Ασθένειες Το καναρίνι μου δέχτηκε επίθεση από σαΐνι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Matzik
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Matzik

PB New Member
Εγγραφή
28 Ιουλ 2020
Μηνύματα
46
Πόλη
Ναύπλιο
Καλησπέρα,

δυστυχώς σήμερα το καναρίνι μας δεχθηκε επίθεση απο σαϊνη... το εχουμε μεσα στο σπίτι και το βγάλαμε για λίγο σημερα που είχε ωραία μέρα για να πάρει ηλιο και έγινε το κακο... μόλις είχε πάει το σαϊνη και το προλάβαμε στο δευτερόλεπτο... όμως το καναρίνι πληγώθηκε στην φτερούγα του... το ξεπλύναμε λίγο και το αφήσαμε στο κλουβί του γιατί έτρεμε το πουλάκι... το αίμα φαίνεται ότι σταμάτησε να τρέχει...
δεν θα το ξαναπιάσω για να βάλω betadine γιατί φοβάμαι μήπως μου μείνει στο χέρι από το φόβο του... οπότε σας παρακαλώ μην μου πέιτε να το πιάσω γιατί δεν θα το κάνω... πήγα του έβαλα φαγητό πιο πολύ για να μην σκύβει στην ταϊστρα μέσα... του άλλαξα το νερό και του έβαλα και λίγο χυμό πορτοκάλι στο νερό μέσα όπως μου είπε ένας φίλος που έχει πουλιά...
το πουλί τρώει... κάθεται ησυχο... δεν μπορώ να καταλάβω αν έχει σπάσει το ποδαράκι του κιόλας γιατί μοιάζει σα να μην το πατάει αλλά δεν είμαι και σίγουρη... προσπαθεί να πετάξει αλλά πονάει και κοιτάει το φτερό του...
επειδή δεν υπάρχει στο Ναύπλιο κάποιος να το παω να το δεί μπορείτε να μου πείτε τι αντιβίωση να του δώσω αν καταφέρει και επιβιώσει μέχρι τη Δευτέρα?
Σας ευχαριστώ...
[automerge]1676732364[/automerge]
@Matzik να σημειώσω ότι οσο περνάει η ώρα κινείται πιο πολύ, είναι πιο ζωηρό και το ποδαράκι του το πατάει κανονικά τώρα που το είδα πάλι... απλά ανησυχώ για μόλυνση και γι' αυτό λέω για αντιβίωση ...
 
Τελευταία επεξεργασία:
Υπάρχουν φάρμακα αντιστρες, ή καμιά πολυβιταμινη για 2-3 μέρες.Αυτα στην περίπτωση που είναι καλά, πεταριζει και πατάει κανονικά. Αν υπάρχει πληγή η σπάσιμο τότε ότι πει ο γιατρός.
 
@manolismarg ποιος γιατρός? Όπως ανέφερα δεν ξέρω κάποιον στο Ναύπλιο που να ασχολείται με καναρίνια..
Πεταριζει, τρώει, μας κάνει "τσιρ-τσιρ"... Αλλά σίγουρα έχει πληγή στο φτερό γιατί όπως είπα είχε αίμα το οποίο τώρα μαύρισε...
[automerge]1676743974[/automerge]
@manolismarg ευχαριστώ πάντως 😊
 
@Matzik περαστικά του. Αυτό που είναι ανησυχητικό είναι η πληγή του που δεν της έχει βάλει καθόλου κάποια αντιβακτηριδιακή προστασία όπως μπεταντιν. Μόλις ηρεμήσει λίγο, φάει κ πιεί, θα σου έλεγα να του βάλεις. Τώρα ελλείψει γιατρού θα σου έλεγα να πάρεις ένα τηλέφωνο είτε στην πτηνιατρο Δουκάκη ή στο διαγνωστικό κέντρο Κομοτηνής.

 
@MARY58 χτες τελικά του βάλαμε betadine... Καθόταν ήσυχος ευτυχώς... Σήμερα τρώει καλύτερα... Είναι φοβισμένος αλλά πάει πέρα δώθε στο κλουβί... Πίνει νερό με βιταμίνες μέσα που του έβαλα... Το αυγό δεν το έχει ακουμπήσει αλλά τρώει το φαι του και την αυγοτροφη που του έβαλα... Την Τρίτη να είναι καλά μέχρι τότε θα του βάλουμε πάλι betadine... Τον ψεκασα και με ένα σπρέι για ψείρες κτλ μη τυχόν και είχε το άλλο πουλί κάτι... Και ο Θεός βοηθός... 🙏🙏
[automerge]1676813996[/automerge]
@GregCC θα πάω αύριο να του πάρω και θα ρωτήσω και για αντιβίωση για το τραύμα του... Προληπτικά για μόλυνση λέω τώρα... Τι να πω...
 
Συμφωνώ ότι το σαϊνι ίσως παρακολουθεί το σημείο αυτές τις μέρες.
Φοβάμαι όμως ότι και το προστατευτικό να βάλω, αν επιχειρήσει να επιτεθεί κάποιο αρπαχτικό, μπορεί να φοβηθούν και να αρχίσουν να χτυπιούνται και αυτό μπορεί να προκαλέσει από τραυματισμούς έως και θάνατο. Συν του ότι δεν έχω πολύ χώρο στο μπαλκόνι για κατασκευή μεγάλου προστατευτικού.
Για το λόγο αυτό δεν τα βγάζω ποτέ στο μπαλκόνι χωρίς την επίβλεψή μας.
Πάντως η κουνουπιέρα, τώρα που γλυκαίνει ο καιρός, είναι απαραίτητη.
 
@MARY58 δεν θα ξαναβγεί ποτέ ξανά έξω... Μια χαρά είναι μέσα 😊 ποτέ ξανά...
Μετά την επίθεση και αφού πήραμε μέσα το κλουβί το σαΐνη περίμενε λίγο δίπλα σε ένα δέντρο!!!... Το βλέπαμε καθαρά και δεν έφευγε...
 
Το καναρίνι πως είναι σήμερα; Συνήλθε;
Εμένα του πήρε 1 βδομάδα να επανέλθει πλήρως σε όλα (φαγητό, στάση σώματος, κελάιδισμα κλπ) αν και εξακολουθώ να βρίσκω 1 πούπουλο μέρα παρά μέρα.
 
@Matzik το παραφυλαει το κακόμοιρο! Όμως τουλάχιστον με ανοιχτή μπαλκονόπορτα κ επίβλεψη πρέπει για λίγη ώρα το καναρινάκια σου να το βλέπει φυσικό φως ή ο ήλιος (ο ήλιος όχι κατάματα) χωρίς να παρεμβάλλεται τζάμι.
 
@GregCC δόξα τω Θεώ το καναρίνι συνήλθε... 🙏🙏🙏 Ξεκίνησε κελαιδαει αλλά δεν είναι όπως πριν... Μας φοβάται ενώ πριν έρχονταν κοντά μας .. τώρα μας κάνει "επίθεση" και καλά αν πλησιάσουμε πολύ το κλουβί... Ελπίζω να επανέλθει πλήρως σιγά σιγά... Θέλω να πιστεύω αφού αλλάξει πούπουλα θα επανέλθει..Μ εσένα είναι τώρα όπως πριν? Πόσο καιρό του πήρε?
[automerge]1677934131[/automerge]
@MARY58 το παραφυλαει πραγματικά το έχουμε ξαναδεί... Το έχω στην μπαλκονόπορτα μπροστά και ανοιχτό το τζάμι όταν έχει καλό καιρό... Με τη σίτα τραβηγμένη όμως κλειστή μη τυχόν και μπει τίποτα μέσα...
[automerge]1677934860[/automerge]
@GregCC επίσης δεν κάνει μπάνιο... Του βάζω τη μπανιέρα του και πάει ελάχιστα και φεύγει... Καθαρίζεται μόνος του συνεχώς αλλά μπάνιο κανονικά στην μπανιέρα του όπως έκανε πριν δεν έχει κάνει!... Φοβάται? Πονάει? Σκέφτομαι να του πάρω άλλη μπανιέρα μήπως εκεί μπει?... Βάζει το κεφάλι του μέσα στην ποτίστρα του και πλένεται εκεί!!... Και συνεχώς είμαι σε επιφυλακή να του αλλάξω το νερό... Στην μπανιέρα όμως μπάνιο όχι...
 
Τελευταία επεξεργασία:
  • Like
Αντιδράσεις: GregCC
@Matzik Κάθε κατοικίδιο βιώνει διαφορετικά το στρες. Και εξαρτάται και από την έκταση της επίθεσης, εγώ το πρόλαβα στα 5-7 δευτερόλεπτα, έτυχε και ήμουν σχετικά κοντά και όταν πετάχτηκα στο μπαλκόνι, το γεράκι ήταν πάνω ακριβώς στο κλουβί. Δεν προξένησε εμφανή τραυματισμό. Πλήρως ανέκαμψε μετά από 7-10 μέρες περίπου. Έχω την εντύπωση ότι εάν είχε τραυματισμό όπως το δικό σου, ίσως να ήταν ακόμα επηρεασμένος.
Το άλλο που πιστεύω βοήθησε, ήταν ότι ήθελα να τον επαναφέρω όσο μπορούσα πιο γρήγορα στο περιβάλλον του και στις συνήθειές του. Ήθελα να τον βγάλω όσο πιο σύντομα στο μπαλκόνι δηλαδή. Για αυτό πήρα ένα δίχτυ προστασίας από πουλιά (10 ευρώ), ως προσωρινό μέτρο, μέχρι να βρω οριστική λύση στο θέμα προστασίας. Εσύ νομίζω ότι μετά την επίθεση τον έβαλες πλέον μέσα στο σπίτι. Οπότε είναι φυσιολογικό να του "έπεσαν" όλα αυτά μαζί κάπως βαριά... Προς Θεού, σου αναφέρω τι δούλεψε σε μένα, στο δικό μου καναρίνι με συγκεκριμένα δεδομένα. Εσύ διαλέγεις τι από αυτά μπορούν να έχουν θετική επίδραση στο καναρινάκι σου.
Για το θέμα της μπανιέρας, ούτε εμένα μπήκε αμέσως. Από την άλλη, αν του χορήγησες κάποιο φάρμακο για την φτερούγα του, ίσως να ήταν καλύτερα που δεν έβρεξε το σημείο. Πριν την επίθεση, είχε κάνει ποτέ μπάνιο στην ποτίστρα;
 
@GregCC ευχαριστώ για την απάντηση σου... Εγώ τον έβαλα μέσα αλλά μέσα είναι το σημείο του.. έξω τον βγάζαμε μόνο το καλοκαίρι το πρωί λίγο και μετά μέσα... Οπότε το μέσα είναι το φυσιολογικό του ..
Στην ποτίστρα μου έχει ξανακάνει στο παρελθόν μπάνιο... Αν λείπουμε πχ και τον φιλοξενεί κάποιος δικός μου όταν τον παίρνω σπίτι αν δεν του βάλω άμεσα να κάνει μπάνιο βουτάει το κεφάλι στην ποτίστρα του 😂😂😂 οπότε είναι νορμάλ χεχεχεχε
Θα περιμένω να δω τις επόμενες μέρες και αν είναι θα του πάρω άλλη μπανιέρα...
 
Για αυτό πήρα ένα δίχτυ προστασίας από πουλιά (10 ευρώ)
Αν θέλεις, βάλε μας link για το συγκεκριμένο δίχτυ ή / και φωτογραφία του. Πιστεύω ότι θα ήταν χρήσιμο για τα μέλη του φόρουμ σαν εναλλακτική προστασίας.
 
Αν θέλεις, βάλε μας link για το συγκεκριμένο δίχτυ ή / και φωτογραφία του. Πιστεύω ότι θα ήταν χρήσιμο για τα μέλη του φόρουμ σαν εναλλακτική προστασίας.

Υπάρχει και σε διάσταση 2x10m. Εγώ το έβαλα μόνο ως προσωρινή λύση, μέχρι να καταλήξω σε κάτι πιο μόνιμο και γερό.
 
Back
Top