Ασθένειες Το καναρίνι μου έχει πρόβλημα στα πόδια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης FAFA
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

FAFA

PB New Member
Εγγραφή
11 Ιουν 2013
Μηνύματα
13
Καλημέρα σας φίλοι εδώ κ λίγους μήνες, από τον Ιούλιο συγκεκριμένα, το καναρίνι μου έχει πρόβλημα με τα πόδια.
Αρχικά ξεκίνησε να τ σηκώνει το ένα πόδι είδα ότι ήταν καπως φουσκωμένο στις αρθρώσεις κ πίσω δάχτυλο.
Το πάλεψα με epithol k fucidin στη συνέχεια κ επίσης του έκοψα τελείως την αυγό τροφή. Μόνο σπόρους λαχανικά φρούτα κ μπάνιο με μηλοξυδο.
Καπως καλυτερεύσει αλλά να μην σας τα πολυλογώ τώρα έχει επιδεινωθεί το ένα ποδι μάλιστα ανοίγει κατά διαστήματα με αίμα.
Βάζω φουσιντιν μπεταντιν αλοιφή κ πιραλβεξ. Όχι όλα μαζί αλλά μια ο ένα μια το άλλο για να δω ποιο κάνει καλύτερη δουλειά.
Βάζω κ φωτό σημερινές το άσπρο είναι η αλοιφή φουσιντιν.
Είναι αδιάθετος βέβαια κ πεσμένος με γρήγορη καπως αναπνοή..
Εάν έχετε κάποια ιδέα από προσωπική εμπειρία B77D3576-3894-4CF4-AF33-AF759E891B04.jpeg
 
Όχι δεν έχω πάει δεν γνωρίζω κάποιον στην Αθήνα. Χρειάζομαι ειδικό γιατρό κ οι κτηνίατροι ξέρω ότι δεν έχουν γνώσεις στα πουλιά.
Εάν κάποιος γνωρίζει έναν ειδικό ας μου πει.
 
@FAFA Εγώ πάλι δεν παίρνω και όρκο για τις γνώσεις του συγκεκριμένου...Μιλάω από προσωπική εμπειρία... Ελπίζω πάντως να κάνει σωστή διάγνωση και να γίνει καλά το καναρινάκι σας! 🙂
 
Tο άφησες και "ξέφυγε" . Δύσκολο τώρα. Κάθε βράδυ πριν τον υπνο ΜΠΕΤΑΝΤΙΝ και στα δυό πόδια, μέχρι να το πάς σε γιατρό, που θα σου δώσει και αντιβίωση ταυτόχρονα μάλλον.
 
@mgerom ευχαριστώ τον φρόντιζα από τη μέρα που εμφανίστηκε το πρόβλημα.
Κ πήγαινε καλά είχε συνέλθει. Δυστυχώς εδώ κ καποιες μέρες υποτροπιασε.
 
Καλημέρα! Επειδή είναι συχνό να αρχίζουν σχόλια κ ενίοτε αρνητικά κ δεν θέλω να εκθέσω κανέναν, δεν θα πω το όνομα, είναι γυναίκα γιατρός κ μου έδωσε μπεταντιν για πόδια κ αβιομυσιν στο νερό
 
@MaryPoo είναι σταθερή η κατάσταση κάνω αυτό που μ είπε η γιατρός με αντιβίωση κ από το στόμα κ τοπικά στα πόδια.
Τον ενισχύω με τροφή δυναμωτικη, σουσάμι, κουκουνάρι, αυγό κλπ
 
Back
Top