Ασθένειες Το καναρίνι μου δεν έχει καλή ισορροπία

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ariadnh
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ariadnh

PB Known Member
Εγγραφή
1 Απρ 2014
Μηνύματα
3.046
Πόλη
Κύπρος
Καλησπερα... Εχω αγορασει ενα καναρινι.. Οταν το πηρα εκανε αυγα χωρις τσοφλι.. Η καρινα της ηταν μαυρη και ανοιξα θεμα https://community.petbirds.gr/threads/Καναρίνι-κάνει-αυγά-χωρίς-τσόφλι.19535/ με σκοπο να ζητησω βοηθεια.. Επειδη δεν ειχα καποια απαντηση μιλησα με τον κυριο Μακη και μου ειπε να της δινω βαζω πολυβιταμινες στο νερο και να της δινω αυγο και μπροκολο.. Μετα απο αυτη την θεραπεια το θηλυκο καναρινι δεν εγινε καλα αλλα αντιθετως χειροτερεψε. Εδω και δυο μερες εχει ασταθεια, δυσκολευεται πολυ να σταθει στα δυο της ποδια και χρησιμοποια την κοιλια της για να μπορει να σταθεροποιηθει.. Σημερα εκανε αυγο χωρις τσοφλι (παααλι) ενω ετρωγε αυγο με το τσοφλι και της ετριβα σουπιοκοκκαλο στην αυγοτροφη.. Ποια η επομενη μου κινηση;

Μακαρι να εχω συντομα απαντηση.. Ευχαριστω
 
Αυτά που σου πρότεινα εγώ Αριάδνη δεν αποτελούσαν κανενός είδους θεραπεία. Ηταν τα αυτονόητα για ένα πουλάκι αδύνατο που έπρεπε να πάρει βάρος, να ανακάμψει ΠΡΙΝ ΑΠ' ΟΛΑ. Το γεγονός οτι γενάει αυγά μαλακά μπορεί να σημαίνει δυό πράγματα 1ον) Δεν έχει επάρκεια ασβεστίου ή 2ον) Το αυγό περνάει γρήγορα απο το τελευταίο σταδιο, εκεί δηλαδή που σχηματίζεται το τσόφλι. Το υγρό ασβέστιο είναι η τελευταία λύση. Ούτως ή άλλως είναι ένα πουλί που δεν πρέπει να ασχοληθεί με την αναπαραγωγή. Κάθε αυγό του πρέπει να απομακρύνεται και το ίδιο να βρίσκεται συνεχώς απομονωμένο σε ζεστό μέρος με πολυβιταμίνες στο νερό και φρέσκια τροφή. Να κοιμάται σωστά και να μήν ενοχλείται.
 
Σε ευχαριστω παρα πολυ.. Η καρινα συνεχιζει να ειναι μαυρη.. Εχει μερες που γλυστρανε τα ποδια της.. Χρησιμοποια την κοιλια της για να μπορει να ισορροποιηση.. Τι κανω αλλο; Την βλεπω να κοιμαται και πιο συχνα απο τα αλλα καναρινια.. Οταν στεκεται στο κλαδι ειναι με ανοιχτα τα ποδια..
 
Η "παράλυση" των ποδιών μπορεί κάλιστα να προέρχεται απο την πλήρη κατασπατάλιση του ασβεστίου απο τον οργανισμό του πουλιού. Ακόμα και απο τα νεύρα του. Υγρό ασβέστιο στο νερό του ή μια δυο σταγώνες απ'ευθείας στο στόμα δεν βλάπτουν σε καμία περίπτωση. Αν το πρόβλημα δεν είναι το ασβέστιο, τότε η πιθανότερη αιτία είναι κάποιου είδους σαλμονέλωση.Ασθένεια που πολλές φορές δίνει τέτοια συμπτώματα. Δυστυχώς αυτά δεν απαντώνται απο μακρυά. Πρέπει κανείς να ζεί απο κοντά το πουλί για να έχει προσωπική γνώμη για το ΤΙ - ΠΙΘΑΝΟΝ συμβαίνει. Δεν υπάρχει κάτι άλλο να κάνεις. Επαναλαμβάνω ...ΑΠΟΜΟΝΩΣΗ ΣΕ ΜΙΚΡΟ ΚΛΟΥΒΙ-ΖΕΣΤΗ-ΠΟΛΥΒΙΤΑΜΙΝΕΣ-ΦΡΕΣΚΟΙ ΣΠΟΡΟΙ-ΗΣΥΧΙΑ-ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΣΗ ΑΥΓΩΝ.
 
Αναφερα πιο πανω τι μου ειπες οχι επειδη τα θεωρω λαθος αλλα για να ξερουν την "θεραπεια" που εκανα και να εχουν ολοκληρωμενη εικονα.. Πιστευω και εγω οτι κατι δεν γινεται σωστα με το ασβεστιο.. Θα βαλω αυριο δυο σταγονες στο στομα και στο νερο της.. Σε ευχαριστω πολυ που μου απαντησες.. Ευχομουν να δεις το θεμα γιατι σου εχω εμπιστοσυνη και εχεις αποδειξει πολλες φορες ποσο αγαπας τα πουλια.. Αν χρειαστω κατι αλλο θα ξανα γραψω. Ελπιζω και ευχομαι να μην χρειαστει.. Να σαι καλα
 
Παιδια... Εχω πανικοβληθει... Διαβασα ενα θεμα που μου εστειλε η Αλικη επειδη της ζητησα να μου πει ποια ειναι τα συμπτωματα τις σαλμωνελας και μου εστειλε αυτη http://www.egreece.gr/dir/encyclopedia.pl?db+search+display+1293873989
Διαβαζοντας τα συμπτωματα η δικη μου εχει: διάρροια (ειναι πρασινες οι κουτσουλιες τις με ασπρο) στην χρόνια προσβολή παρατηρούνται νευρικά συμπτώματα(παράλυση), επιπεφυκίτιδα (αν εννοει οτι λειπουν φτερα γυρο απο τα ματια) και καρίνιασμα(απίσχνανση). τα πτηνά κουρνιάζουν πάνω στα κλαδάκια τους, είναι νυσταλέα και φουσκωμένα (οχι πολυ)

Αυτο που με εχει αγχωσει: Η ασθένεια αυτή είναι θανατηφόρα τα αποτελέσματα κατά την προσβολή της στα πτηνά μας και Ο άνθρωπος μπορεί να αρρωστήσει από τα πτηνά

Ουφου... Τι κανω; Ειναι οντως; ☹
 
Η Σαλμονέλωση είναι όντως ζωονόσος, δηλαδή μολυσματική ασθένεια που μπορεί να μεταδοθεί από τα ζώα στον άνθρωπο, όταν το επιτρέπουν κακές συνθήκες υγιεινής. Ασθένειες των πουλιών που προσβάλουν τον άνθρωπο

Βέβαια, από την προετοιμασία του κοτόπουλου για μαγείρεμα κινδυνεύουμε περισσότερο, η αλήθεια είναι όμως ότι μεταδίδεται στον άνθρωπο και από τα ζωντανά ζώα.
 
Σταυρο... Εσυ τι πιστευεις; Οχι αν κολλησω .. Ειναι σαλμωνελα;
 
Αριάδνη, υπάρχουν πολλές ασθένειες που μπορεί να οφείλονται σε μικρόβια, ιούς, ακόμη και μύκητες που μπορούν να προσβάλουν το νευρικό σύστημα. Η Σαλμονέλωση είναι όντως μια από αυτές. Όπως σου είπε και ο Μάκης, η διάγνωση από μακριά εκτός από δύσκολη είναι και ελαφρώς επιπόλαια τακτική, ειδικά για σοβαρές περιπτώσεις. Οι πειραματισμοί με δοκιμές φαρμάκων σε ένα πουλάκι με τέτοιο πρόβλημα, δεν είναι κάτι που θα πρέπει να γίνεται δημόσια, κατά την άποψή μου.
 
Ειδα αυτα τα συμπτωματα και πανικοβληθηκα... Εγραψα στο φορουμ για να ακουσω τις αποψεις ολων οσων γνωριζουν.. Δεν υπαρχει πτηνιατρος στην Κυπρο και γι αυτο ζητησα βοηθεια..

Μαλλον θα ακολουθησω αυτο που μου ειπε ο κυριος Μακης που του εχω απολυτη εμπιστοσυνη και μετα βλεπω. Αν συνεχισει να ειναι ετσι θα επανελθω..

**αν ξερει καποιος βλεποντας τα συμπτωματα που αναφερα ας σχολιασει.. Θα με βοηθησει..
 
Σημερα παρατηρησα μια τρυπα στο κεφαλι του καναρινιου, δεν ξερω αν ειναι φυσιολογικο.. Η κοιλια του ειναι χαλια.. Θα περασω φωτο.. Σιγουρα αυτο που εχει ειναι σοβαρο και πρεπει να το βοηθησω.. Εβγαλα φωτο... Δεστε και πειτε μου.. Δεν μπορω να το βλεπω να βασανιζεται...
 

Συνημμένα

  • 1.webp
    1.webp
    7,6 KB · Προβολές: 140
  • 2.webp
    2.webp
    7,7 KB · Προβολές: 145
  • 3.webp
    3.webp
    7,3 KB · Προβολές: 144
  • tb_1.webp
    tb_1.webp
    17,7 KB · Προβολές: 144
  • tb_2.webp
    tb_2.webp
    17,1 KB · Προβολές: 127
Αριάδνη μου αυτή η τρύπα νομίζω είναι το αυτί του... Το στέρνο της πως είναι;
 
Μαυρο.. Ναι αλλα γιατι φαινεται το αυτι της; Ειναι πολυ περιεργο
 
blb_02_02_01.jpg

Τα αυτιά είναι εκεί που λέει auriculars.. Άρα είναι όντως το αυτί της και δεν είναι τρύπα.. Και έτσι είναι το αυτί δεν είναι καθόλου περίεργο... Φαίνεται γιατί ίσως υπάρχει μια αραίωση στο φτέρωμα σε αυτό το σημείο...

Πιο ανησυχητικό είναι η αστάθεια και η κοιλιά της παρά το ότι φαίνεται το αυτί κατά τη γνώμη μου.. Η καρίνα της πώς είναι; Τρώει και πίνει κανονικά;
 
Ενταξει.. Μου εκανε εντυπωση..

Η καρινα ειναι μαυρη.. Τρωει και πινει κανονικα.. Η ασταθεια ομως την δυσκολευει πολυ
 
Εγώ προσωπικά πιστεύω ότι το πουλάκι έχει σαλμονέλα όπως και το δικό μου...

Η επιλογή και το τι θα κάνεις και τι θα του δώσεις είναι δικιά σου απόφαση, απλά βγάλε τα κλαδάκια, βάλε το φαγητό και το νερό κάτω στον πάτο και επειδή προφανώς όταν είναι στον πάτο παιδεύεται με τα κάγκελα κάτω, βάλε ένα χαρτόνι στον πάτο και από πάνω χαρτί κουζίνας που θα το αλλάζεις καθημερινά.. Εγώ έτσι έκανα και κάνω στην δικιά μου και την έχω βοηθήσει πολύ!
 
Ενημερωση: το καναρινι ειναι σε ασχημη κατασταση.. Εφυγα πατηθρες και εβαλα το φαγητο σε ενα πιατακι για να μην δυσκολευεται.. Το βρηκα πολλες φορες αναποδα και να προσπαθει να γυρισει χωρις αποτελεσμα.. Σημερα παρατηρησα πως κοιμαται στο πατωμα. Αλλα... Να ειναι πλευρο.. Δηλαδη χωρις να χρησιμοποιει τα ποδια της..

Δεν κανει μπανιο, μαλλον δυσκολευεται και της ριχνω μερικες σταγονες με το ψεκαστηρι..
 
Δεν τα βλέπω καλά τα πράγματα. Της έδωσες κάποια φαρμακευτική αγωγή;
 
Ναι.. Ειδα για λιγο φως.. Αλλα μαλλον αλλου καναρινιου ηταν το συγκεκριμενο φως ☹.. Την λυπαμαι..
 
Back
Top