Γενικά Το καναρίνι μου δεν κελαηδάει

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης nio11233
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

nio11233

PB New Member
Εγγραφή
8 Νοε 2022
Μηνύματα
24
Πόλη
xanthi
Έχω ενα ντιμπραντο το αγόρασα πριν λίγες μέρες από pet shop με είπε ότι είναι φετινό με δαχτυλιδι κανονικά απλά το πουλί δεν κελαηδάει 2 τσιου τσίου κάνει και σταματάει πως μπορω να το βοηθήσω να αρχίσει να κελαηδάει δυνατά!Επισης του βαζω από το κινητό κελαηδίσματα από αλλά καναρίνια αυτό βοηθάει;Οποιος μπορεί να βοηθήσει να πει καμία γνώμη για να κάνω και να αρχίσει το πουλι να κελαηδάει κανονικά ας γραψει στα σχόλια Υ.Γ. Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων
🙏
 
@nio11233 Καλή πρωινή Καλημέρα. Νίο είσαι σίγουρος ότι είναι αρσενικό; Ανέβασε μια φωτογραφία του στο φόρουμ. Κατά τα λοιπά, το πουλάκι είναι ζωηρό; Πόσες είναι οι λίγες μέρες από όταν το πήρες; Μπορεί να είναι ακόμα αγχωμένο από το καινούργιο του περιβάλλον.Τρώει, πίνει; Κοιμάται ψηλά σε πατηθρα; Οι κουτσουλιές του σου φαίνονται εντάξει; Εάν σε όλα ναι, υπάρχει κ το ενδεχόμενο να πέρασε τώρα πτερόροια κ γι'αυτό ακόμα κάποια δεν πολυτραγουδάνε. Τα κελαιδισματα από το κινητό φυσικά θα βοηθήσουν. Καλό είναι όμως να έχει συνηθίσει λίγο την παρουσία σου.
 
Καλημέρα. Και πόσο καιρό το έχεις;
Και πού το έχεις; Σε εξωτερικό ή σε εσωτερικό χώρο; Αν σε εσωτερικό σε τι σημείο βρίσκεται το πουλί...είναι ας πούμε σε ήσυχο μέρος ή σε δωμάτιο στο οποίο διέρχονται / κάθονται κάποιοι ένοικοι του σπιτιού; Διαβιώνει σε φυσικό φως ή είναι φωτεινό το δωμάτιο;
Παρεμπιπτόντως, φορά μεταλλικό δαχτυλίδι κλειστού τύπου; Αν ναι, τι χρώματος είναι το δαχτυλίδι;
 
@nio11233 στείλε μια πιο κοντινή φωτογραφία φωτογραφία του πουλιού να φαίνεται καθαρά. Σίγουρα ένα πουλάκι χρειάζεται χρόνο προσαρμογής, επίσης όπως ήδη είπαν μπορεί να αναρρώνει από πτερορροια. Τέλος υπάρχει το ενδεχόμενο να σου είπαν ψέματα και να είναι θηλυκό
 
@nio11233 προς το παρόν δε χρειάζεται να κάνεις τίποτα, ούτε να ψάξεις τίποτα.
Το πουλακι έχει λίγες μέρες σε νέο περιβάλλον οπότε είναι στα πλαίσια του λογικού να μην κελαηδαει.

Αν περάσει κάνας μήνας και ακόμα τίποτα, τότε τα λέμε πάλι.
 
Έχω ενα ντιμπραντο το αγόρασα πριν λίγες μέρες από pet shop με είπε ότι είναι φετινό με δαχτυλιδι κανονικά απλά το πουλί δεν κελαηδάει 2 τσιου τσίου κάνει και σταματάει πως μπορω να το βοηθήσω να αρχίσει να κελαηδάει δυνατά!Επισης του βαζω από το κινητό κελαηδίσματα από αλλά καναρίνια αυτό βοηθάει;Οποιος μπορεί να βοηθήσει να πει καμία γνώμη για να κάνω και να αρχίσει το πουλι να κελαηδάει κανονικά ας γραψει στα σχόλια Υ.Γ. Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων
🙏
καλημερα @nio11233 .Αυτα που λενε τα παιδια βεβαια ισχυουν και δεν χρειαζεται αγχος χωρις λογο.
η Ποτιστρα ειναι καπως σε περιεργη θεση ως προς τα κλαδακια? Η ειναι κακη γωνια ληψης και φαινεται μεγαλητερη αποσταση απο οτι ειναι?
Το δαχτυλιδι που αναφερεις ειναι μεταλλικο κλειστου τυπου και εχει πανω καποιους αριθμους και γραμματα? η ειναι πλαστικο
Πηρες 2 καναρινια για ζευγαρι?
Ευχαριστω
 
και ευδιάθετος είναι και με είπε και αρσενικός ότι είναι
Αυτο στην φωτο της μισης ζευγαρωστρας εσυ αναφερεις οτι σου ειπαν οτι ειναι αρσενικο .ο @PantelisTs σε ρωτησε τι υπαρχει στο αλλο μισο της ζευγαρωστρας που δεν βλεπουμε και του απαντας αρσενικο που οντως κελαηδαει. θες να μας ξεκαθαρισεις γιατι εγω μπερδευτηκα να ειμαι ειλικρινης, αν πηρες δυο αρσενικα και το ενα δεν κελαηδαει η ενα αρσενικο και ενα θυληκο με σκοπο οταν ειναι καιρος να τα ζευγαρωσεις?
Σε ευχαριστω
Στην άλλη πλευρά της ζευγαρωστρας τι υπάρχει;

αρσενικό καναρίνι αλλά εκείνο κελαηδάει
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
Αυτο στην φωτο της μισης ζευγαρωστρας εσυ αναφερεις οτι σου ειπαν οτι ειναι αρσενικο .ο @PantelisTs σε ρωτησε τι υπαρχει στο αλλο μισο της ζευγαρωστρας που δεν βλεπουμε και του απαντας αρσενικο που οντως κελαηδαει. θες να μας ξεκαθαρισεις γιατι εγω μπερδευτηκα να ειμαι ειλικρινης, αν πηρες δυο αρσενικα και το ενα δεν κελαηδαει η ενα αρσενικο και ενα θυληκο με σκοπο οταν ειναι καιρος να τα ζευγαρωσεις?
Σε ευχαριστω
Νομίζω ήταν ξεκάθαρο ότι και τα δύο είναι αρσενικά αλλά αυτό που μας έστειλε δεν κελαηδαει, ξανά δες την συζήτηση
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
Νομίζω ήταν ξεκάθαρο ότι και τα δύο είναι αρσενικά αλλά αυτό που μας έστειλε δεν κελαηδαει, ξανά δες την συζήτηση
Αγαπητη @meniam καλημερα. Σε ευχαριστω για την παρεμβαση αλλα δεν νομιζω οτι εκανα ερωτηση απευθυνομενος σε εσας. Σε ευχαριστω ομως για την απαντηση σου σε καθε περιπτωση γιατι μου ειναι δυσκολο να διαβασω τοσα πολλα μυνηματα. /s

Επειδη ακριβως διαβαζω την συζητηση στο post 1 δεν λεει πουθενα οτι ειναι σε συγκατοικηση με αλλο αρσενικο που κελαηδαει μια χαρα(Αραγε τοτε το youtube ισως να ειναι και πλεονασμος αφου εχει αρσενικο διπλα του )
Στην συνεχεια της κουβεντας ηρθε η φωτο που φανερωνει την συγκατοικηση και καταληξαμε μετα απο ερωτηση οτι ειναι αρσενικο στο αλλο μισο που δεν ξερουμε ακομα αν ειναι αγορασμενα ταυτοχρονα η καποιο που φροντιζει για χρονια. Οποτε μαζι με αλλα ερωτηματα προσπαθησα να εχουμε μεσω απαντησεων απο τον ιδιο τον φροντιστη ολη την πληροφορια.Αν δεν θελει να απαντησει ο ιδιος σεβαστο απολυτα. Καλη συνεχεια
 
@pyroferus προφανώς θα μπορεί να πιεί αφού είναι εδώ κ λίγο καιρό μαζί με τον @nio11233. Αλλά συμφωνώ ότι θα γίνεται δύσκολα. Ίσως σκαρφαλωμένο στο κάγκελο.
@nio11233 εάν θέλεις, μπορείς να ανοίξεις νέο θέμα για την διατροφή κ την φροντίδα του καναρινιού για να σου πουν την γνώμη τους μέλη του φόρουμ.
 
@meniam4B301B5F-FCB8-42A9-A914-A04ABFDD1291.webp
[automerge]1668007892[/automerge]
@meniam δες αν μπορείς από τις φωτογραφίες να καταλάβεις αν είναι αρσενικό ή θυληκο
 

Συνημμένα

  • 29DDE4DC-36E7-428A-8B12-81B3A941AE9C.webp
    29DDE4DC-36E7-428A-8B12-81B3A941AE9C.webp
    24,8 KB · Προβολές: 13
  • C59EEFFF-069D-45CD-9DF1-A3D366D7709E.webp
    C59EEFFF-069D-45CD-9DF1-A3D366D7709E.webp
    21,7 KB · Προβολές: 13
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
@nio11233 δες αυτό

Εγώ θα έκανα το εξής αν κ δεν είναι απόλυτα σωστή μέθοδος.
Κράτησε το ανάσκελα κ αν είναι αρσενικό θα προσπαθήσει να φέρει προς τα απάνω την ουρά του για να καλύψει τα γεννητικά του όργανα.
Κατατοπιστικό είναι κ αυτό
 
Τελευταία επεξεργασία:
Υπάρχει σχετικό άρθρο για την αναγνώριση του καναρινιού. https://community.petbirds.gr/threads/Αναγνώριση-φύλου-καναρινιών.32106/
Από τις φωτογραφίες αυτές δεν είναι εύκολο. Θέλει καλή ανάλυση και κοντά. Επίσης ο χρόνος κελαηδήματος έχει να κάνει με το πουλί. Έχω δεί πουλί που την επόμενη μέρα απόκτησης και μετά από ταξίδι ωρών κελάησε κανονικότατα και άλλα που πήρε καιρός. Επίσης όσο πιο γρήγορα του δώσεις το ιδανικό περιβάλλον δηλαδή εξωτερικά και σε έκθεση στο φως (όχι άμεση αν και τώρα δεν θα έχει πρόβλημα αν δεν έχει πολύ ήλιο) με ησυχία τόσο τι καλύτερο. Αν είναι μέσα θα πάρει περισσότερο νομίζω (δεν έχω κανένα μέσα για αυτό δεν λέω με σιγουριά αλλά όποτε τα έβαλα για λίγο μέσα μαράζωναν). Το θέμα είναι να είναι αρσενικό.
 
Back
Top