Γενικά Το ζευγαρι pekin robins

tasioskis

PB Member
Εγγραφή
1 Μαρ 2018
Μηνύματα
901
Πόλη
Πάφος
Με χαρα σας ανακοινωνω, οτι απο εχτες μετα απο πολλα χρονια, ξανα ειμαι κατοχος, για πρωτη φορα σε ζευγαρι, των πτηνων αυτων. Ειναι κατα την γνωμη μου, απο τα λιγα πτηνα, που χαιρεσαι και να ακους το μελαχγολικο τους τραγουδι, αλλα χαιρεσαι να βλεπεις τα ζωηρα τους χρωματα και τα ακροβατικα που κανουν. Γενικα αυτα τα πουλια μονο οταν κοιμουνται σταματουν το πεταγμα, ολη μερα ειναι σε κινηση. Οταν λεω ακροβατικο το εννοω, στο παρελθόν ηταν 2 φορες που ημουν κατοχος pekin robin για αρκετα χρονια, πολλες φορες τα πουλια αυτα εκαναν ακροβατικο 360. Πηδουσαν απο την πατηθρα τους, εκαναν εναεριο 360 μοιρες, και ξανα προσγειωνονταν στην ιδια πατηθρα.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 

Συνημμένα

  • 20190410_091540-1282x606.webp
    20190410_091540-1282x606.webp
    77,5 KB · Προβολές: 47
  • 20190410_120348-1282x754.webp
    20190410_120348-1282x754.webp
    107,4 KB · Προβολές: 45
  • IMG-0e5a750f916cb04f3e614c83d4d5ae29-V-1282x2279.webp
    IMG-0e5a750f916cb04f3e614c83d4d5ae29-V-1282x2279.webp
    138,1 KB · Προβολές: 52
  • 20190410_120417-1282x1767.webp
    20190410_120417-1282x1767.webp
    80,6 KB · Προβολές: 52
Έξοχα! Καλώς όρισαν στην φτερωτή σου οικογένεια! Να σου ζήσουν πολλά χρόνια και να τα χαίρεσαι με τα χαρίσματα και την φυσιογνωμία τους που μας περιέγραψες! Εύχομαι να ευχαριστηθείς όπως επιθυμείς την εκτροφή τους! Σε ευχαριστούμε θερμά για την παρουσίαση! 🙂👍👌
 
Καλώς τα δέχτηκες τα υπέροχα αυτά πουλάκια!👍 Να τα χαρείς!

Δεν τα έχω ξαναδεί και φαίνονται να έχουν φοβερό ενδιαφέρον βάσει των όσων λες..
Μπορείς να μας δώσεις πληροφορίες για το που τα βρήκες, πόσο στοίχισαν κλπ; Εαν θελεις φυσικά.
 
Σας ευχαριστω! Η αληθεια ειναι οτι εψαχνα πανω απο ενα χρονο να βρω, τελικα μια μερα, ερχεται ο γειτονας μου, να μου ματιασει τις καρδερινες, και ειπε οτι ειναι σε διαδικασια να ψαξει απο εξωτερικο να βρει καρδιναλίους. Και επειδη ειναι γνωστης, εχει φερει ηδη απο βελγιο και ολλανδια καναρινια με πιστοποιητικα, του ειπα να ψαξει και για ενα ζευγαρι pekin robins. Ενω βρηκαμε και περιμενα να μας στειλουν τα πουλια, τελευταια μερα ενημερωσαν τον γειτονα, οτι δε θα στειλουν τα pekin robins διοτι αρρωστησαν, και επειδη εγω "ξεσηκωθηκα" με την ιδεα οτι ημουν τοσο κοντα, οργωσα ολη την κυπρο για να βρω. Η τιμη τους ειναι 300 ευρω .
 
Δεν κανει τιποτα.
Με σωστη προετοιμασία καθαριότητα αγαπη και προσοχή που απο οτι εχω δει και στις καρδερινες οπου εκτρεφεις κανεις. Ειμαι σίγουρος οτι ολα θα πανε καλα
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Πολύ όμορφα, ίδια τιμή περίπου και εδώ. Πριν την απαγόρευση εισαγωγής πτηνών από την Ασία η τιμή τους ήταν στα επίπεδα καναρινιού και μπορούσες να τα βρεις σε όλα τα πετσοπ.
Είσαι σίγουρος ότι είναι ζευγάρι;
 
Θυμαμαι οταν ημουν μικροτερος, ειχαμε στη Χαλκιδα και ηταν φθηνα. Αν λες male/female θα κανω αναλυση dna.
[automerge]1554892794[/automerge]
Δεν κανει τιποτα.
Ειμαι σίγουρος οτι ολα θα πανε καλα
Σε ευχαριστω πολυ
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Tάσο, δες παρακάτω, και έμενα ο Αντώνης @Tony Forpus (👍 ), με είχε βοηθήσει πρόσφατα παραπέμποντας με:

Το εργαστήριο

Η διαδικασία:

Το τεστ αυτό καθαυτό στοιχίζει (για ένα πουλάκι) 9,5euro+5,2 τα μεταφορικά με ΕΛΤΑ. Tο δείγμα το έστειλα στο εργαστήριο στην Γερμανία την περασμένη Πέμπτη. Έφτασε εχθές το πρωί και σήμερα το πρωί έλαβα το αποτέλεσμα.

Όλη η διαδικασία γίνεται διαδυκτιακά και πανεύκολα με 3-4 βήματα.
Ουσιαστικά, φτιάχνεις ένα account, επιλέγεις τι test θελεις να γίνει, πόσα πουλάκια θελεις να τεστάρεις και τι είδη είναι.
Αφού ολοκληρωθούν αυτά τα βήματα δημιουργείται ένα voucher, πληρώνεις (κάρτα) και με την πληρωμή λαμβάνεις ένα e-mail με οδηγίες για την αποστολή των δειγμάτων. Τυπώνεις το voucher και το βάζεις μαζί με τα δοκίμια και το στέλνεις.
Τα δοκίμια ειναι 2-3 πούπουλα που πρέπει να τα βγάλεις εσύ από το πουλάκι για να υπάρχει "φρέσκο" δείγμα DNA. Οι οδηγίες που στέλνουν είναι αναλυτικότατες.

Όλο το post που εξηγεί το γιατί έκανα το τεστ εδώ.
 
Αυτο το ποστ εψαχνα Δημητρη. Σε ευχαριστω πολυ. Εχω κανει ολες τις διαδικασιες, το θεμα ειναι οτι μου εστειλαν το Shipment form χωρις οδηγιες, και δεν ξερω τι να βαλω στο PosNo και σε τι θα βαλω τα φτερακια;
 
Εντύπωση μου κάνει γιατί είναι εντελώς αυτοματοποιημένο το σύστημα τους. Λογικά θα έπρεπε να έχεις λάβει ένα e-mail με δυο συνημμένα, ένα το shipment form και ένα οι οδηγίες.

Επίσης, δες παρακάτω το δικό μου shipment form .
Kάθε πουλάκι έχει το δικό του PosNo (για να εχει το δικο του ID#), διπλά το τεστ που θέλεις να γίνει και μετά το είδος του πουλιού. Αν έχει δαχτυλίδι συμπληρώνεις και αυτό το πεδίο.
Capture.webp

Τα φτερά μπορείς να τα βάλεις σε ένα καθαρό σακουλάκι το οποίο άπλα φρόντισε να κλείσεις καλά. Δεν παθαίνουν κάτι.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πάρα πολύ όμορφα πουλιά, εύχομαι καλούς απόγονους αν είναι ζευγάρι! Τώρα που θα έχεις mealworms να μου στείλεις μερικά 😛
Πριν 1,5 μήνα βρήκα ένα σε κατάστημα στον Πειραιά με 150 ευρώ αλλά μόλις άκουσα την τιμή σταμάτησα τις ερωτήσεις 😉
 
Back
Top