Αναπαραγωγή Το καλοκαιρι γεννουν οι παπαγαλοι;

νικος τ

PB New Member
Εγγραφή
10 Μαϊ 2009
Μηνύματα
34
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Εχω 3 ζευγαρια παπαγαλων, το χειμωνα εβγαλα μονο αυγα και 1 ζευγαρι εβγαλε ενα αλλα την 9η μερα πεθανε 😡 το καλοκαιρι μπορουν να γεννησουν γιατι μου λενε οτι γινεται αλλα δεν βλεπω τιποτα ουτε στη φωλια μπαινουν ουτε γενναν, σε μερικους ισως να φανει βλακεια αλλα ειμαι καινουργιος.
 
Για τι ειδος παπαγαλων μιλας; 😕 Τα κοινα Budgies?

Tωρα που αρχισαν οι ζεστες να βγαλεις τις φωλιες και να τις ξαναβαλεις το Σεπτεμβριο και να τους κανεις διατροφικη προετοιμασια. Τις φωλιες δεν τις αφηνουμε ολο το χρονο στο κλουβι διοτι αν αρχισει να γενναει το θηλυκο και δεν αφαιρεσεις τη φωλια καποια στιγμη μολις μεγαλωσουν και βγουν τα μικρα μπορει να μην σταματησει μεχρι να εξαντληθει και να την χασεις.
 
Ενα καλο μιγμα σπορων (οχι χυμα), φρεσκα φρουτα και λαχανικα εποχης καλα πλυμμενα καθε μερα, αν δεν τα τρωνε μια επωνυμη συσκευασμενη βιταμινη ειτε σε τροφη ειτε σε υγρη μορφη (αν βαλεις κατι τετοιο στο νερο μπορεις να το αφηνεις μονο για λιγες ωρες τωρα το καλοκαιρι).

Για να μπουν στην αναπαραγωγικη φαση (οχι για τωρα διοτι μπορει να χασεις τα πουλια απο τη ζεστη) χρειαζονται αυγο η αυγοτροφη (προσοχη διοτι το αυγο αλλοιωνεται ευκολα και γινεται επικινδυνο αν το φανε) και ασβεστιο σε υγρη μορφη η σουποκοκκαλο.
 
τα βαζο αυγο καθιμερινα αλα εαν δν μπορουν να γενισουν τορα τοτε ποτε θα μπορουν το χιμονα εγο βλεπο οτι τορα γεναν σε αλους αλα εμενα τιποτα
 
τι παπαγαλοι ειναι;τα εχεις σε εσωτερικο ή εξοτερικο χωρο;ολα μαζι για αναπαραγωγη δεν ειναι καθολου καλη ιδεα... Μπορει να ετοιμαζονται τωρα για πτεροροϊα... Με τετοια ζεστη ιδικα αν τα εχεις εξω πως να μπουν στη φωλια;
 
πολλοι τα βαζουν μαζι.. Αλλα επιδη σκεφτομουν να παρω και αλλο ζευγαρι και το εψαξα...2 εμπειρα ατομα μου ειπαν τις εμπειριες τους.. Που δεν ειναι καθολου καλες...
δεν εχεις προβλημα να ειναι ολα μαζι σε μεγαλοκλουβι, αλλα οχι αναπαραγωγη στο ιδιο κλουβι...
αστα για την ωρα και απο σεπτεμβρη εφοδιασμενος με πολυ υπομονη... Ξεχωριστα το καθε ζευγος... Καθημερινα αυγο-αυγοτροφη, βιταμινες,υσιχια και καταληλη φωλια νομιζω θα δεις μωρακια(αυτα εινα τα βασικα.. Εχει και αλλα λιγο ποιο περιπλοκα)
 
οι ζευγαρωστρες ειναι καλες... Αν βρεις καιμε καθετα καγκελα ακομα καλυτερα...
 
ειχες κανει ολα τα παραπανω; Μηπως τα πουλια ηταν μικρα ακομα σε ηλικια τοτε;τωρα ποσο χρονων ειναι;
 
αν εκανες ολα αυτα και δεν ζευγαρωναν και ειναι σε καταλιλλη ηλικια κοκ.. Εγω δενμπορω να βοηθισω παραπανω... Ισως καποιος ποιο εμπειρος να σου πει τι πρεπει να κανεις...
 
Μπορεις να ανεβασεις μια καθαρη φωτογραφια απο ολα;

Χωρισε τα ζευγαρια που θες βαλε τα σε διαφορετικα κλουβια(το καθε πουλι μονο του) κανε τους καλη διατροφικη προετοιμασια με αυτα που αναφερθηκαν πανω και βαλε τα σε ζευγαρωστρες με χωρισμα για μια βδομαδα και βαλε τα μαζι.

Αυτα βεβαια την καταλληλη εποχη(τον Σεπτεμβριο στην περιπτωση σου) και οχι τωρα.
 
εσυ fotis K μου πεις τιποτα

- Αυτόματη συγχώνευση post στις 19:00 - Το προηγούμενο post δημιουργήθηκε at 18:58 -

πλιζ οποιοσ ξερει κατι ασ το πει

- Αυτόματη συγχώνευση post στις 19:04 - Το προηγούμενο post δημιουργήθηκε at 19:00 -

εγο τα εχο τορα σε κλουβα να τα βαλο ζευγαρι ζευγαρι σε ζευγαροστρες αρσενικο θιλικο και στι μεσι χοριζμα
 
"Όχι τώρα αναπαραγωγή... Τον Σεπτέμβριο καλύτερα"
"Διατροφική προετοιμασία"

Τα ανωτέρω τα έχω δει σε αρκετά πόστ, ήδη από πέρσι το καλοκαίρι.
Τότε, ακόμη και τον Σεπτέμβριο, έκανε αρκετή ζέστη.
Και άντε να έλθει και ο Οκτώβριος, ή και ο Νοέμβριος, αλλά τελικά δεν έγινε τίποτε, με το δικό μου ζευγάρι.

Όσο για την διατροφική προετοιμασία, έχουν γίνει αναφορές ότι αυγό και βιταμίνες, τώρα με την ζέστη αλλοιώνονται εύκολα και πως πρέπει να τα έχουμε στο κλουβί για λίγες μόνον ώρες.
Και αν δεν τα πλησιάζουν καν σε αυτό το διάστημα, τότε τί κάνουμε;

Άντε και να τους φτιάχνω ένα αυγό την ημέρα και άντε αφού δεν το τρώνε, να το πετάω...
Με τις βιταμίνες στο νερό όμως τί γίνεται, από την στιγμή που τους έχω εξωτερική μπανιέρα στην οποία όμως δεν κάνουν μπάνιο, αλλά την χρησιμοποιούν μόνον ως ποτίστρα;
Έτσι και βάζω καθημερινά, βιταμίνη στην ποτίστρα τους, χαμένη θα πάει.
Τί κάνουμε και με τις ορέξεις του Τιραμόλα;
 
Back
Top