Ασθένειες Το καναρίνι μου άλλαξε χρώμα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης dmpatanis
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
katerina_k, αν θέλεις μπορείς να πεις την άποψή σου σχετικά με το θέμα, να ρωτήσεις ή όχι οτιδήποτε το αφορά αλλά σε παρακαλώ πολύ να εκφράζεσαι με κόσμιο τρόπο. Διαφορετικά, δε θα επιτρέψω άλλο μήνυμα με το ίδιο ύφος και τις ύβρεις των προηγούμενων μηνυμάτων σου. Δε σου μίλησε κανείς άσχημα και οφείλεις να φέρεσαι στους συνομιλητές σου με τον ίδιο τρόπο.
 
κατερινα αν διαβασες συνολικα το θεμα ισως να καταλαβες οτι στην ουσια του θεματος ισως και να συγκλινουμε. Διαφωνω καθετα με το φρασεολογιο ομως που χρησιμοποιεις για να στηριξεις το δικιο των αποψεων σου. Εδω βρισκομαστε γιανα μαθαινουμε και αν εχει κατι να προσθεσεις σε αυτο (καποια ερευνα πχ γιαυατα που λες) ειμαι σιγουρος οτι δεν θα μαι ο μονος που θα χαρει να την διαβασει. Εγω δεν εχω εμπειρια απο αυτα τα σκευασματα αλλα και αυτοι που εχουν το κανουν γιατι ετσι μαθανε εκ εκτροφικης παραδοσεως. Αυτο ειναι δεδομενο. Και με νευρα και ασχημες εκφρασεις δεν θα πειστουν για κατι διαφορετικο 😉
 
Ειναι προφανες οτι στερεισαι γνωσεων πανω στο θεμα χρωστικων, πραγμα που δεν ειναι απαραιτητα κακο. Αλλωστε ολοι μας για αυτο βρισκομαστε εδω, για να συμπληρωνουμε τις γνωσεις μας και να διορθωνουμε τα οποια λαθη μας.
Το να προσπαθεις ομως να μας επιβαλλεις τις προφανεστατα ελλιπεις γνωσεις σου προσβαλοντας και βριζοντας ανευ λογου και αιτιας, ειναι τουλαχιστον μεγαλη αγενεια. Δεν μπορεις να μας επιβληθεις ουτε με "κραυγες", ουτε με αοριστες υστεριες. Δεν εισαι η μονη ξερεις που περιποιειται αδεσποτα κι ουτε σε καθιστα το γεγονος αυτο κριτη δικο μας. Σε παρακαλω πολυ προσαρμοσου στους κανονες που διεπουν την κοινοτητα μας.
Η ημιμαθεια ειναι χειροτερη της αμαθειας...
 
τακη ο τροπος εκφρασης της κατερινας σιγουρα ειναι λαθος. Οι αποψεις και ανησυχιες της αν συνοδευτουν απο στοιχεια ισως να εχουν καποια βαση. Μεχρι τοτε και μεχρι και συ να προσκομισεις επιστημονικα στοιχεια για το αντιθετο που υποστηριζεις ολα "παιζονται". Οτι υπαρχει,υπαρχει απο εκτροφικη παραδοση. Αραγε εχεις αναρωτηθει τι συμβαινει σε εναν ανθρωπο στον οποιο χορηγηθουν αντιστοιχες του βαρους του δοσεις χρωστικων;αν δεν εχεις αναρωτηθει καντο και υπαρχουν και απαντησεις στο διαδικτυο οχι ενθαρρυντικες απο ατομα που το εκαναν (ληψη καταξανθινης αντι ληψης καροτονοειδων )για να αποκτησουν αυτο που λεμε "μαυρισμα". Μην εισαι λοιπον για τιποτα απολυτος.
αυτο που ειναι απολυτο ειναι οτι στο χωρο του pb δεν εχουν χωρο ακραιες(το λιγοτερο) εκφρασεις 😉
 
Θα ηθελα να προσθεσω για το θεμα των χρωστικων, οτι η ιδια η φυση εχει προβλεψει για την καταναλωση τους απο πτηνα και ζωα.Αυτο σημαινει οτι εχει δημιουργησει και τους αναλογους μηχανισμους προστασιας των ζωων και πτηνων στο πεπτικο τους συστημα απο πιθανες βλαβες..
Για παραδειγμα : Φανταστειτε εναν ανθρωπο να τρωει κρεας σε ολη του τη ζωη τι συνεπειες θα εχει; ομως τα σαρκοφαγα τρωνε κρεας σε ολη τη διαρκεια της ζωης τους και δεν παθαινουν τιποτα... Ο Βαρανος ειδος σαυρας εχει χιλιαδες μικροβια και βακτηριδια στο σαλιο τουκαι το δαγκωμα του ειναι θανατηφορο, ομως το ιδιο δεν πεθαινει επειδη καταπιε το σαλιο του;... Τα φλαμινγκο που τρωνε τις γαριδουλες εξου και το κοκκινο χρωμα τους γιατι δεν παθαινουν κατι απο υπερβολικη δοση χρωστικης; ... Κτλ...
Θελω να τονισω και παλι μην βαζουμε την ανθρωπινη λογικη πανω στην Φυση, ειμαστε μερος της... Τιποτα παραπανω.
 
τακη ο τροπος εκφρασης της κατερινας σιγουρα ειναι λαθος. Οι αποψεις και ανησυχιες της αν συνοδευτουν απο στοιχεια ισως να εχουν καποια βαση. Μεχρι τοτε και μεχρι και συ να προσκομισεις επιστημονικα στοιχεια για το αντιθετο που υποστηριζεις ολα "παιζονται". Οτι υπαρχει,υπαρχει απο εκτροφικη παραδοση. Αραγε εχεις αναρωτηθει τι συμβαινει σε εναν ανθρωπο στον οποιο χορηγηθουν αντιστοιχες του βαρους του δοσεις χρωστικων;αν δεν εχεις αναρωτηθει καντο και υπαρχουν και απαντησεις στο διαδικτυο οχι ενθαρρυντικες απο ατομα που το εκαναν (ληψη καταξανθινης αντι ληψης καροτονοειδων )για να αποκτησουν αυτο που λεμε "μαυρισμα". Μην εισαι λοιπον για τιποτα απολυτος.
αυτο που ειναι απολυτο ειναι οτι στο χωρο του pb δεν εχουν χωρο ακραιες(το λιγοτερο) εκφρασεις 😉


Φιλε Δημητρη
δεν υπερασπιστηκα καμια αντιθετη αποψη απο αυτα που εγραψε η Κατερινα, ασχετως των δικων μου πιστευω και πρακτικων. Εγω στηλιτευσα το αναγωγο της γραψιμο και τους αδικαιολογητα υψηλους της τονους.
Τιποτα περισσοτερο και τιποτα λιγοτερο. 😉
 
τακη αναφερομουν στο "προφανως στερεισαι γνωσεων πανω στο θεμα χρωστικων". Αυτο ουτε αποδεικνυεται απο καπου αλλα ουτε και επιβεβαιωνεται ωστε να το λες σιγουρα. Οταν η κατερινα (και αμα το κανει) δωσει στοιχεια τοτε θα μπορουμε να το πουμε. Για το "υφος" που μιλησε ειμαι απολυτα συμφωνος μαζι σου. Ειτε συμφωνω, ειτε διαφωνω επι της ουσιας με την κοπελα. Αλλα και με καθε ατομο που θα μεταχειριζοταν αναλογο.
θοδωρο οπως σαφως οτι ισχυει στους ανθρωπους δεν ισχυει απαραιτητα και στα πουλια, ετσι και οτι ισχυει για τις χρωστικες της γαριδας δεν ισχυει για ολες τις χρωστικες 😉
 
Medlook - Χρωστικές ουσίες στα πουλερικά και ψάρια, βλάπτουν τα μάτια
Διαβαστε και αυτο. Υπαρχει ομως μια διαφορα αναφερεται σε ζωα που θα καταναλωθουν απο εμας
 
Μπορεί να του δώσανε ουσίες αλλά προτείνω να μην το κάνεις είναι άδικο να στο πούλησαν είναι πιο ακριβά δεν λέω αλλά δεν πειράζει δοκιμάσαί να το ταΐζεις (αβγά του αρέσουν )καρότα θα γίνει λίγο ποιο πορτοκαλί. Μην φαντάζεσαι πάρα πολύ αλλά δεν θα είναι εντελώς κινήτρων ο θα είναι προς το πορτοκαλί Καλή τυχη
 
Back
Top