησυχητικό.
 
Τώρα είδα φωτό και πρόσεξα την εφημερίδα. Αφαίρεσέ την αμεσα γιατί το μελάνι είναι δηλητήριο. Να προτιμάς χαρτί αποροφητικό λευκό ή άμμο. Επίσης το κουτί της NIVEA νομίζω δεν είναι και ότι καλύτερο. Δοκίμασε μια μπανιέρα εσωτιρική κλουβιού.
 
Bgalto to Orlux Frutti-Patee, kai dos tous sketo Sporoia. To Stick min dineis katholou.

An to blepo kala, dinis nero meza se ena kapaki apo crema; Afto to kapaki ebales kato apo tin Patistra. Etsi einai epikindino na pane kotsilies meza sto nero. Prepei na alaseis afto oso pio grigora ginete. Bale mikrotera "potistra" kai min to baleis kato apo tis patistres.
 
Απαντάω και στα 3 τελευταία πόστ μαζί:
δεν έχει γεννήσει (τα έχω μόλις μία εβδομάδα),
τους έχω κανονική ποτήστρα, το νιβέα είναι ππροσωρινή μπανιέρα (τα έχω μόλις μία εβδομάδα),
δεν βάζω πλέον εφημερίδες..
 
μενω παγκράτι, αν ξέρει κανείς κανένα καλό κτηνίατρο να μου προτήνει..
γιατι ψάχνω απ'το πρωι για κάποιο εδω κοντά, να μην ταλαιπωρήσω άλλο
το πουλάκι με τέτεια ζέστη αλλα τιποτα.
μπήκα στο e-pet.gr κ βρήκα διάφορα φαρμακα για δοιάρροια κ τροφές αλλα
φοβάμαι να του δώσω κάτι χωρίς συμβουλή γιατρου..
παρόλα αυτά αν έχει κάποιος εμπειρεία ή όρεξη ας μπεί κ στη σελίδα να μου πεί μιια γνώμη...
 
Back
Top