Το καινούριο μου "μπαλκονάτο" Εκτροφείο

abscanary

PB Member
Εγγραφή
17 Μαρ 2008
Μηνύματα
263
Πόλη
Αθήνα
Μετά από πολύ προσπάθεια, σκέψη και συνεχείς «διαπραγματεύσεις» κατάφερα να ολοκληρώσω το μικρό μου εκτροφείο στο μπαλκόνι. Οφείλω να ευχαριστήσω όλα τα παιδιά του Forum γατί μου έδωσαν το κίνητρο για το επιχειρήσω. Το τελικό αποτέλεσμα νομίζω ότι ανταποκρίνεται στις προσδοκίες μου.

Προβλέπονται πέντε ζευγαρώστρες, ένω αναμένεται να φιλοξενηθουν 2 ζευγάρια και μόνο.

Παραθέτω φωτογραφίες με τη σειρά και επεξηγώ:

Έχουμε και λέμε:

Φωτό 1: Διαθέτω έναν χώρο μήκους 80 εκ περίπου (απ’ την κολώνα έως την ντουλάπα). Μου επιτρέπεται να βγω έως τους 44 πόντους (άρα βάθος 44 εκ.) και το ύψος λόγω της βρύσης ξεκινάει από το 1 μ. Η τέντα είναι περίπου στα 2.30 μ Αυτό μας αφήνει έναν ελεύθερο χώρο 1.30 μ. Επειδή αυτό το ύψος δεν με ικανοποιεί αναγκαστικά μεταφέρω την βρύση.

Φωτό 2: Εδώ η βρύση έχει μεταφερθεί. Αυτό μου αυξάνει το επιτρεπόμενο ύψος στα 2:00 μ. τουλάχιστον (από τα 1,30μ).

Φωτό 3, 4: Τοποθετείται ο μεταλλικός σκελετός με τις ζευγαρώστρες. Οι διαστάσεις του κάθε κλουβιού είναι Μ63*Υ35*Β33

Φωτό 5, 6, 7: Η εξωτερική, «κινητή» μονάδα είναι δικής μου σχεδίασης με ιδέες από πολλές πηγές. Η κατασκευή είναι από αλουμινά. Στις τρεις πλευρές (οροφή, δεξιά, αριστερά) έχει χρησιμοποιηθεί Πάνελ πολυουρεθάνης 2.4 εκ. Το σόκορο έχει κλειστεί παντού με αλουμινογωνίες σχήματος Πι κολλημένες με σιλικόνη. Δεν έχει τοποθετηθεί πλάτη στην κατασκευή αλλά ρόδες στη βάση. Η ιδέα είναι να εφαρμόζει στον τοίχο και να απομακρύνεται όποτε χρειάζεται. Στο μπροστά μέρος έχει τοποθετηθεί σίτα ρολό. Να επισημάνω, για όσους δεν το κατάλαβαν απ’ τις φωτογραφίες, ότι η σίτα έχει τοποθετηθεί ανάποδα (το μέσα – έξω). Αυτό έγινε για να κερδίσω 2 πόντους από την πλευρά του κλουβιού (για ταϊστρες – ποτίστρες κλπ).

Φωτό 8, 9, 10: Δύο από τα Λευκά malinois μου.
 

Συνημμένα

  • 1DSC05617a.webp
    1DSC05617a.webp
    9,6 KB · Προβολές: 1.283
  • 2DSC05636a.webp
    2DSC05636a.webp
    10,2 KB · Προβολές: 1.135
  • 3DSC05706a.webp
    3DSC05706a.webp
    7,3 KB · Προβολές: 1.265
  • 5DSC05709a.webp
    5DSC05709a.webp
    8,4 KB · Προβολές: 1.389
  • 6DSC05850a.webp
    6DSC05850a.webp
    9,3 KB · Προβολές: 1.261
Συνεχίζω με τις υπόλοιπες:
 

Συνημμένα

  • 51DSC05849a.webp
    51DSC05849a.webp
    11,9 KB · Προβολές: 603
  • 7DSC05851a.webp
    7DSC05851a.webp
    10,9 KB · Προβολές: 812
  • 8DSC05768a.webp
    8DSC05768a.webp
    7,4 KB · Προβολές: 662
  • 91DSC05767a.webp
    91DSC05767a.webp
    6,9 KB · Προβολές: 583
  • 9DSC05769a.webp
    9DSC05769a.webp
    7,7 KB · Προβολές: 569
Τίμο η κατασκευή είναι εξαιρετική. Να την χαρείς! Εχει λύσει όλα τα "μπαλκονοπροβλήματα".
Βάλε μόνον ένα θερμόμετρο εξωτερικού χώρου, μέσα κοντά στα κλουβιά,
ώστε να μπορείς εύκολα να βλέπεις τις επικίνδυνες ημέρες την θερμοκρασία.
Το κουτί εξασφαλήζει μεν τα πουλάκια απο διάφορα έντομα και άλλες επισκέψεις
τους στερεί όμως την άνετη ροή του αέρα, που πίστεψέ με, είναι πάρα πολύ σημαντικό
πράγμα,ιδιαίτερα το καλοκαίρι. Ενα ή και περισσότερα ανεμιστηράκια απαγωγής αέρα
στα πλαινά, θα δημιουργούσαν μια ελαφρά ροή και ανανέωση του αέρα στο εσωτερικό.
 
Σας ευχαριστώ πολύ όλους παιδιά

Μάκη το θερμόμετρο ήδη υπάρχει και βρίσκεται στην κουζίνα
Ο εξωτερικός αισθητήρας όμως έχει τοποθετηθεί μέσα στην κατασκευή

Πρίν από λίγο κατέγραψε:

Εσωτερική Θερμοκρασία (Κουζίνας): 32
Εξωτερική Θερμοκρασία (Μέσα στην Κατασκευή): 33.7

Όσο για την ροή του αέρα
το σχέδιό μου απ' την αρχή ήταν να μην χρησιμοποιώ τη σίτα τις πιο ζεστές ημέρες.
Αντί αυτής έχω ήδη προμηθευτεί μια λοσιόν σιτρονέλας.
Θεωρείς τη χρήση ανεμιστήρων απαραίτητη σε κάθε περίπτωση;
 

Συνημμένα

  • DSC05861a.webp
    DSC05861a.webp
    6,3 KB · Προβολές: 315
πραγματικα φτιαγμενο με μερακι.. μια μικρη παρατηρηση για τα πουλακια σου ομως.. Τα ασπρα ειναι ζευγαρι; Εαν ναι, σου προτεινω να μην τα κανεις ζευγαρι. στο λεω αυτο επειδη διακρινω και κιτρινο χρωμα στα φτερα τους, που σημαινει οτι δεν ειναι καταλληλα για ζευγαρωμα μεταξυ τους
 
Ευχαριστώ Φίλε Γιώργο για τις παρατηρήσεις σου. Τα λευκά δεν είναι ζευγάρι είναι μπαμπάς και γιος. Τώρα πια έχουν χωριστεί.
 
Τιμο παρα πολυ ωραια και οργανωμενα ολα. Σιγουρα αξιζε και με το παραπανω η κατασκευη της. Σου ευχομαι να την δεις οπως ακριβως την φανταζεσαι (απο πουλια εννοω). Τα κλουβια ειναι αγορασμενα ετοιμα; Και αν ναι, ποσο κοστιζουν;
 
Θεωρείς τη χρήση ανεμιστήρων απαραίτητη σε κάθε περίπτωση;

Η παρατήρησή μου, έχει νόημα όπως καταλαβαίνεις, μόνον για κάποιο
περιορισμένο αριθμό ημερών μέσα στην καλοκαιρινή περίοδο.
Εαν τώρα έχεις 34β σε κάποιον καύσωνα διαρκείας(2-3 ημερών) τα νούμερα
θα είναι "επικύνδινα".
Γι' αυτές και μόνον τις περιπτώσης που συνήθως υπάρχει και άπνοια
θα έλεγα ΝΑΙ, την θεωρώ απαραίτητη, για να μην υπάρξουν δυσάρεστες εκπλήξεις.
 
Τίμο έχεις κάνει πολύ καλή δουλειά όντως! Το μόνο πρόβλημα που μπορώ να σκεφτώ και το οποίο έχει αναφερθεί ήδη, είναι οι υψηλές θερμοκρασίες. Ποια ήταν η υψηλότερη θερμοκρασία (μέσα στα κλουβιά) που παρατήρησες έως τώρα;
 
Τίμο η κατασκευή σου είναι σούπερ. Σε παρακαλώ εάν έχεις το χρόνο πες μας τι υλικά χρησιμοποίησες και από που τα προμηθεύτικες. Τι γίνεται με το συνολικό κόστος; Οι ζευγαρώστρες είναι έτοιμες ή δικής σου κατασκευής; Εάν έτοιμες από που τις προμηθεύτικες και πόσο;
 
Γιώργο και Οδυσσέα τα Κλουβιά είναι αγορασμένα έτοιμα. Κατέληξα σε αυτά αφού εξέτασα όλες τις εναλλακτικές (γνωστές σε εμένα) περιπτώσεις. Θεωρώ ότι τα συγκεκριμένα κλουβιά ανταποκρίνονται (περισσότερο) στις απαιτήσεις που εγώ έχω θέσει και δεν υποστηρίζω σε καμία περίπτωση ότι είναι τα καλύτερα. Έθεσα για παράδειγμα ως πρώτη προτεραιότητα την Ευκολία στον καθαρισμό των κλουβιών και την καθαριότητα του περιβάλλοντος χώρου.

Το κόστος των συγκεκριμένων κλουβιών είναι πολύ υψηλό και φτάνει τα 150 ευρώ για κάθε ζευγαρώστρα.

Σταύρο η
 

Συνημμένα

  • 1DSC05863a.webp
    1DSC05863a.webp
    11 KB · Προβολές: 406
  • 2DSC05864a.webp
    2DSC05864a.webp
    10 KB · Προβολές: 353
  • 3DSC05866a.webp
    3DSC05866a.webp
    10,5 KB · Προβολές: 331
  • 4DSC05867a.webp
    4DSC05867a.webp
    10,8 KB · Προβολές: 333
  • 5DSC05869a.webp
    5DSC05869a.webp
    15,9 KB · Προβολές: 408
μπραβο καλη δουλεια κατι τετοιο σκεφτομαι να κανω και εγω εχουμε περιπου το ιδιο μπαλκονι εως και τα χρωματα μπορεις να μας πει απο που πηρες τα κλουβια η ποιας εταιριας ειναι;
 
να σε ρωτησω κατι; Το κατω μερος των κλουβιων ειναι αποσπωμενο; η υπαρχει πλεγμα. εγω στα κλουβια που εχω το αφαιρω και βαζω αμμο (grtt).
 
Φίλε Τιμο φοβερή σκέψη έδωσες πολλές και καλές ιδέες (λύσης ) με το πρόβλημα του χώρου πολύ καλή κατασκευή
 
Back
Top