Γενικά Το καναρίνι μου κάνει μπάνιο στην ποτιστρα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ariadnh
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ariadnh

PB Known Member
Εγγραφή
1 Απρ 2014
Μηνύματα
3.046
Πόλη
Κύπρος
Τα καναρίνια μου ζητάνε συνέχεια μπάνιο. Όταν ή μέρα είναι καλή τους βάζω δοχεία με νερό και κάνουν μπάνιο. Ένα θηλυκό μωσαικ δεν έχει κάνει ποτέ μπάνιο και το έχω περίπου 2 χρόνια. Όταν κάνουν μπάνιο τα αλλά αυτό πάει και κάνει μπάνιο από την ποτιστρα. Συμμετέχει κι αυτό με τα υπόλοιπα αλλά ποτέ μέσα στα δοχεία. Έχω από όλα τα μεγέθη. Σήμερα έβαλα το χέρι μου μέσα να βάλω ακόμη λίγο νερό στα δοχεία γιατί ηθελαν κι άλλο μπάνιο. Αυτό στάθηκε δίπλα στο χέρι μου, δεν φοβήθηκε και του έβαλα νερό από πάνω του και του άρεσε. Μετά ξανά εβαλα το χέρι μου μεσα και περίμενε να του βάλω κι άλλο νερό. Είχε ανάγκη να κάνει μπανιο. Δεν βρήκα ποτε μου μια λογική εξήγηση γιατί ποτέ του δεν έκανε μπάνιο και προτιμούσε την ποτιστρα. Κι επειδή είναι άσπρο λερώνεται κι πιο εύκολα.

Τι μπορεί να του συμβαίνει; Λάθος η κίνηση μου να το κάνω μπάνιο εγώ;
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Σε ευχαριστώ. Έχει τύχει να κάνω και αλλαγη νερού εκείνη την ώρα και να μην υπάρχουν ποτίστρες. Κάθεται στο κλαδάκι που είναι κοντά στα δοχεία και βρέχεται με το νερό που ρίχνουν οι άλλοι.
 
  • Like
Αντιδράσεις: theodr
Να δοκιμάσεις με άλλου τύπου μπανιέρα.
Σε κάποιες περιπτώσεις η διαφάνεια νερού και μπανιέρας τα τρομάζει αρκετά.
 
Έχεις δοκιμάσει να βγάζεις τις ποτίστρες όταν βάζεις μπάνιο;

Διάβασε το παρακάτω και θα λύσεις πολλές απορίες!
Τωρα ειδα την ιστοσελιδα. Κι σε ευχαριστω. Λεει για ακραιες καταστασεις. Αυτο απλα επειδη ειναι ασπρο φαινεται πιο πολυ οταν λερωνεται. Π.χ η ουρα στο τελος. Γενικα ολα χρειαζονται το μπανιο τους κριμα ειναι να μην μπορει να κανει.
Να δοκιμάσεις με άλλου τύπου μπανιέρα.
Σε κάποιες περιπτώσεις η διαφάνεια νερού και μπανιέρας τα τρομάζει αρκετά.
Σε ευχαριστω Γιαννη. Αυτο σκεφτομαι να κανω. Χρησιμοποιω πηλινα δοχεια. Ισως δεν μπορει να δει σε ποιο σημειο σταματα το νερο και γενικα ποσο βαθυ ειναι και να φοβαται.
 
επειδη ειναι ασπρο φαινεται πιο πολυ οταν λερωνεται. Π.χ η ουρα στο τελος.

Μεγάλη προσοχή στο μέγεθος του κλουβιού. Ένα μικρό κλουβί με ελλειπή καθαριότητα πολλές φορές δημιουργεί προβλήματα.
 
Καλημέρα. Είναι σε κλούβα.
Ίσως αυτό να το στρεσάρει και να μην προλαβαίνει να κάνει μπανάκι... Αν ήταν μόνος του σε κλουβάκι ίσως έμπαινε χωρίς πρόβλημα.
 
Καλημέρα Αλικη μου. Ίσως και αυτό. Έχει τύχει να είναι με δύο αλλα καναρινια και να βάλω δοχείο για μπάνιο αλλά δεν παρατήρησα να δω αν έκανε.
Θα δοκιμασω ότι μου ειπατε αλλά πρέπει να μου το επιτρέπει και ο καιρός. Πάλι χάλασε.
 
καλή σου μέρα Αριάδνη μου!

και να βάλω δοχείο για μπάνιο
Τι δοχεία βάζεις; Εγώ βάζω τέτοιο ταψάκι και κάνουν όλα..
12477.jpg
 
  • Like
Αντιδράσεις: stakov
Back
Top