Φροντίδα Το καναρίνι μου έχει μεγάλα νύχια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης GALEKOS
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

GALEKOS

PB Member
Εγγραφή
23 Φεβ 2008
Μηνύματα
326
Πόλη
Θήβα
το δικο μου καναρινι εχει μεγαλα νυχια και μπλεκεται στο κλαδι. Κανει να του τα κοψω θα παθει τιποτα;
ευχαριστω
 
το δικο μου καναρινι εχει μεγαλα νυχια και μπλεκεται στο κλαδι. Κανει να του τα κοψω θα παθει τιποτα;
ευχαριστω
Εγώ τα κόβω στο δικό μου.. Πρόσεχε όμως αν δεν το έχεις ξανακάνει να σου δείξει κάποιος πρώτα.. Δεν πρέπει να κόψεις το σημείο του νυχιού που ροζίζει, το''ευαίσθητο μέρος'' γιατί τότε θα έχει λίγη αιμοραγεία...
 
τκανει να του τα κοψω θα παθει τιποτα;

παρε ενα ψαλιδακι ή ενα νυχοκοπτη και κοψτα λιγο... Προσεχε ομως! Αν δεν εχεις ξανακανει κατι τετοιο θα ηταν καλυτερα να απευθυνθεις σε καποιον που ξερει οπως εναν πτηνιατρο
 
Και βέβαια πρέπει να του τα κόψεις, μην τραυματιστεί το πουλάκι... Θέλει πολύ προσοχή... Αν δεν το έχεις ξανακάνει καλύτερα να του τα κόψει κάποιος που ξέρει.
 
τα νυχια τα κοβουμε.
καλο ειναι, μην το φοβασαι.

απλα, μεγαλη προσοχη στο κοψιμο,
πρεπει να γινει με ακριβεια, χωρις να πλησιασεις την μικρη φλεβιτσα που υπαρχει μεσα, κ αφου πρωτα κοιταξεις πολυ καλα τα νυχακια του στο φως.

εγω τα κοβω περιπου στο μαυρο σημαδι που μαρκαρα στη φωτο :)
δεν χρησιμοποιω ποτε ψαλιδι, γιατι καμια φορα τα πουλια κανουν αποτομες κινησεις.
ο νυχοκοπτης ειναι προτιμοτερος
 

Συνημμένα

  • νυχι.webp
    νυχι.webp
    2,5 KB · Προβολές: 230
Επιβαλλεται να κοψεις τα νυχια απο το πουλακι σου γιατι αλλιως δεν θα εχει καλη ισσοροπια στα κλαδακια. Εγω προτιμω το κοψιμο με νυχοκοπτη γιατι κοβει πιο σταθερα και με μεγαλυτερη ακριβεια. Ο πιο ενδεδειγμενος τροπος για να κοψεις τα νυχια απο το πουλακι σου ειναι να το βαλεις κατω απο ενα φως (πχ λαμπας) και στη συνεχεια θα κοψεις μερικα εκατοστα πριν το ροζ μερος που ειναι αιμοφορα αγγεια.Αν το πουλακι σου ειναι ανοιχτοχρωμο τα αιμοφορα αγγεια ξεχωριζουν ευκολα, αν ειναι σκουροχρωμο ξεχωριζουν δυσκολοτερα και οποτε κοβεις τις μυτες.
 
Εγώ έχω πάρει έναν νυχοκόπτη που είναι για γατούλες και είναι πολύ βολικός στη χρήση του...
 
Κόψιμο Νυχιών

Ευαχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές σας, ήταν πάρα πολύ καλές!
 
Back
Top