Ασθένειες Το καναρίνι μου μάλλον τραυμάτισε την φτερούγα του!

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης konstam
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

konstam

PB New Member
Εγγραφή
23 Σεπ 2014
Μηνύματα
29
Πόλη
Μαρούσι
Ο καναρινος μου μάλλον έχει τραυματισει την φτερούγα του. Αυτό το συμπερανα επειδή: α)πετούσε να πάει στο πάνω κλαδί και επεφτε κάτω και β)τώρα που τον είδα και κοιμάται έχει τελείως χαλαρή - ανοιχτή την δεξιά του φτερούγα. Από όσο τον είδα δεν νομίζω να την έχει εξαρθρωσει γιατί όταν πετούσε νομίζω το κουνουσε. Τι να κάνω;
 
Δεν νομίζω πως σε αυτή την περίπτωση δεν μπορείς να κάνεις και πολλά πράγματα, είναι εξαιρετικά λεπτά και ευαίσθητα όλα επάνω τους πόσο δε οι φτερούγες τους. Κανονικά θα πρέπει να επισκεφτείς κάποιο κτηνίατρο - πτηνίατρο. Μπορείς να δεις κάποιους Πτηνίατροι, Ειδικευμένοι στα Πτηνά Κτηνίατροι | PetBirds και να επιλέξεις τον κοντινότερο. Αν η εξάρθρωση είναι μεγάλη ή υποθέτεις πως υπάρχει επιπλέον κίνδυνος τότε καλύτερα να τη δέσεις με κάποια κολλητική ταινία τύπου (λεφκοπλαστ)
 
Οκ αυτό θα κάνω... Ρώτησα απλώς μήπως μπορούσα να κάνω κάτι πριν τον πάω.
 
Δεν είμαι πολύ κρεμασμένη αλλά ο καημένος σέρνεται σήμερα στην άμμο.
 
Όταν λέω σέρνεται το εννοώ τα πόδια του τα έχει λυγισμένα και ακουμπάει και τον θώρακα του κάτω...
 
Εγκεφαλικό!
Κάποιες φορές συμβαίνει. Η περιγραφή της συμπεριφοράς του με κάνει να πιστεύω οτι δεν έχει δυνατότητα αντίληψης του χώρου, ισορροπίας, κλπ. Μεταφορά σε πολύ ζεστό σημείο.
 
Εγκεφαλικό!
Κάποιες φορές συμβαίνει. Η περιγραφή της συμπεριφοράς του με κάνει να πιστεύω οτι δεν έχει δυνατότητα αντίληψης του χώρου, ισορροπίας, κλπ. Μεταφορά σε πολύ ζεστό σημείο.
Ενάμιση χρονών είναι πως να έπαθε εγκεφαλικό;

Και μήπως είναι κάτι άλλο... Και σέρνεται γιατί ο πατέρας μου που τον έπιασε είπε πως ούτε έχει σπάσει ούτε εξαρθρωθεί (ο πατέρας μου είναι φυσιατρος).
 
Ενάμιση χρονών είναι πως να έπαθε εγκεφαλικό;
Σαλμονέλλα, τριχομονάδα, είναι ασθένειες που οδηγούν σε προσβολές των εγκεφαλικών κυττάρων, αλλά και τα τυχαία εγκεφαλικά δεν είναι μια απίθανη εκδοχή. Η ηλικία δεν παίζει απολύτως κανένα ρόλλο. Φυσικά δεν μπορώ να είμαι σίγουρος απο μακρυά, την γνώμη σου λέω βάσει της περιγραφής σου.
 
ο πατέρας μου που τον έπιασε είπε πως ούτε έχει σπάσει ούτε εξαρθρωθεί
Αυτό ενισχύει τις υποψίες για νευρολογικό πρόβλημα, όπως έχει αναφερθεί ήδη.
 
Και αν έχει εγκεφαλικό τι μπορεί να γίνει για να γίνει καλά; (γίνεται να γίνει καλά; )
 
Όπως και στον άνθρωπο... Νομίζω εξαρτάται από το μέγεθος και την έκταση της εγκεφαλικής βλάβης... αν είναι μικρή ούτε που θα το καταλαβαίνεις... αν είναι πάλι μεγάλη...
 
Και αν έχει εγκεφαλικό τι μπορεί να γίνει για να γίνει καλά; (γίνεται να γίνει καλά; )
Εφόσον καταλήξει ο γιατρός σε αυτή τη γνωμάτευση, τότε θα πρέπει να αντιμετωπιστούν οι επιπλοκές που μπορεί να προκύψουν. Αυτό είναι κάτι με το οποίο θα ασχοληθεί ο γιατρός. Κατά τα άλλα η εξέλιξη και ο βαθμός αποκατάστασης της νευρολογικής πάθησης δεν μπορεί να προβλεφθεί.
 
Έτσι ηταν και το μπατζι μου στην αρχή μετα δεν μπορούσε να κουνισει κανένα μέρος του σώματος του και μετα απο λίγο παιθανε
 
Έτσι ηταν και το μπατζι μου στην αρχή μετα δεν μπορούσε να κουνισει κανένα μέρος του σώματος του και μετα απο λίγο παιθανε
Αν μ΄αυτό ήθελες να δώσεις κουράγιο στον φίλο μας... μάλλον απέτυχες.
Ας δώσουμε χρόνο στο καναρίνι σου να δούμε με τις μέρες πως θα πάει...
Αν θέλεις γράψε το όνομά σου στο προφίλ... Διευκολύνει τη συζήτηση.
 
Πήγα στο Αττικο νοσοκομειο ζωων στην Παιανία πραγματικά εξυπηρετικοί. Μου είπαν: είναι πολύ λεπτός και μάλλον έχει κάποια αναπνευστικη λοίμωξη. Μου είπε augmentin δύο φορές την μέρα, τροφή για νεοσσους 3ml την μέρα και πολυβιταμηνη.
 
Back
Top