Αναπαραγωγή Το θηλυκό κοκατίλ μου προτιμάει εμένα κι όχι τον αρσενικό

giannisvlg

PB Member
Εγγραφή
22 Ιουλ 2019
Μηνύματα
1.588
Πόλη
Αθήνα
Καλησπερα θελω να σας πω τον πονο μου και χρειαζομαι βοηθεια Εδω και αρκετο καιρο εχω αποκτησει ενα αρσενικο κοκατιλ μετα το θηλυκό που ειχα.Το δε θηλυκό οσοι θυμαστε εκανε αυγα σε βαθμο που ξεπέρασαν τα 20 και ακολούθησα αγωγή μειωσα φως και σταματησε μετα αλλα βοηθησε και ο αρσενικος δε ξερω πως την εβγαλε απο τον οίστρο(να τονισω οτι κρατησα καραντίνα).Τα τοποθετησα σε 80αρα ζευγαρωστρα και μετα απο 2 βδομαδες εβαλα φωλια γιατι έβλεπα ωραιες συμπεριφορές και κάνανε συνέχεια κάλεσμα για ζευγάρωμα. Ξεκινησα μπροκολο αυγο αυγοτροφη σπιτικη γλυστριδα καροτο καλαμποκι σπορους τσια και διαφορα τετοια διοτι τρωνα τα παντα χωρις ζόρι.Τωρα να μπω στο θεμα μου εχουν πυρωσει πολυ διοτι απο κατω στη περιοχη αυτη δεν εχουν φτερα κλπ και ειναι αδιανα. Απλως ρε παιδιά επειδη η θυληκια μου ειναι εξημερωμένη θελω να πω ηρεμη καθεται στο χερι κλπ θελει εμενα.Δηλαδη προσεχω να μην ακουμπω ερωτογενεις περιοχη πλατη κλπ αλλα αυτη σκυβει.Και οταν παει ο αρσενικος απλα φευγει απλα αυτο που με παρεξενευει ειναι οτι αν δεν τον χωνευε θα τσακώνονται που αυτο δε γινετε καν.Δεν ειναι το ζευγαρι που θα ξυστει μεταξύ του και θα φιλήσει το ενα το αλλο αλλα δε τσακωνονται και τρωνε διπλα διπλα και κοιμουνται διπλα.Εγω τι μπορω να κανω για να ζευγαρωσουν.Να πω και κατι που δε το ξανα κανω γιατι δε μου φαίνετε σωστο.Χαϊδευα το κεφαλι της θυληκιας ηρεμουσε και πλησιαζε ο αρσενικος ανέβαινε πανω αλλα τελικα δε καταφερε να εστίαση πειτε γνωμες και σορρυ για το πρηξιμο.
 
Δηλαδη να μη το πιανω χαϊδεύω κλπ
Εγώ έτσι έκανα. Η πρώτη μου αμαζόνα ήταν τρομερά δεμένη μαζί μου. Απο την ώρα που πήρα τον αρσενικό σταμάτησα οποιαδήποτε επαφή γιατί ήθελα να ξεκολλήσει απο πάνω μου.
 
Γιάννη, πότε το θηλυκό έκανε το τελευταίο του αυγό; Και...
Σε πόσο χρονικό διάστημα έκανε αυτά τα περίπου 20 αυγά;
Ρωτώ διότι αν είναι σχετικά πρόσφατα, τότε μήπως θα έπρεπε να τους δώσεις παραπάνω χρόνο, χωρίς να βάζεις ερεθίσματα αναπαραγωγής (π.χ. φωλιά) ώστε να ξεκουραστεί ο οργανισμός της θηλυκιάς;
 
@ianos Το πηγα για εξετασεις το πουλακι και τον αρσενικο φυσικα κουτσουλιες κλπ και μου ειπε η γιατρος οτι δεν της λείπει κανα στοιχείο ειναι ολα εντάξει
Αλλα ρε παιδια λετε να κατσει στον αρσενικο ολη την ωρα την κυνηγαει και αυτη δεν κάθεται ενω ειναι φουλ πυρωμενη
[automerge]1598823907[/automerge]
Δεν το κανω για πώληση καθαρά για τα πουλια να σφίξουν οι σχέσεις τους και για έμενα επειδη προσπαθω εδω και χρονια με διαφορα ειδη αλλα μονο με τρωκτικα εχω καταφέρει. Φυσικα οτι κανουν μένει σε εμένα
 
Χωρίς να έχω πρόθεση να αμφισβητήσω τον γιατρό, θα ήθελα να μου απαντούσες στα ερωτήματα που σου έθεσα στο προηγούμενο ποστ και επιπρόσθετα για το τι εξετάσεις έκανε ο γιατρός και βρήκε ότι δεν λείπει κάποιο στοιχείο.
 
Πηγα σε πτηνιατρο νομιζω δουκακη λεγεται εκανε αιματολογικες και κουτσουλια και μου πε οτι ειναι ενταξει
Λοιπον σημερα καταλαβα οτι οταν δε με βλεπουν ζευγαρωνουν αλλα ακουστε εβαλα καμερα και τα βλεπω απλως ρε παιδια ανεβαινει ο αρσενικος προσπαθει να βρει απο που να βαλει την ουρα για να τριψει την αμαρα αλλα δε τα καταφερνει και μετα πεφτει απο πανω της επειδη η θυληκια παει πολυ μπροστα γερνει δε ξερω αν καταλαβατε
 
Παιδια εχω το εξης προβλημα ολα καλα τα κοκατιλ συνεχιζουν να βατευονται κλπ.Αλλα σημερα μετα το βατεμα η θηλυκια οχι τιποτα σπουδαιωηφαν λιγο επιθετική οχι πολυ ομως απλως οταν πλησιαζε πολυ το αρσενικο και αυτη δεν ηθελε και του όρμησε
 
Παιδια χρειαζομαι βοηθεια.Ξερω σας εχω πριξει πανε ολα καλα σε ενα σημειο καθε μερα βατευονται 2 φορες και αυριο περιμενω αυγο ειναι πολυ πρισμενη χαμηλα η κοιλία.Τωρα οταν ειναι η θηλυκια στη φωλιά και παει ο αρσενικος να μπει αλλες φορες μπαινει και βγαινει αμεσως η θηλυκια και αλλπτε του ορμάει.Ενω οταν ειναι ο αρσενικος μεσα δεν εχει θεμα να μπει η θηλυκια μεσα της σφυριζει αλλα οταν ειναι μεσα αυτος ποτε δε μπαινει.πριν ξεκινησει ολη αυτη η φαση ζευγαρωμα κλπ δεν υπαρχαν αυτα καταλαβαινω οι ορμονες αλλα και αυτος ο ταλαίπωρος θελει να την βοηθησει παει να μπει στη φωλια και πετάγεται και του ορμαει μεχρι να φυγει απο την εισοδο της φωλιάς και μετα το αφηνει και οταν βγαινει τρωνε μαζι κλπ αλλα περιμενω αυγα πειτε τι μπορω να κανω.
 
τι μπορω να κανω.
Να τα αφήσεις στην ησυχία τους ώστε να κάνουν αυτό που λέει το ένστικτό τους. Δεν μπορείς να κάνεις και τίποτα άλλο ούτως ή άλλως.
 
Καλησπερα ειχα μερες να σας ενημερώσω. Τα κοκατιλ μεχρι στιγμης εχουν 5 αυγουλακια αν και δε νομιζω να κανει αλλα επειδη εχει ξεπριστει αλλα ποτε δε ξέρεις. Οριστε και τα αποτελέσματά.

egg-candling.webp
 
Back
Top