Ασθένειες Το καναρίνι μου μάλλον υπέστη κάποιο σοκ

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Member 22405
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
M

Member 22405

Guest
Καλησπέρα. Έχω ένα καναρίνι εδώ και κάτι μήνες. Λοιπόν προσπαθώ να το προσέχω όσο μπορώ και το βράδυ το παίρνω πάντα μέσα. Σήμερα το πρωί που το έβγαλε ο μπαμπάς μου στο μπαλκόνι μετά από κάποια φάση άρχισε σα να κλαίει συνέχεια και να μην μπορεί να σταθεί στα ποδαράκια του. Το πήγα σε πτηνίατρο, εξέτασε την κουτσουλιά και δεν βρήκε τίποτα να χει. Είπε πως μάλλον δέχτηκε επίθεση και στρεσαρίστηκε. Επίσης μου έδωσε prezolone των 5 διαλυμένο σε νερό να του δίνω με μια σύριγγα. Να σημειώσω πώς ούτε το στόμα του ανοίγει ούτε πίνει νερό ούτε τρώει. Μπορεί κάποιος να βοηθήσει; Ανέβασα και ένα βίντεο για να το δείτε.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
μετά από κάποια φάση άρχισε σα να κλαίει συνέχεια
Περιγράφεις κάτι εδώ που δεν μπορώ να καταλάβω...
Όταν λες κλαίει... Τι ακριβώς εννοείς;
Είπε πως μάλλον δέχτηκε επίθεση και στρεσαρίστηκε.
Είναι μια λογική εξήγηση αυτό...
Εσύ είδες στο κλουβί ή στο χώρο γύρω από αυτό σημάδια από επίθεση κάποιου αρπακτικού;
Να σημειώσω πώς ούτε το στόμα του ανοίγει ούτε πίνει νερό ούτε τρώει.
Είναι λογική η συμπεριφορά αν έχει δεχτεί επίθεση...
Σύντομα θα πει και αργότερα θα φάει εφ' όσον όμως έχει δεχτεί επίθεση.
Αλλά είναι επίθεση;
Εγώ δεν είμαι γιατρός...
Από το video βλέπω πως κάτι άλλο σε σχέση με τον εγκέφαλο συμβαίνει στο πουλί και αν είναι μόνιμο θα μπορούσα να το χαρακτηρίσω εγκεφαλικό κι αν έχει βελτιωθεί κάτι σαν σοκ που προέρχεται από το ζάχαρο.
Νομίζω πως πρέπει να πάρεις τι γνώμη και κάποιου άλλου γιατρού.
Τώρα πως είναι το πουλάκι;
Συνεχίζεται η συμπεριφορά που υπάρχει στο video?

Σχετικά με το ζαχαρώδη διαβήτη υπάρχει και το άρθρο https://community.petbirds.gr/threads/Ο-διαβήτης-στα-πτηνά.17699/
 
Τελευταία επεξεργασία:
Το πρωι εννοώ πως έκλαιγε... Δλδ σαν να βογκάει παραπονεμένα, να διαμαρτύρεται... Το κλουβί δεν έχει σημάδια ή κάτι τέλος πάντων. Το πήγα σε μια ακόμα γιατρό. Αυτή έτσι όπως το είδε μου είπε μάλλον έπαθε εγκεφαλικό. Ίσως μου λέει έπεσε από κάποιο κλαδάκι. Όμως συμφώνησε με το φάρμακο που έδωσε ο πρώτος και λέει λογικά θα έχει κάποια βελτίωση αύριο. Το καναρίνι έχει σταματήσει τους έντονους σπασμούς. Έχει ηρεμήσει σε γενικές γραμμές. Ενεργείται απ όσο βλέπω αλλά κλείνει τα μάτια του σαν να έχει κουραστεί κάπως. Δείχνει ότι δν είναι καλά. Το πρωί δεν τα έκλεινε. Δεν ανεβαίνει σε κλαδί, δεν τρώει και δεν πίνει νερό. Μόνο με την σύριγγα το δίνω. Και είναι έτοιμο για ύπνο γιατί βλέπω φούσκωσε. Έχει ακόμα σπασμούς αλλά όχι έντονους. Τώρα όσον αναφορά αυτό που είπες για σοκ απο ζάχαρο.. Του δίνω σπέσιαλ τροφή με βιταμίνες κανονικά και αυγοτροφή που με είχε δώσει η κτηνίατρος από το petshop που το είχα πάρει αλλά του έβαζα 2 φορές την εβδομάδα μέσα στο κλουβάκι την αυγοτροφή για μια ημέρα. Η τελευταία γιατρός που το πήγα, είναι αυτή που το είχα αγοράσει και μου είπε δεν είναι απο το φαγητό γιατί ξέρει μέσα τι έχουν αυτά που τρώει.
 
Όμως συμφώνησε με το φάρμακο που έδωσε ο πρώτος
Τι φάρμακο είναι αυτό?
Η τελευταία γιατρός που το πήγα, είναι αυτή που το είχα αγοράσει
Η γιατρός (είναι κτηνίατρος) και πουλάει και καναρίνια ή είναι κάποιο petshop που απλά δίνει και "ιατρικές" συμβουλές;
 
Είναι petshop που έχει μέσα κανονικά κτηνίατρο και όταν δεν έχει δουλειά βοηθάει στο μαγαζί. Το φάρμακο είναι prezolone και είναι κορτιζόνη.
 
Back
Top