Γενικά Το ζευγάρι ζεμπράκια μου

του σκουφατου φαινονται διαροια (φωτο)
του ασπρομαυρου ειναι οκ
 

Συνημμένα

  • IMG_20220529_182030.webp
    IMG_20220529_182030.webp
    71,5 KB · Προβολές: 19
ηρθε και νυφη του ασπρομαυρου pied. μπηκε σε κλουβα καραντινας. ελπιζω να ειναι νυφη...
[automerge]1657356647[/automerge]
παντως η φωνη της ειναι μονοτονη κ πιο μπασα
 

Συνημμένα

  • IMG_20220709_113507.webp
    IMG_20220709_113507.webp
    44,1 KB · Προβολές: 22
  • IMG_20220709_113554.webp
    IMG_20220709_113554.webp
    50,1 KB · Προβολές: 22
Καλησπέρα Κώστα,
Θηλυκό είναι μετάλλαξης rCFW. Πιθανών να είναι και φορέας BC. Βέβαια μόνο με ένα πουλί τέτοιας μετάλλαξης μπορείς να το διαπιστώσεις αυτό είτε εάν είσαι τυχερός και είναι και ο αρσενικός σου αντίστοιχος φορέας. Καλή συνέχεια.
 
Το παραπάνω δεν είναι για εμβάθυνση, αλλά περισσότερο για παρατήρηση των μεταλλάξεων.
Γενικά το παρακάτω έχει ίσως ενδιαφέροντα αρχεία υπολογισμών και προγραμματισμού
 
τρομερο ταισμα κανουν τα λευκα pied αφου φοβαμαι μη τα σκασουν! IMG_20221017_175524.webp
[automerge]1666018898[/automerge]
απο το ζευγαρι faun μεγαλωσαμε , απο τα 5 εχουμε κ ενα σκουφατο


IMG_20221017_175909.webp
 
Τελευταία επεξεργασία:
απο τροφες πηγα στο σχημα:
1-5 σκετος κροκος
5-10 κροκος με ασπραδι
10-15 κροκος ασπραδι μπισκοτο η φρυγανια, μηλο κ ραδικι
ανα πασα στιγμη υπαρχει απο την 1η μερα millet και orlux patte gold eggfood
και εννοειται φρεσκο νερακι
 
@kostasbaf , να τα χαίρεσαι τα πουλάκια. Φαίνονται πολύ όμορφα!
1-5 σκετος κροκος
γιατί σκέτος κρόκος και όχι και ασπράδι; Δεν έχω κάποια ένσταση, αλλά θεωρούσα ότι η πρωτεΐνη θα ήταν μάλλον εξίσου απαραίτητη, οπότε πες μου τι μου διαφεύγει. Έχω βέβαια την αίσθηση και ότι τα καναρίνια μου τις πρώτες ημέρες προτιμούν να ταΐζουν κυρίως με κρόκο τα μωρά τους, αν και δεν είχα τη δυνατότητα να το διαπιστώσω με βεβαιότητα.
 
και εγω πριν απο 20 χρονια που ζευγαρωνα καναρινια αυτο εκανα, οποτε μιας δε βρηκα κατι για τα zebra πηγα στο ανωτερω safe mode!
αλλα εχεις δικιο, οχι οτι θα παθουν κατι κ με ασπραδι εννοειτε!
 
@kostasbaf , Κώστα δεν έγραψα έχοντας στο νου μου ότι έχω δίκιο, έγραψα για να μάθω αν κάτι μου είχε στο μεταξύ διαφύγει. Εξακολουθώ και δίνω στα καναρίνια μου αυγό (κρόκο και ασπράδι) όσο έχουν μικρά, και αφήνω τους γονείς να επιλέξουν.
 
@kostasbaf , Κώστα δεν έγραψα έχοντας στο νου μου ότι έχω δίκιο, έγραψα για να μάθω αν κάτι μου είχε στο μεταξύ διαφύγει. Εξακολουθώ και δίνω στα καναρίνια μου αυγό (κρόκο και ασπράδι) όσο έχουν μικρά, και αφήνω τους γονείς να επιλέξουν.
👍
 
male: crested (σκουφι), chestnut flanked ή isabele (καφε με λευκες πιτσιλιες χαμηλα στα φτερα κ στην ουρα), brown cheeks. female: fawn ή brown ή pastel
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
Κώστα αυτό είναι το ίδιο θηλυκό που δείχνεις και πιο πάνω; Γιατί, αν και δεν φαίνονται καθαρά τα χρώματα, μου μοιάζει για fawn pastel ή fawn Isabel. Λογικά το πρώτο για να βγουν τέτοια μικρά εκτός και εάν ο πατέρας είναι φορέας και μας ξεγελάει. Δυστυχώς δεν μπορούμε να ξέρουμε με σιγουριά. Πάντως παρουσιάζουν ενδιαφέρον, θα ήθελα να τα δω και μετά την πτερόρροια.
 
ηρθε και νυφη του ασπρομαυρου pied. μπηκε σε κλουβα καραντινας. ελπιζω να ειναι νυφη...
[automerge]1657356647[/automerge]
παντως η φωνη της ειναι μονοτονη κ πιο μπασα
Αυτό το θηλυκό εννοούσα εγώ
οποτε σε γενικες γραμμες εκει κυμαινονται τα χαρακτηριστικα που εγραψα?
Κατά την γνώμη μου ναι. Όταν αλλάξουν πτέρωμα και τα μικρά θα ξέρουμε με περισσότερη σιγουριά.
 
Back
Top