Ασθένειες Το καναρίνι μου μάλλον έχει υπερκεράτωση ποδιών

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Pit7kal
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Pit7kal

PB New Member
Εγγραφή
13 Οκτ 2021
Μηνύματα
17
Πόλη
Καλαμάτα
Εχω ενα καναρινι το οποιο το πηρα απο συγγενη μου για να εκπαιδευσει τον μικρο που εχω αλλα μαλλον εχει υπερκερατωση.Παρακουλωθω το petbird καιρο και οι πιο εμπειροι προτειναν epithol ξεκινησα απο εχθες το βραδυ.στελνω και φωτο να μου πειτε την γνωμη σας.


20211013_115407.jpg
 
Σωστά έπραξες, το πουλί έχει προσβληθεί από ακάρεα. Συνέχισε την επάλειψη με epithol για 5 ημέρες ακόμη και θα στρώσουν τα πόδια του. Και φυσικά όταν μπορέσεις θα ήταν προτιμότερο να αλλάξεις αυτές τις πατήθρες με στρογγυλές ξύλου. Μακράν καλύτερες.
 
Αν κατάλαβα καλά το καναρίνι σου βρίσκεται στο κλουβί που ήταν το καναρίνι της φωτογραφίας;
 
Ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος αλλά εφόσον το άλλο πουλάκι ακουμπήσει σε επιφάνεια που ακούμπησε αυτό με τα ακαρεα δεν θα έχει πρόβλημα;
 
@Pit7kal κατά την επάλειψη να κάνεις και ένα ελαφρύ μασάζ στα πόδια για να βοηθήσεις αυτά τα νεκρά κύτταρα να πέσουν, χωρίς όμως να προσπαθείς να ξηλώσεις. Επίσης, να προσέξεις πολύ να μην πάει η αλοιφή στο πτέρωμα γιατί μετά είναι πολύ δύσκολο να καθαρίσει και το φτέρωμα των πουλιών πρέπει να είναι πάντοτε καθαρό και υγιές.

Βλέπε:
Περαστικά.
 
Back
Top