Ασθένειες Το καναρίνι μου έχει ποδάγρα προχωρημένη και ακάρεα τραχείας;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης kyra
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

kyra

PB New Member
Εγγραφή
18 Φεβ 2024
Μηνύματα
21
Καλησπέρα σας,αυτό το καναρινάκι το είχα κάνει δώρο κ το πήρα πίσω για διάφορους λόγους.τα ποδαράκια του είχαν ακάρεα αλλα δεν έφυγαν με την θεραπεία που του έκαναν.τωρα νομίζω ότι έχει προχωρήσει αρκετά κ σε ακάρεα τραχείας νομίζω ,έχει μαδησει κάτω από το λαιμό κ στο πρόσωπο,του κάνω θεραπεία δύο μέρες με επιθολ και ήδη νομίζω ότι αρχίζουν να μαλακώνουν τα λέπια.τι πιστεύετε ότι έχει;;βοηθήστε με σας παρακαλώ δεν θέλω να το χασωIMG_20240220_161459.webp
 

Συνημμένα

  • IMG_20240220_161344.webp
    IMG_20240220_161344.webp
    64,4 KB · Προβολές: 21
Αυτή είναι η λίστα των πτηνιατρων. Πήγαινε το το πουλάκι. Φαίνεται ταλαιπωρημένο. Εκτός από τα ακάρεα στα πόδια, σε εμένα φαίνεται να έχει παθολογική πτερόροια.
 
Το τρίχωμα φαίνεται λαδωμένο γιατί μάλλον έβαλες παραπάνω ποσότητα epithol. Θέλει πολύ λίγη, κ απαλό μασάζ με φορά ανάποδη από το πέλμα προς τα πόδια , ώστε να φύγουν οι φολίδες. Όμως απαλό μασάζ. Κ καλύτερα πριν να κοιμηθεί. Δες από τον κύριο Μάκη @mgerom λεπτομέρειες.

 
Καλησπέρα σας,αυτό το καναρινάκι το είχα κάνει δώρο κ το πήρα πίσω για διάφορους λόγους.τα ποδαράκια του είχαν ακάρεα αλλα δεν έφυγαν με την θεραπεία που του έκαναν.τωρα νομίζω ότι έχει προχωρήσει αρκετά κ σε ακάρεα τραχείας νομίζω ,έχει μαδησει κάτω από το λαιμό κ στο πρόσωπο,του κάνω θεραπεία δύο μέρες με επιθολ και ήδη νομίζω ότι αρχίζουν να μαλακώνουν τα λέπια.τι πιστεύετε ότι έχει;;βοηθήστε με σας παρακαλώ δεν θέλω να το χασωView attachment 95961
Αυτό το πουλί είναι σε πολύ άσχημη κατάσταση και μόνο οπτικά που το βλέπει κάποιος. Δεν φτάνει σε αυτό το σημείο από ακάρεα μόνο. Όπως ανέφερε και η @MARY58 φαίνεται πως υπάρχει παθολογική πτερόρροια. Στα άτομα που το δώσατε που το είχαν το πουλάκι; Είχε φως ή ήταν παρατημένο σε κάνα δωμάτιο χωρίς άμεση έκθεση σε ήλιο. Εγώ προσωπικά θα το ξεκίναγα με πολυβιταμίνη για καμιά εβδομάδα και ενίσχυση της τροφής με έξτρα σπόρους, φύτρα, λαχανικά και φρούτα να πάρει τ'απανω του. Επίσης θα έδινα και προβιοτικά παράλληλα με την βιταμίνη. Οι κουτσουλιές του πως είναι;
 
@kyra καλησπερα
κοινο καναρινι ειναι αυτο που ανεβασες? η σταση του σωματος και οι αρθρωσεις του ειναι λιγο εκτος κοινου καναρινιου . αν κανει καποιος google lens αναζητηση με το κατω μισο της καθε φωτογραφιας πεφτει πανω σε φωτο απο συγκεκριμενα ειδη .

ΥΓ
επισης δεν διακρινεται καθολου η ουρα του ή δεν την βλεπω εγω τουλαχιστον
 
Μόλις γυρίζουμε από τον γιατρό έχει ακάρεα στα πόδια και τραχείας ... Είπε να συνεχίσουμε την επιθολ κ το πουλούσαν τις βιταμίνες και θα πάμε πάλι σε δέκα μέρες ...σας ευχαριστώ πολύ ολους
 
αναζητηση με το κατω μισο της καθε φωτογραφιας πεφτει πανω σε φωτο απο συγκεκριμενα ειδη
Είναι φυσιολογικό το Google Lens να βγάλει κάποιο είδος όπως το Gibber Italicus καθότι λαμβάνει υπόψη συνήθως το στοιχείο που είναι πιο χαρακτηριστικό στην φωτογραφία και αυτό στην περίπτωση αυτή είναι τα γυμνά πόδια, και όχι άλλων στοιχείων που δεν μπορούν να υπολογιστούν με ακρίβεια μέσω εφαρμογής όπως πχ μήκος κνήμης, μεταταρσίου κλπ. Άποψή μου είναι ότι μάλλον είναι κοινό καναρίνι χωρίς να αποκλείεται να είναι και κάποια διασταύρωση. Επίσης υπάρχει και η περίπτωση να έχει ανασηκωθεί λίγο πρίν την λήψη.
 
@Kostas Pyl στη μια φωτό φαίνεται σαν να ανασηκώνεται αλλά στην άλλη έχει στραμμένο το κεφάλι 90μοιρες οπότε δεν ανασηκώνεται
Η γωνιά των αρθρώσεων με παραξένεψε αρχικα να πω την αληθεια και το έψαξα
Επίσης σε κάποιες από αυτές τις ράτσες φαίνονται γυμνά από πούπουλα κάποια ,αρκετά , σημειατου σώματος.
Δεν λέω ότι δεν έχει θέματα το συγκεκριμένο αλλά δεν μου κάνει για κοινό καναρίνι σαν στάση, κορμός κλπ
Προσωπική μου αίσθηση Κώστα το πιθανότερο να κάνω λάθος.
[automerge]1708451979[/automerge]
 
@φιλομαθης η @kyra λογικά θα μας λύσει την απορία, φτάνει να μας πει πως ήταν το φτέρωμα στα πόδια αλλά και στα άλλα σημεία που εμφανίζει κενά πριν το δωρίσει ή να ανεβάσει κάποια άλλη φωτογραφία παλιότερη. Πάντως έχω και εγώ Νίκο ένα αρσενικό υπολειπόμενο με παρόμοια στάση στα πόδια για αυτό το έγραψα. Με την διαφορά ότι είναι γεμάτο πούπουλα!
 
Πριν το δωρίσω αγοράσαμε τρία καναρίνια από ένα φίλο που εκτρέφει ερασιτεχνικά και ήταν μια χαρά αλλά τώρα είναι ταλαιπωρημένο και έχει χάσει πολλά φτερά... Τα άλλα δύο που κράτησα είχα δει στα ποδαράκια της Καναρας μια υποψία ότι πήγαινε για ποδάγρα κ έβαλα προληπτικά επιθολ κ δεν εμφάνισαν τίποτα...ο καημένος ο Μπάμπης μόνο εμφάνισε...
[automerge]1708458087[/automerge]
Για κοινό καναρίνι το πήραμε...τώρα τι να σας πω...
 
Η εξέλιξη μας...κάτι γίνετε νομίζω... Τον έχω πλακώσει σε βιταμίνες ,τροφές βιταμινουχες, αυγό,φρούτα, και βλέπω ότι αρχίζει να παίρνει λίγο τα πάνω του...θέλει δουλίτσα ,είναι ταλαιπωρημένος αλλά θα συνέλθει...
 

Συνημμένα

  • IMG_20240222_194249.webp
    IMG_20240222_194249.webp
    61,2 KB · Προβολές: 29
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
@kyra νομίζω ότι βάζεις λάθος την επιθολ. Έχουν λαδωθει θα φτερά του κ θα νοιώθει άβολα. Βάζε πολύ λίγο κ απαλό τρίψιμο. Πιστεύω ότι χρειάζεται να το δει πτηνιατρος. Δεν αρκεί η διατροφή.
 
@kyra το πουλί θέλει ενίσχυση και η πολυβιταμινη θα του κάνει καλό αλλά μην τα αλλάζεις όλα μαζί και απότομα. Δηλαδή εκεί που δεν έτρωγε ας πούμε καθόλου αυγό να του βάλεις δύο ή τρεις φορές την εβδομάδα. Κατάλαβες τι εννοώ. Η αλλαγή να γίνει σταδιακά. Επίσης χρειάζεσαι και κάποιο ενισχυτικό για την πτερόρροια και γενικά αμινοξέα για να δώσεις ένα boost στο πτέρωμα. Υπάρχουν πολλά σκευάσματα στο petgo όπως Avianvet muda, Comed Murol, Versele Laga mutavit κ.α. Τα πόδια του έχουν πολλές κεράτινες πλάκες και θέλει υπομονή. Μην τις τραβήξεις. Επίσης βάζε την επιθολ μεταξύ αντίχειρα και δείκτη και με κυκλικές κινήσεις να την κάνεις πιο ρευστή για να απορροφηθεί πιο γρήγορα. Θέλει μασάζ κατά την εφαρμογή στο πόδι 30 sec περίπου το κάθε πόδι. Στις φωτογραφίες φαίνεται να έχει περισσέψει πολύ αλοιφή στα πόδια και μεταφέρεται στο πτέρωμα. Να την βάζεις το πρωί αν μπορείς ή μεσημέρι και όχι πριν πάει για ύπνο. Αυτά. Εύχομαι να πάει καλά και να το δούμε σύντομα (δεν το βλέπω νωρίτερα βέβαια από 1 + 1/2 μήνα) όπως θα έπρεπε να είναι (υγιές, ενεργητικό και χαρούμενο).
[automerge]1708626815[/automerge]
Πιστεύω ότι χρειάζεται να το δει πτηνιατρος.
το έχει πάει ήδη @MARY58 το έχει γράψει..

Μόλις γυρίζουμε από τον γιατρό έχει ακάρεα στα πόδια και τραχείας ... Είπε να συνεχίσουμε την επιθολ κ το πουλούσαν τις βιταμίνες και θα πάμε πάλι σε δέκα μέρες
το θέμα είναι σε ποιον το πήγε;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Έχουμε πάει στο γιατρό κ θα ξαναπάμε σε δέκα μέρες...έδωσε επιθολ που ήδη του βάζα κ το πουλμοσαν .επίσης βιταμίνες supervit με αμινοξέα ...τώρα όντως βάζω παραπάνω το ξέρω αλλά φοβάμαι κ θέλω να είμαι σίγουρη ότι μπαίνει παντού... Είναι ήδη πολύ πιο ενεργητικός κ τρώει περισσότερο,τρελάθηκε με το μήλο ... Έχουμε δρόμο ακόμη αλλά πιστεύω ότι θα τα καταφέρουμε...
Στο γιατρό που μου σύστησαν από εδώ πηγαμε
 
@kyra εννοείται θα τα καταφέρετε. Υπομονή κ δες τις οδηγίες του κου Μάκη που σου επισύναψα στο πρώτο μου ποστ. Εκτός από μήλο, δίνε του μπρόκολο, καρότο, πιπεριά, φύλα σπανάκι, όλα καλά πλυμένα κ καλά στεγνά.
Σε ποιον πτηνιατρο πήγες; Αν είσαι ευχαριστημένη κάνε του θετική αξιολόγηση.
 
Σε ευχαριστώ πολύ κάθε μέρα του δίνω και κάτι άλλο...μπρόκολο έλεγα αύριο...να είστε καλά όλοι...σας ευχαριστω
 
Το μπρόκολο ή τα πράσινα φυλλώδη λαχανικά αφού τα πλύνω καλά, τα αφήνω για ένα τέταρτο σε νερό με ξύδι. Μετά τα ξεπλένω καλά κ τα στεγνώνω καλά κ τα προσφέρω. Καλό βράδυ κ στους δύο σας.
[automerge]1708628589[/automerge]
Έχε υπόψη σου την λίστα με τα ασφαλή φυτά, λαχανικά κ φρούτα
 
Ενα πουλάκι με αυτό το πτέρωμα δεν μπορεί να είναι καλά. Χάνει την μισή του ενέργεια για να κρατήσει την θερμοκρασία του σε ανεκτά επίπεδα. Δεν χρειάζεται άλλο ΕΠΙΘΟΛ. Κόφτο ! Απλώς, ελαφρές εντριβές στα σημεία που έχουν μείνει κάποιες φολίδες κεράτινες (σε λίγες μέρες θα φύγουν). Σε ζεστό περιβάλλον, δώσε του μπάνιο με άλατα και μια σταγόνα ξύδι. Οχι πράσινα . Μόνον λιπαρούς σπόρους , αυγό και πολυβιταμίνες στο νερό. Μόνο όταν στρώσει το πτέρωμα , να επανέλθει σε κανονική δίαιτα.
 
Back
Top