Ασθένειες Το καναρίνι μου έχει κάτι σαν άσθμα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Λίζα
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Λίζα

PB New Member
Εγγραφή
17 Νοε 2022
Μηνύματα
9
Πόλη
Ελλάδα
Το καναρίνι μου πρίν από κάτι μέρες έχει κάτι σαν άσθμα και πήγα να αγοράσω κατι σταγόνες που βάζεις στο νερό αλλά δεν πάει να πιεί πως αλλιώς μπορώ να το θεραπεύσω;
 
Καλησπέρα.
πήγα να αγοράσω κατι σταγόνες που βάζεις στο νερό αλλά δεν πάει να πιεί
Αποκλείεται να μην πίνει καθόλου νερό, συνέχισε να βάζεις τις σταγόνες καθημερινά.
πήγα να αγοράσω κατι σταγόνες
Ποιες πήρες ?
Η υπόλοιπη συμπεριφορά του είναι φυσιολογική ?
Τρώει, είναι κινητικό, κοιμάται σε ψηλό κλαδάκι ?
Το έχεις δει να κάθεται φουσκωμένο σαν ''μπαλάκι'' ή να κάθεται στον πάτο του κλουβιού για πολύ ώρα ?
Υπάρχει κάποιος Κτηνίατρος με γνώσεις στα πουλιά στην περιοχή σας ?
 
@ΙΩΑΝΝΗΣ τρώει κανονικά είναι κινητικό..
[automerge]1668749152[/automerge]
@ianos δλδ είναι φουσκωμενη και τρέμει αναπνέει γρήγορα
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
Λίζα καλύτερα να γίνει διάγνωση από ειδικό σε πτηνά γιατρό, διότι τα συμπτώματα που αναφέρεις, μπορεί να είναι αποτέλεσμα πολλών ασθενειών.
Έχεις στην περιοχή σου γιατρό πτηνών ή εξωτικών;
 
@ianos έχουν δει το καναρίνι μ
καλησπερα @Λίζα . Αρα εγινε καποια διαγνωση και συνταγογραφηθηκε καποιο συγκεκριμενο προιον και για καποια χρονικη διαρκεια απο τον Πτηνιατρο?
Θα βοηθουσε να ηξεραν τα παιδια την διαγνωση και το προιον για να σε βοηθησουν καλυτερα.Ειναι ευκολοτερο για καποιον να εχει το δυνατον περισσοτερα δεδομενα ωστε να προσπαθησει να βοηθησει
Ευχαριστω
 
Θα βοηθουσε να ηξεραν τα παιδια την διαγνωση και το προιον για να σε βοηθησουν καλυτερα
Συγκεκριμενα τι διαγνωση εδωσαν και ποιο σκευασμα?
αυτο εννοω να εχουν ολα τα δεδομενα. Δεν ειναι υποθετω ο σκοπος του θεματος σου οι θεωρητικες απαντησεις σε θεωρητικα προβληματα
Καλη συνεχεια
 
@Λίζα , αυτοί που το είδαν και αυτοί που σας
είπαν να πάρουμε ένα φάρμακο σταγόνες που βάζεις στο νερό
είναι κτηνίατροι; εκτροφείς; γνώστες; μαγαζάτορες;....
Και οι σταγόνες στο νερό πώς ονομάζονται;
 
@ianos είναι μαγοζατορας ο οποίος έχει σπουδάσει πτηνοτροφία.. οι σταγόνες ονομάζονται asminine κατά του άσθματος
 
Καλημέρα. Δεν ξέρω πως είναι τα πράγματα στη Σουηδία, και φυσικά δεν μπορώ να αξιολογήσω τις σπουδές στην πτηνοτροφία.
Αν υποθέσουμε ότι ο άνθρωπος που σου τα είπε, ξέρει τι λέει, τότε στο αρχικό σου ερώτημα
Το καναρίνι μου πρίν από κάτι μέρες έχει κάτι σαν άσθμα και πήγα να αγοράσω κατι σταγόνες που βάζεις στο νερό αλλά δεν πάει να πιεί πως αλλιώς μπορώ να το θεραπεύσω;
απαντώ ότι εφόσον το φάρμακο δίνεται στο νερό, είτε περιμένεις και θα πιει είτε παίρνεις λίγες σταγόνες από το νερό (που περιέχει το φάρμακο) και του δίνεις με σύριγγα (χωρίς τη βελόνα) να πιει. Δλδ το πιάνεις το πουλί στο χέρι σου και του στάζεις σταγόνες νερού με φάρμακο στο ανοιχτό του ράμφος, μερικές φορές την ημέρα. Διαφορετικά με ένα μαρκαδοράκι σημειώνεις τη στάθμη του νερού και βλέπεις στην πορεία αν το πουλί πράγματι πίνει από μόνο του. Φυσικά για όσο διαρκεί η θεραπεία, δεν προσφέρεις παρά μόνο σπόρους. Αποφεύγεις με άλλα λόγια να δώσεις χορταρικά, κηπευτικά, βότανα, φρούτα γιατί περιέχουν νερό, και δεν βάζεις καθόλου μπανιέρα γιατί θα πιει από αυτό.

Αν όμως έχεις την ευκαιρία να το πας σε γιατρό ειδικευμένο σε πτηνά, θα έλεγα ότι αυτό θα πρέπει να κάνεις.
Κοίταξε και στο άρθρο πόσο νερό πίνουν τα καναρίνια την ημέρα :
 
@ianos έχει αρχίσει να πίνει νερό αλλά δεν βλέπω καμιά νέα εμφάνιση του καναρινιου.. αλλά δεν είμαι από Σουηδία,Ελλάδα είμαι
 
@Λίζα σχολή πτηνοτροφίας στην Ελλάδα δεν υπάρχει και δεν νομίζω κάποιος με σπουδές σε εξωτερικό πάνω στον τομέα της πτηνοτροφίας ( που δεν είναι και πολύ συνηθισμένο) να είχε απλά ένα κατάστημα που εμπορεύεται τροφές και ζώα. Καλύτερα να πας το πουλάκι σε ειδικό πτηνιατρο, σε ποια περιοχή βρίσκεσαι;
 
Λίζα πιστεύω ότι η φιλενάδα σου χρειαζόταν βοήθεια και δεν την έλαβε
 
Back
Top