Αναπαραγωγή Το καναρίνι μου κόβει το χαρτί

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης domber
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

domber

PB New Member
Εγγραφή
17 Σεπ 2008
Μηνύματα
44
Πόλη
Αλεξάνδρεια Ημαθίας
γεια σας παιδια. Πριν απο λιγο ειδα οτι το καναρινι μου εχει κοψει
το χαρτι που βαζω για να μη λερωνει, σε μικρα κοματακια και τα εχει βαλει κατω.
επειδη δε ξερω και πολα πολα, μαλλον τιποτα για τα καναρινια
μηπως μπορει να μου πει καποιος τι πρεπει να κανω
μηπως να βαλω τον αρσενικο μεσα
ευχαριστω
 
βάλτης φωλίτσα και μαλλάκι και πες μας τι παρατηρείς! Πολύ πιθανό να θέλει να φτιάξει τη φωλιά της... Αν δεις πως αρχίζει να την κατασκευάζει ρίχνεις και τον αρσενικό μέσα!
 
  • Like
Αντιδράσεις: larys
Ρίξε από τώρα μέσα τον αρσενικό και βάλε και φωλιά με μαλλί ή νήμα. Σε λίγες μέρες θα έχεις μια μεγάλη οικογένεια...
 
Καλησπερα!Για μενα οχι ακομα ασε να ζεστανει λιγο ο καιρος! Τι ηλικια εχουν τα καναρινακια σου;
 
Εβαλα φωλια και νημα και αρχισε να βαζει το νημα στι φωλια της.
Εβαλα και τον αρσενικο μεσα στη ζευγαρωστρα και εχω το χωρισμα.
Ποτε να βγαλω το χωρισμα;
χορηγω στα πουλακια ολα οσα διαβασα, αυγο βιταμινες κτλ
Μηπως δε προλαβει να πυρωσει ο αρσενικος;
 
καλημέρα σε όλους..
Επειδή κ γω τα έβαλα εδώ κ δύο μέρες στην κλουβα με το χωρισμα κ οι απορία μου είναι πότε να το βγάλω το χώρισμα κ γενικά ποιες θα είναι οι πρώτες αντιδράσεις να καταλάβω πως όλα πάνε καλα...
ευχαριστώ.
 
Mόλις ετοιμαστεί η φωλιά, βγάζεις το χώρισμα και μετά απο κάποιες
αψιμαχίες καταλήγουμε εδώ...
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Ευχαριστω πολυ
Και κατι αλλο. Επειδη ειναι η πρωτη φορα που βαζω να ζευγαρωσουν τα καναρινια μου, αν δεν αλαξω τα κανονικα αυγα με ψευτικα. Γιατι φοβαμαι να τα πειραξω πειραζει;
διαβασα τις επιπτωσεις που μπορει να υπαρξουν.
ευχαριστω και παλι
 
Να σαι καλα για την βοήθεια ρε μάκη.
Το 2ήμερο αυτό που τα παρακολουθώ βλέπω να κάθονται αντικριστά στο χωρισμα ο αρσενικός δεν κελαηδάει τόσο κ κοιτιούνται. Ποιά πιθανόν να είναι η επόμενη κίνηση που θα καταλάβω ότι είναι σε καλό δρόμο κ θα βγάλω το χώρισμα.?
 
Δυστηχος πριν απο λιγο πηγα και ειδα οτι καποιο απο τα δυο πουλια χαλασε τη φωλια. Μαλλον ο αρσενικος γιατι προτου ανοιξω το χωρισμα ηταν καλα η φωλια.
Να ξαναβαλω το χωρισμα, μπερδευτικα πολυ
Μηπως μπορει καποιος φιλος τι να κανω
 
Ο αρσενικος ειναι πυρομενος;Κελαιδουσε πολυ πριν;Εγω δεν θα τον εβγαζα απο μεσα, την φωλια θα την ξαναφτιαξουν μαζι.
 
Λογικο να σταματησει το κελαησμα γιατι ειναι με την θηλυκια. Σακη μην τον βγαλεις βρασε και κανα αυγο να τα βαλεις μεσα να φανε και αστα στην ησυχια τους. Με το να τα βλεπεις ολη μερα δεν θα κανεις τιποτα. Καλους απογωνους να εχεις.
 
Βαλε παλι νημα, αυγο, πολυβιταμινες και κανε λιγο υπομονη. Πιστευω οτι θα ξεκινησει και παλι να στρωσει φωλια.Αν μπορεις δες σε τι κατασταση ειναι ο αρσενικος.Αν εχει πυρωσει. Μετα κανεις τα αναλογα. Το σιγουρο ειναι οτι πρεπει να εχουμε υπομονη. Το ξερω οτι σε τετοιες περιπτωσεις ολοι μας χαλιομαστε αν κατι παει στραβα αλλα στο τελος με υπομονη θα ανταμοιφθουμε!
Φιλικα Γιαννης
 
η θηλυκια μου κοβει χαρτη αλλα ο αρσενικος δεν ειναι ετοιμος.. Να της βαλω φωλια η να την αφησω χωρις;
 
και γω που εβαλα φωλια και νημα δεν εκανα τιποτα.
εστρωσε τη φωλια της κανονικα η θυλικια και μολις εβαλα τον αρσενικο μεσα τη χαλασε.
τωρα τα εχω μαζι και περιμενω
υπομονη
 
Back
Top