Ασθένειες Το καναρίνι μου είναι άρρωστο

Ευχαριστω πολυ θα το αναφερω αυριο εχει ξηρη ευλογια θα σας πω νεα ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον σας μακαρι να τα καταφερει ο μικρουλης μου
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Το Liviferm δεν είναι αντιβίωση.

Το Liviferm στην παρουσα φαση θα το βοηθουσαν όσο και οι προσευχες μας... Τα προβιοτικα ειναι ευκολη αλλα οχι λυση

Για την κοκκιδιωση μου εδωσε ενα φαρμακο ο ιδιος και το εβαλα στην ποτιστρα για 2 μερες

Η κοκκιδιωση προεκυψε υστερα απο εξεταση κοπρανων επι μικροσκοπιου;

Ποιο φαρμακο σου εδωσε;
Αγωγη 2 ημερων για κοκκιδια πρωτη φορα ακουω...

Το πουλακι ερχοταν σε επαφη με ιθαγενη;

Ευχομαι να τα καταφερει
 
τωρα του δινω κορντιζονη
Σου συνέστησε γιατρός κορτιζόνη για τα ακάρεα του αναπνευστικού; Ποιο φάρμακο;
Σε ποιον γιατρό πάς;

Το έχεις τρεις εβδομάδες και πρόλαβες να δώσεις acaricine,ένα φάρμακο για κοκκίδια, κορτιζόνη,celestoderm και πιστεύεις οτι η τρύπα στην πλάτη έγινε απο το neem oil που βιαστικά διάβασες στο ιντερνετ;
 
Σε ποιον γιατρό πάς;
Καλησπερα! Το πηγα σε πτηνιατρο ο ξαδελφος μου το ειχε 1 χρονο πριν το παρω εγω

Σου συνέστησε γιατρός κορτιζόνη για τα ακάρεα του αναπνευστικού; Ποιο φάρμακο;
Ναι την κορτιζονη μου ειπε ο γιατρος να την δωσω οπως επισης κ το φαρμακο που μου εδωσε ο ιδιος σεια ενεση λεγοντας μου οτι ειναι πολυ δυνατο σημερα το ξαναπηγα δεν εχει τρυπα ουτε πληγη τελικα απλα ξυθηκε αρκετα καινκοκκινησε αλλα εγω τρομαξα νομιζα οτι ηταν κατι χειροτερο θα ξαναπαω σε μια εβδομαδα ο γιατρος μου ειπε οτι θελει υπομονη ευχαριστω γιαωτον ενδιαφερον οπως και να εχει

Και η κοκκιδιωση προεκυψε υστερα απο εξεταση κοπρανων ναι
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Από τη στιγμή που ο γιατρός θεώρησε ότι η θεραπεία για τα ακαρεα και την ευλογιά είναι αυτή που επειγει τώρα, σίγουρα έτσι θα είναι. Ωστόσο να έχεις στο μυαλό σου ότι πρέπει οπωσδήποτε να εξεταστεί και πάλι για κοκκιδια και να συνεχίσει τη θεραπεία. Σιγά σιγά όλα θα γίνουν. Δεν έχει και λίγα να αντιμετωπίσει το καημένο.
 
Ευχαριστω μου δινεις κουραγιο! Οντως σε 10 μερες θα τα ξανα δουμε τα κοκκιδια τα ακαρεα που εχει ειναι σε προχωρημενο σταδιο καιβπρεπει να αντιμετοπιστουν οπωσδηποτε δυστυχως και τα κοπρανα του ηταν καλυτερα σημερα ελπιζω να τα καταφερει
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
@marietta , ειλικρινά ελπίζω τα πράγματα να κυλήσουν ομαλά μέχρι την αποθεραπεία του πουλιού.
Πες μας σε παρακαλώ:
  • το όνομα του πτηνιάτρου στο οποίο το πήγες, ώστε αν δεν τον έχουμε ήδη να τον προσθέσουμε στη λίστα μας
  • Τις δοσολογίες για για το κάθε φάρμακο που δίνεις... Δλδ τη δόση, τη συχνότητα χορήγησης ανά ημέρα (π.χ. κάθε 12 ώρες) και τη διάρκεια της θεραπείας (π.χ. Για μια εβδομάδα).
 
Καλημερα τον πτηνιατρο τον βρηκα απο τη λιστα σας καιβπιστευω πως ειναι καλος γιατρος ακομα ειναι η αρχη βεβαια εαι στη Θεσσσλονικη οποτε δεν ειχα πολλες επιλογες σχετικα με γιατρο. Για το acaricin ακολουθω τις κλασικες οδηγιες δεν νομιζω βεβαια οτι θα δω αποτελεσμα αλλα... Το φαρμακο για ταβκοκκιδια το εβαλα για 2 μερες στην ποτιστρα και μετα για 5 μερες ενα κορτιζονουχο χαπι 1/4 στηβποτιστρα τωρα δινω μονο ultra levure και το acaricin σε 5 μερες θα βαλω τη τελευταια σταγονα παντως αναπνεει με μεγαλη δυσκολια και ακομα κανει σαν να σπαει σπορους
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Τελικά πώς λέγεται αυτό το φάρμακο για τα κοκκίδια του οποίου η εφαρμογή είναι για 2 ημέρες;
ακομα ειναι η αρχη βεβαια εαι στη Θεσσσλονικη οποτε δεν ειχα πολλες επιλογες σχετικα με γιατρο
Αυτό δεν το κατάλαβα και πολύ καλά. Τι εννοείς; Ότι ο γιατρός είναι στην αρχή της καριέρας του; Ότι τώρα πρόσφατα έχει αρχίσει να δραστηριοποιείται στη Θεσσαλονίκη;
 
Εγω μενω στη θεσσαλονικη και στο φορουμ εχει 2 πτηνιατρους. Οποτε πηγα στον ενα

Οσο για το φαρμακο ξαναλεω οτι μου το εδωσε ο ιδιος σε μια ενεση δεν ξερω πως λεγετε οταν ξαναπαω σε 5 μερες αν θελετε θα ρωτησω συγνωμη αν δεν γινομαι κατανοητη καποιες φορες εχει θεμα το τηλ. Μου

Εννοω οτι ειναι.η αρχη της θεραπειας οχι η αρχη καριερας του γιατρου σας μπερδεψα λιγο συγνωμη
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Σε ένεση φάρμακο για κοκκιδια μόνο το baycox νομίζω υπάρχει. Δηλαδή να της δώσει μια ποσότητα
Υπαρχει συγκεκριμενος λογος που δεν αναφερεται το ονομα του γιατρου ή ειναι τυχαιο;
Δεν υπαρχει λογος πουδεν γραφω το ονομα του γιατρου αλλα δεν βρισκω και λογο να το αναφερω αν ψαξετε τη λιστα θα δειτε οτι για Θεσσαλονικη 2 ειναι οι γιατροι εγω εγραψα εδω γιατι βλεπω οτι εχετε γνωσεις και εχω παρει βοηθεια πολυ πριν γινω μελος σε θεματα που με απασχολουσαν τωρα το θεμα μου ειναι οτι το πουλι εχει απιστευτη δυσπνοια και κανει συνεχεια συριγμους τωρα αν εχει καποιος την καλη διαθεση να βοηθησει με την πειρα του εχει καλως ευχαριστω παντως για ολα τα σχολια
 
αν εχει καποιος την καλη διαθεση να βοηθησει με την πειρα του εχει καλως
Αυτό δεν το καταλαβαίνω ή μπορεί και να το διαβάζω λανθασμένα. Δηλαδή μέχρι αυτού του σημείου εξακολουθείς κι αναρωτιέσαι αν κάποιος έχει την καλή διάθεση να βοηθήσει;
Στην περίπτωση που το πουλάκι έχει δύσπνοια, ενδεχομένως τα νεκρά ακάρεα να τείνουν να φράξουν την αναπνευστική του οδό. Επίσης μια άλλη υπόθεση που θα μπορούσε να γίνει είναι ότι το καναρινάκι ενδεχομένως να έχει την υγρή μορφή της ευλογιάς στην οποία δημιουργούνται έλκη εσωτερικά στο στόμα του και σε άλλες περιοχές που θα μπορούσαν να δυσκολεύουν και την αναπνοή. Αλλά δυστυχώς δεν ξέρω να σου πω πώς θα μπορούσες να διευκολύνεις τις ανάσες του μικρού.
 
Καλημερα! Οχι ειναι ξηρη η ευλογια. Πειραζει να του δωσω αυγοτροφη; Τωρα που εχει ακαρεα;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Καλημερα! Οχι ειναι ξηρη η ευλογια. Πειραζει να του δωσω αυγοτροφη; Τωρα που εχει ακαρεα;
Μακάρι να ειναι και να παραμείνει ξηρή. Το λέω διότι δεν μου ειναι σαφές πότε και αν, αυτό που χαρακτηρίζουμε ως ξηρή ευλογιά μεταπίπτει σε συμπτώματα υγρής ή σηπτικής μορφής. Δεν θέλω να σε τρομάξω, και κτηνίατρος δεν είμαι, αλλά δεν ειναι και λίγα τα πουλιά με ξηρή ευλογιά που είδα στο τέλος να πεθαίνουν...
Το ερώτημα λοιπόν που τίθεται, και δεν το θέτω σε εσένα φυσικά, αλλά σε όποιον μπορεί να έχει γνώση επί του θέματος ειναι... Πως ξέρουμε οτι πρόκειται για την ξηρή ευλογιά, γιατί δεν νομίζω ότι αρκεί ένα σπυρί στο πόδι για να την χαρακτηρίσουμε ως τέτοια.
Και σύμφωνα με αυτό το σκεπτικό θα σε προτρέψω αν θα έχεις την ευκαιρία να συζητήσεις με τον γιατρό σχετικά με το πως απορρίπτεται η περίπτωση της υγρής ευλογιάς.
Δεν νομίζω οτι η αυγοτροφή επηρεάζει την θεραπεία για τα ακάρεα ή τον πληθυσμό τους ή αντενδείκνυται κατά τη θεραπεία των ακάρεων της τραχείας ή της ευλογιάς. Αυτό που πιστεύω μάλιστα ειναι οτι ως πιο μαλακή και θρεπτική τροφή, μάλλον θα συνίσταται για την ενδυνάμωση του οργανισμού του πάσχοντα.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Αχ δεν ξερω τι να πω ειδε το στομα του ο γιατρος και δεν ειδε ελκη το σπυρι στο ποδι του μαραθηκε μετα την κρεμα δεν ξερω τι να αντιμετωπισω πρωτο. Εν τω μεταξυ εχει 2 βραδια τωρα που κοιμαται σχετικα φυσιολογικα δηλ χωρις να κανει συριγμους κτλ. Βεβαια το πρωι κανει σαν να σπαει σπορους αλλα κατι θετικο δεν ειναι κι αυτο; Οτι αρχισε να κοιμαται δηλ?

Προφανώς και δεν είδε αλλοιώσεις, εννοείς, έτσι;
Ναι
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Αχ δεν ξερω τι να πω ειδε το στομα του ο γιατρος και δεν ειδε ελκη το σπυρι στο ποδι του μαραθηκε μετα την κρεμα δεν ξερω τι να αντιμετωπισω πρωτο.
Εννοείται οτι ειναι κάτι πολυ θετικό. Ειναι βελτίωση της ποιότητας ζωής του πτηνού, στην οποία συνέτεινες κυρίως εσύ και μπράβο σου τόσο για το ενδιαφέρον, όσο και για τιις φροντίδες σου!
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Παιδια καλησπερα! Ελπιζω να μην σας κουραζω εχω μια απορια αφου περασαν 5 ημερες που ειχα βαλει acaricin χτες εβαλα την τελευταια σταγονα σημερα παρατηρω οτι παλι " σπαει σπορια" εχω κανει κατι λαθος; Μηπως επρεπε να βαλω το φαρμακο 2 μερες αργοτερα; Και μετα απο ποσο καιρο μπορω να ξαναχορηγησω ιβερμεκτινη;
 
Back
Top