Ασθένειες To καναρίνι μου κοιμάται συνέχεια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης teacher40
  • Ημερομηνία Ημερομηνία



Το εβγαζα εξω τη μερα αλλα μου ειπαν να μην το βγαζω καθολου
1694344711154.webp
[automerge]1694344875[/automerge]
αλλο το να μην το αφηνεις εξω χωρις σκια με απευθειας ηλιο σε μερες που ουτε εμεις δεν το αντεχουμε και για πολυ ωρα
αλλο να μην το αφηνεις εξω απροστατευτο απο τυχον θηρευτες και επισκεπτες φτερωτους γενικα
και αλλο να μην ειναι καθολου εξω.
 
@teacher40 όσον αφορά τιμή, για εξέταση κ αν χρειαστεί σύσταση φαρμακευτικής αγωγής είναι τα ίδια κ η κα Δουκάκη στο Κτηνιατρικό κέντρο Πειραιά.
Όσον αφορά το έξω που σου είπαν να μην τον βγάζεις, ίσως εννοούσαν το μέσα - έξω που όντως δεν τους κάνει καλό. Αφου το έχεις εσωτερικά, επιβάλλεται έστω κ λίγο να το βλέπει φυσικό φως με επίβλεψη ή προστατευτικό κλουβιού κ σίτα, αρκεί η διαφορά της θερμοκρασίας μεταξύ του μέσα κ έξω να μην είναι σημαντική. Κ εννοείται να μην το χτυπά ο αέρας ή ο ήλιος. Κ σε όποιον πτηνιατρο κ αν πας, αν θες πες μας για την εξέλιξη κ την διάγνωση κ ελπίζω γρήγορα περαστικά του.
Υγ. Θα αναθεωρούσα το σημείο του κλουβιού εάν του έρχονται αναθυμιάσεις από την κουζίνα κ σίγουρα πρέπει να είναι μακριά από θερμαντικά σώματα. Δες το πρώτο άρθρο που σου επισύναψε ο Κώστας @Kostas Pyl.
 
@teacher40 χρησιμοποίησε το παρακάτω πρόγραμμα για να συμπιέσεις τις φωτογραφίες και ανέβασε εδώ μερικές που να είναι αντιπροσωπευτικές της μη φυσιολογικής συμπεριφοράς που αναφέρεις. Προσπάθησε να μην παρεμβάλλονται κάγκελα ώστε να έχουμε καθαρή εικόνα του καναρινιού.

Squoosh
Squoosh
 
Στην κουζινα το καναρινακι ειναι σε παγκο απεναντι απο τον παγκο που ει αι ο φουρνος. Δε νομοζω οτι του ερχεται ζεστη κ αναθυμιασεις. Επισης το βγαζω τη μερα στο μπαλκονι, εχω κατεβασει την τεντα να μην το χτυπα ο ηλιος κ το χειμωνα δεν το βγαζω καθολου οταν εχει κρυο.

Θα σας στειλω μολος εχω νεοτερα
 
@teacher40
κ το χειμωνα δεν το βγαζω καθολου οταν εχει κρυο.
ποιόν χειμώνα τον Ιούνιο δεν ήρθε στην κατοχή σας;
Αν η έκθεση του μπαλκονιού είναι νότια νοτιοανατολική και η τοποθέτηση του κλουβιού είναι χαμηλά (σε ράφι χαμηλό ας πούμε) η τέντα δεν αρκεί. Αν υπάρχει αντηλιά και έχεις κάνα φυτό σε γλάστρα με φύλλωμα πυκνό θα ήταν καλύτερα να βάλεις το φυτό μπροστά ώστε η σκιά του να πέφτει στο κλουβί.
Εγώ τα μέσα έξω τα φοβάμαι πολύ. Ή μέσα ή έξω. Κατά προτίμηση έξω γιατί έξω έχουμε παραγωγή από το οργανισμό βιταμίνης d3 με την βοήθεια του ήλιου ενώ μέσα ακόμα και πίσω από παράθυρο να είναι δεν έχεις.
 
Ειχα κ παλιοτερα καναρινι. Το μπαλκονι ειναι ανατολικο. Εξω ομως λενε υπαρχει φοβος να τρομαξει απο καποιο μεγαλο πουλι
 
Ειχα κ παλιοτερα καναρινι.
Το παλιό καναρίνι τι απέγινε;
Στην περίπτωση που πέθανε....Το κλουβί στο οποίο έχεις το νέο καναρίνι είναι το ίδιο με αυτό που είχες το παλιό; Αν ναι, το είχες απολυμάνει το κλουβί;
 
Αχ παιδια ηταν δευτερα να το παω στο γιατρο αλλα μεσα σε ολα εζω κ εναν αντρα που κανει αιμοκαθαρση ο οποιος κολλησε κορονοιο κ τρεχαμε στα νοσοκομεια. Το πουλακι ωστοσο ειναι καλα....περασα απο εκει που το πηρα κ μου ειπα οτι δεν εβαζα σωστα τις σταγονες γιατι θελουν ψυγειο μετα το ανοιγμα κ δε μου το ειχαν πει.....οποτε προς το παρον κανουμε αυτο. Μου ειπε αν το βλεπω να φουσκωνει να τους το παω να το δουν
 
  • Sad
Αντιδράσεις: MARY58
@teacher40 πρώτα από όλα περαστικά στον άντρα σου.
Για ποιες σταγόνες λες; το feathers solution της evia parrots; που σου το είπαν ; στο πετ σοπ;
 
@teacher40 είναι συμπλήρωμα για την πτερόροια, δεν έχουν θεραπευτικές ιδιότητες. Το καταλαβαίνω ότι ο χρόνος σου είναι δύσκολος, αλλά πρέπει να το δει πτηνιατρος.
Μου ειπε αν το βλεπω να φουσκωνει να τους το παω να το δουν
Ποιοί είναι αυτοί, το πετ σοπ; δεν έχουν ιατρικές γνώσεις κ σίγουρα δεν είναι πτηνιατροι.
 
Back
Top