Ασθένειες Το καναρίνι μου έχει βγάλει κάτι στο πόδι του

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Kiki14
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Kiki14

PB New Member
Εγγραφή
5 Απρ 2022
Μηνύματα
17
Πόλη
Ρόδος
Έχω ένα πρόβλημα με το καναρίνι μου έχει βγάλει κάτι στο πόδι του και δεν ξέρω πως να το βοηθήσω δεν υπάρχει κάποιος στο νησί για να με βοηθήσει,αν μπορείτε εσείς?
 

Συνημμένα

  • received_494946495639246.webp
    received_494946495639246.webp
    13,2 KB · Προβολές: 96
  • received_521795126208573.webp
    received_521795126208573.webp
    13,1 KB · Προβολές: 35
  • received_494946495639246.webp
    received_494946495639246.webp
    13,2 KB · Προβολές: 35
Οι ξύλινες είναι πολύ καλύτερες για τα πόδια τους, υπάρχουν βέβαια και κάποιες καλές πλαστικές.
230.webpTTeQKA.webp
Οι πατήθρες επίσης χρειάζονται καθημερινή καθαριότητα μέχρι να συνέλθουν τα πόδια του.
 
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ Είναι περίπου 11 μηνών και η τροφή του είναι για καναρίνια, και επίσης τους βάζω αυγό μαρούλι και μήλο σχεδόν 4 φορές την εβδομάδα.
[automerge]1649174536[/automerge]
Και βιταμίνες για καναρίνια και ένα στικ με διάφορες βιταμίνες και φρούτα
 
Ναι είναι σε διάφανο σακουλάκι δεν γράφει τίποτα μόνο ότι είναι για καναρίνια το έχω πάρει από pet shop.Τους βάζω και αυτό στην φωτογραφία.
 

Συνημμένα

  • 1649175803364..webp
    1649175803364..webp
    39,3 KB · Προβολές: 14
Η σωστή διατροφή παίζει μεγάλο ρόλο για την υγεία τους.
βιταμίνες για καναρίνια και ένα στικ με διάφορες βιταμίνες και φρούτα
Οι ''βιταμίνες΄΄ σε διαφανή σακουλάκια χωρίς στοιχεία είναι ακατάλληλη για πολλούς λόγους, ένας από αυτούς είναι ότι δεν γνωρίζουμε από τι είναι φτιαγμένη.
Μια επώνυμη συσκευασμένη αυγοτροφή είναι πολύ καλύτερη για τις περιόδους που χρειάζεται (αν δεν δίνουμε αυγό ή όταν υπάρχουν νεοσσοί)
Τα στικ επίσης πρέπει να αποφεύγονται ή να δίνονται πολύ αραιά.
τους βάζω αυγό μαρούλι και μήλο σχεδόν 4 φορές την εβδομάδα.
4 φορές αυγό την εβδομάδα είναι υπερβολή αυτή την περίοδο η οποία γίνεται χειρότερη με την ''βιταμίνη'', 1 φορά αυγό αυτή την περίοδο είναι μια χαρά.
Τα φρούτα επίσης πρέπει να δίνονται αραιά, 1 φορά την εβδομάδα.
Τα λαχανικά μπορείς να τα δίνεις τακτικά, ακόμα και καθημερινά (μπρόκολο, τριμμένο καρότο, άγρια, σπανάκι και πολλά άλλα), πάντα καλοπλυμμένα.
Η κελαηδίνη δεν είναι η πιο σωστή τροφή για αυτά γιατί εκτός από το κεχρί περιέχει ελάχιστους άλλους σπόρους που χρειάζονται για την διατροφή τους.
Υπάρχουν επώνυμες συσκευασίες σπόρων που περιέχουν όλους τους σπόρους που χρειάζονται για να τρέφονται σωστά.

Όλα τα παραπάνω ισχύουν και για τα παπαγαλάκια.
 
Στις αξιολογισεις στο forum μπορείς να δεις πολύ καλές επώνυμες αναμικτες τροφές. Εγώ τους δίνω μια πολύ καλή τροφή (δεν θέλω να κανω διαφήμιση) μην πω η καλύτερη μαζί με την Vadigran η Manitoba canary best premium.
 
Στις αξιολογισεις στο forum μπορείς να δεις πολύ καλές επώνυμες αναμικτες τροφές. Εγώ τους δίνω μια πολύ καλή τροφή (δεν θέλω να κανω διαφήμιση) μην πω η καλύτερη μαζί με την Vadigran η Manitoba canary best premium.
Μπορείς να αναφέρεις τη μάρκα της τροφής που δίνεις, δεν απαγορεύεται.
 
Είναι μαζεμένο και τρέμει μήπως πονάει? Υπάρχει κάτι που θα μπορούσα να της δώσω για να ηρεμήσει?
 
Είναι μαζεμένο και τρέμει μήπως πονάει?
Να το κρατήσεις σε ζεστό χώρο, έτσι ξαφνικά άλλαξε η συμπεριφορά του ?
Επικοινώνησε με τον παρακάτω σύλλογο, ίσως να μπορούν να σου προτείνουν κάποιο Πτηνίατρο.
 
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ Είναι το καναρίνι με το θεμα στο πόδι του, βάζω κρέμα fucidin αλλά την περισσότερη ώρα είναι κάτω.
 
Back
Top