Ασθένειες Το καναρίνι μου κοιμάται μέσα στην ημέρα

Alex alex

PB New Member
Εγγραφή
16 Φεβ 2021
Μηνύματα
47
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα παιδιά εχω ενα καναρίνι πεντέμισι μηνών το έχω μέσα στο σπίτι το βγάζω κάποιες φορές έξω μόνο όταν είναι καλός ο καιρός καί έχει ζέστη αυτές της 3 μέρες το βλέπω να κοιμάται συχνά μέσα στην ημέρα και από τι ξέρω αυτό δν είναι φυσιολογικό τί μπορώ να κάνω?
 
Το πουλάκι δεν κάνει να αλλάζει συνεχώς περιβάλλον, καλύτερα να το έχεις συνέχεια μέσα
[automerge]1613485444[/automerge]
Επίσης ενημέρωσε για την διατροφή του και αν γίνεται ανέβασε φωτογραφίες από το πουλάκι και το κλουβί;🙂
 
Να σημειώσω ότι κοιμόταν τώρα είχε φουσκώσει και κοιμόταν αλλα ξύπνησε γιατί με κατάλαβε.

Η διατροφή του είναι η εξής σπόροι αυγοτροφη 2-3 φορές τν εβδομάδα αυγό βραστό,λαχανικά και πολύ σπάνια φρούτα
 

Συνημμένα

  • IMG_16022021_163305_(1080_x_1080_πίξελ).webp
    IMG_16022021_163305_(1080_x_1080_πίξελ).webp
    89,1 KB · Προβολές: 20
  • IMG_16022021_163239_(1080_x_1080_πίξελ).webp
    IMG_16022021_163239_(1080_x_1080_πίξελ).webp
    89,6 KB · Προβολές: 20
Ωω να το χαίρεσαι είναι μια γλύκα 😍, η τροφή είναι επώνυμη; Όπως έχω ενημερωθεί κι εγώ από το φόρουμ οι χύμα τροφές δεν είναι κατάλληλες για την υγεία των πουλίων, επίσης θεωρώ ότι το κλαδάκι αυτό είναι αρκετά ψηλά με αποτέλεσμα το πουλάκι να καμπουριαζει. Τηρείς τις ώρες ύπνου του πουλιού; (Δηλαδή μόλις πέφτει ο ήλιος το πουλάκι πρέπει να κοιμάται)
[automerge]1613486617[/automerge]
Τώρα που το κοιτάω πιο προσεκτικά νομίζω ότι έχει κάτι στο δεξί του ποδαράκι αλλά δεν είμαι σίγουρη, ίσως είναι απλά λερωμένο από κουτσουλια, καλύτερα όμως να το δούνε και πιο έμπειροι από εμένα
 
@Alex alex αν θέλεις ανέβασε κοντινές καθαρές φωτογραφίες του ράμφους και των ποδιών του πουλιού.Κελάηδαη το πουλάκι;Οι κουτσουλιες του πως είναι; Το ότι φουσκώνει και κοιμάται κατά την διάρκεια της ημέρας δεν είναι καλό σημάδι.
 
Η διατροφή του είναι η εξής σπόροι αυγοτροφη 2-3 φορές τν εβδομάδα αυγό βραστό,λαχανικά και πολύ σπάνια φρούτα

Άσχετα με την βασική σου ερώτηση, αν το πουλάκι δεν βρίσκεται σε διατροφική προετοιμασία για αναπαραγωγή δεν χρειάζεται ούτε την αυγοτροφή ούτε το αυγό τόσο συχνά.
 
Κατι που εχω να προσθεσω!Το σουπιοκοκαλο καλο ειναι να μη το εχεις απο αυτη την μερια να το γυρισεις,για να αρχίσει να το ραμφιζει.Δες εδω μερικες βασεις για να το στηρίζεις!1310377920-b-033.webpαρχείο λήψης (1).webp
 
Μια και μπήκαν οι δύο πιο πάνω φωτογραφίες για να δείξουν τη σωστή μεριά και τις βάσεις του σουπιοκόκκαλου, να αναφέρω, ότι προσωπικά δεν θα χρησιμοποιούσα κανένα από τα δύο κόκκαλα σουπιάς των φωτό, διότι πολύ απλά έχουν δυσχρωμίες, το οποίο μπορεί να σημαίνει ότι έχουν αλλοιωθεί, με όποια συνέπεια μπορεί να συνεπάγεται αυτό για την υγεία των πτηνών μας.
 
Back
Top